Tętniak mózgu - czym jest i jak mu zapobiec?

Tętniak mózgu. Możliwe, że słyszeliście co to takiego, albo nawet ktoś, kogo znacie cierpiał na tę dolegliwość.
Tętniak mózgu - czym jest i jak mu zapobiec?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Tętniak mózgu. Możliwe, że słyszeliście co to takiego, albo nawet ktoś, kogo znacie cierpiał na tę dolegliwość. Tętniak mózgu powstaje kiedy naczynia krwionośne w mózgu, powiększają się pod wpływem ciśnienia krwi  i dochodzi do stanu zapalnego. Ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na ten problem, bo często jego występowanie zależne jest od naszego trybu życia. Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Wyjaśnimy wszystko w dalszej części artykułu.

1. Co to jest tętniak mózgu?

2#:tętniak-mózgu.jpg
Prawdopodobnie sama nazwa tętniak mózgu już nas przeraża. Prawda jest jednak taka, że jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy, problem ten nie będzie aż tak poważny. Najważniejsze więc w tym wypadku są: wiedza na dany temat, znajomość symptomów, które mogą wystąpić oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Zagłębmy się więc w temat: tętniak mózgu występuje kiedy naczynie krwionośne w naszym mózgu napełni się sporą ilością krwi i wywoła ogromny nacisk, w tym wypadku w naszej głowie.

Należy pamiętać, że zazwyczaj pojawia się w części dolnej mózgu. Jeżeli tętniak mózgu nie zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może wywołać poważne konsekwencje. Istnieje ryzyko wystąpienia dwóch niebezpiecznych następstw: podwyższone ciśnienie spowoduje nieodwracalne szkody w naszym mózgu lub naczynie krwionośne zacznie krwawić.

2. Co powoduje powstanie tętniaka mózgu?

3#:mózg-podczas-snu-tętniak-mózgu.jpg

Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie wystąpienia tętniaka mózgu? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Niekiedy może on występować z powodu wrodzonej patologii, co oznacza, że rodzimy się już z naczyniem krwionośnym w stanie zapalnym. Inną możliwością jest, że tętniak mózgu jest następstwem innych chorób, takich jak: choroba nerek, problemy z układem krążenia, problemy z żyłami i tętnicami.

Infekcje, nadciśnienie, uraz głowy, choroba nowotworowa, wszystko to może prowadzić do tych małych i niebezpiecznych akumulacji krwi w naszym mózgu, które zaburzają prawidłowy przepływ krwi.

3. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie tętniaka mózgu?

4#:zdrowy-tętniak-mózgu.jpg

Najbardziej narażone są dorosłe osoby, pomiędzy 30-tym a 60-tym rokiem życia. Statystyki wskazują również, że to kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu, niż mężczyźni. Kiedy naczynia krwionośne w mózgu dochodzą do rozmiaru 15 milimetrów, istnieje ryzyko, że zaczną krwawić i spowodują wzrost ciśnienia w mózgu. Samo to jest już bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pęknięcie naczyń krwionośnych i spowodowanie krwawienia wewnątrz mózgu, nazywanego udarem krwotocznym mózgu, powoduje również powstawanie nowych tętniaków.

4. Jakie są objawy występowania tętniaka mózgu?

5#:ból-głowy-tętniak-mózgu.jpg

Niestety wiele tętniaków mózgu nie wykazuje objawów, dopóki nie są bardzo duże lub nie pękają. Jeżeli są małe, co oznacza, że mają mniej niż 10 milimetrów, nie stanowią żadnego utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu. Jeżeli są jednak większe i ciągle rosną, zaczynamy odczuwać ich skutki.

Jakie są zatem objawy? Jak możemy wiedzieć, że mamy tętniaka mózgu, który może niedługo pęknąć? Przede wszystkim odczuwamy ból zlokalizowany pomiędzy oczami i w głębi oczodołów, paraliż lub osłabienie czucia w jednej z części twarzy oraz mamy rozszerzone źrenice. Należy również wziąć pod uwagę objawy tętniaka mózgu, który już zaczął krwawić: nagły i silny ból głowy, po wstaniu z łóżka rano widzimy podwójnie, mamy zawroty głowy, wymiotujemy, odczuwamy ból szyi i zdarzają się nam omdlenia. Innymi objawami są: opadająca powieka, odczuwanie większej wrażliwości na światło, brak możliwości normalnego skoncentrowania się, drgawki i przede wszystkim zdanie sobie sprawy, że mamy najgorszy ból głowy, na jaki w życiu cierpieliśmy. Te symptomy są tak oczywiste, że jak tylko je odczuwamy, powinniśmy się jak najszybciej poddać opiece medycznej.

5. Jak się diagnozuje tętniaka mózgu?

6#tomografia-komputerowa-tętniak-mózgu.jpg

Aby się upewnić, że cierpimy na tętniaka mózgu, konieczne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wiele razy zdarzyło się, że tętniak mózgu dostrzegany był przez przypadek, przy okazji badań na występowanie innych chorób.

6. Jak leczyć tętniaka mózgu?

7#lekarz-tętniak-mózgu.jpg

Na początek trzeba zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i wszystko zależy od czynników osobistych i wielkości tętniaka. Lekarz po wzięciu pod uwagę tych czynników, określi odpowiedni sposób leczenia. Istnieją dwie techniki leczenia.

Pierwszą z nich jest tzw. klipsowanie, które powoduje odcięcie dopływu krwi do tętniaka. Neurochirurg otwiera czaszkę i dociera do naczynia krwionośnego, które dostarcza krew do tętniaka mózgu i zakłada mały, metalowy klips. Zaciska go tak, aby ponowne krwawienie się nie pojawiło.

Druga technika, którą się stosuje, nie odbywa się już przez otwarcie czaszki. Nazywa się embolizacją i polega na tym, że lekarz wprowadza, dzięki cewnikowi umieszczonemu w pachwinie, małe implanty, które przemieszczają się aż do tętniaka. Po dotarciu do niego, blokują go i zabezpieczają przed krwawieniem.

W dzisiejszych czasach obie techniki są bardzo zaawansowane, dlatego nie trzeba się obawiać. Leczenie tętniaków mózgu zazwyczaj kończy się pozytywnie. Oczywiście jeżeli wykryjemy je odpowiednio wcześnie, dlatego musimy być bardzo uważni na wszystkie symptomy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.