Terapia seksualna na problemy z erekcją

Problemy z erekcją obniżają samoocenę i jakość związku. Terapia seksualna daj dobre rezultaty w takich przypadkach. Dowiedz się więcej!
Terapia seksualna na problemy z erekcją
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy z erekcją to jedno z najczęstszych zaburzeń u mężczyzn. Powodują one także spadek samooceny i napięcia w związku. Zaburzenia takie są jednak powszechne.

Jeśli jednak przy większości kontaktów seksualnych występują problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, stwierdza się dysfunkcję. W takich przypadkach terapia seksualna zwykle daje dobre rezultaty.

Zaburzenia erekcji zwane inaczej impotencją mają charakter pierwotny lub wtórny, zależnie od tego, czy prawidłowa erekcja nie występowała nigdy, czy też problemy pojawiły się z czasem. Przyczyny mogą być zarówno fizjologiczne jak i psychiczne. W obu przypadkach pomoc terapeutyczna przynosi dobre efekty.

Na czym polega terapia seksualna?

Zaburzenia erekcji to częsty problem mężczyzn.

Terapia seksualna to typ psychoterapii skoncentrowany na problemach dotyczących relacji intymnych. Może pomóc tak samo kobietom jak i mężczyznom pragnącym poprawić jakość swojego życia seksualnego.

Terapia seksualna obejmuje dysfunkcje dotyczące wszystkich faz odpowiedzi seksualnej – pożądania, podniecenia, plateau, orgazmu i zakończenia stosunkuCzęsto wiąże się też z życiem partnerskim, a szczególnie z jego aspektami społecznymi i relacyjnymi. Oferuje zatem kompleksowe rozwiązywanie problemów.

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą mieć przyczyny organiczne. Innymi słowy, mogą pochodzić od chorób (cukrzycy, chorób serca czy zaburzeń w obrębie układu nerwowego), przyjmowania leków i zmian hormonalnych.

Jednak w wielu przypadkach to błędne przekonania i emocje takie jak strach czy niepokój powodują dysfunkcję. Terapia seksualna dostarcza zatem narzędzi pozwalających na zmniejszenie wpływu tych zmiennych na jednostkę.

Nawet w przypadkach, w których problem ma przyczyny fizjologiczne, podejście psychologiczne pozwala uczyć się radzić sobie z trudnościami i podnosić samoocenę oraz poprawiać stan relacji partnerskiej. Dlatego też połączenie leków z terapią seksualną to najlepsza opcja.

Sposoby na problemy z erekcją

Terapia seksualna składa się z różnych strategii zorientowanych na wyeliminowanie problemów z erekcją. Jednak konieczne jest zawsze przeprowadzenie analizy konkretnego przypadku celem ustalenia przyczyn. W ten sposób interwencja staje się bardziej zindywidualizowana. Pewne techniki się jednak powtarzają.

Psychoedukacja

Psychoedukacja polega na dostarczaniu informacji na temat seksualności zarówno pacjentowi jak i jego partnerce. Dzięki temu para zyskuje lepsze zrozumienie czynników fizjologicznych i emocjonalnych prowadzących do dysfunkcji.

Co więcej, strategia ta pozwala na obalanie mitów i fałszywych przekonań na temat seksualności, które mogą prowadzić do poczucia winy i wstydu i uniemożliwiać cieszenie się zdrowym życiem seksualnym.

Restrukturyzacja poznawcza

Sztywne wzorce myślenia mają duży wpływ na problemy z erekcją. Często mężczyźni myślą: “muszę jak najszybciej osiągnąć wzwód“, “moja wartość jako mężczyzny i partnera powiązana jest z moimi osiągnięciami w łóżku”, “miałem już problemy z erekcją, więc już zawsze będę je mieć”.

Takie myślenie generuje niepokój powodujący zaburzenia erekcji. Restrukturyzacja kognitywna zorientowana jest na identyfikowanie takich myśli i zastępowanie ich innymi, bardziej dopasowanymi do rzeczywistości.

Koncentracja na doznaniach zmysłowych

Pieszczoty i koncentracja na zmysłach to metody zalecane przy zaburzeniach erekcji.

Wielu mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji odczuwa stres. Chodzi o presję psychologiczną związaną z chęcią zaspokojenia partnerki. Nadmierna koncentracja na tym celu sprawia, że mężczyzna odłącza się od własnych emocji i odczuć cielesnych i nie ma przyjemności ze stosunku.

Wówczas zaleca się relacje seksualne bez penetracji. Należy się przy nich skoncentrować na pieszczotach i doznaniach płynących z ciała. Na początku nie dotyka się genitaliów. Przechodzi się do nich dopiero w kolejnych sesjach. Eliminacja stosunku prowadzi do zmniejszenia presji i koncentracji na przyjemności.

Terapia seksualna na problemy z erekcją

Istnieją także inne strategie takie jak desensybilizacja czy praca nad związkiem. Jednak obniżenie poziomu niepokoju i zmiana przekonań to podstawa terapii seksualnej w takich przypadkach.

Zasadniczo już krótkie interwencje przynoszą dobre rezultaty. Po terapii dochodzi do poprawy samooceny pacjenta i zwiększenia satysfakcji obojga partnerów. Dlatego też techniki poznawczo-behawioralne są najczęściej stosowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Pilar Ceballos, M., Villarraga, J. D. Á., Herrera, J. M. S., Uribe, J. F., & Mantilla, D. (2015). Guía de disfunción eréctil. Sociedad Colombiana de Urología. Revista Urología Colombiana24(3), 185-e2.
  • Pomerol Monseny, J. M. (2010). Disfunción eréctil de origen psicógeno. Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa)63(8), 599-602.
  • Labrador, F. J., & Crespo, M. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para las disfunciones sexuales. Psicothema, 428-441.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.