Tenesmus odbytnicy - przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Ten artykuł wyjaśnia, czym jest tenesmus odbytnicy, jego główne objawy i wszystko, co musisz wiedzieć o odpowiednim leczeniu.
Tenesmus odbytnicy - przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Tenesmus odbytnicy jest prawie stałym uczuciem chęci wypróżnienia się, ale niemożności tego. Ponadto może wystąpić ból brzucha, skurcze, bolesne i bardzo skąpe wypróżnienia. Chociaż mogą być kojarzone, nie należy ich mylić z zaparciami. W przypadku tenesmusu odbytnicy chęć wypróżnienia utrzymuje się, nawet gdy jelita są puste.

Istnieje kilka przyczyn tego problemu. Są one zwykle związane z chorobami zapalnymi jelit lub zaburzeniami motoryki. Leczenie będzie zależeć od przyczyny.

Czym jest tenesmus odbytnicy?

Tenesmus odbytnicy to nazwa tego stanu, w którym osoba doświadcza intensywnej, stałej i pilnej potrzeby ewakuacji, ale bez powodzenia. Czasami zdarza się też, że nawet gdy człowiekowi udało się wypróżnić, nadal ma ochotę. Oznacza to, że nie znikają wszystkie te doznania, które towarzyszą lub zapowiadają chęć pójścia do łazienki.

W związku z tym naprężenie odbytnicze może wystąpić nawet wtedy, gdy w jelitach nie ma stolca. Często osoba czuje, że nie opróżnia całkowicie jelit. Oprócz powyższego występują inne objawy, takie jak:

  • Zaparcia
  • Trudności z wypróżnianiem
  • Ból i skurcze brzucha
  • Bolesne i trudne wypróżnienia
  • Skąpy lub nieobecny stolec
  • Obecność śluzu w kale

Przyczyny tenesmus odbytnicy

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do wystąpienia parcia odbytniczego. Często wiąże się to z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak te omówione poniżej.

Zapalenie odbytnicy

Zapalenie odbytnicy to zapalenie wyściółki odbytnicy lub okrężnicy. Może wystąpić z różnych powodów, takich jak radioterapia, choroby zakaźne (zapalenie żołądka i jelit), a nawet być przenoszone drogą płciową.

Objawy to biegunka, ból odbytu i krwawienie ze stolcem. Tenesmus odbytnicy jest również często oznaką zapalenia odbytnicy.

Kobieta. Tenesmus odbytnicy
Dyskomfort w okolicy odbytu jest w niektórych przypadkach poważny i wpływa na jakość życia danej osoby.

Infekcja jelit

Infekcyjne zapalenie okrężnicy i inne infekcje jelitowe mogą być wywołane przez różnego rodzaju drobnoustroje (bakterie, pasożyty, wirusy). Towarzyszące objawy są różne, ale obejmują napięcie w odbytnicy, ból i skurcze brzucha oraz biegunkę.

Zapalna choroba jelit

Termin choroby zapalne jelit obejmuje grupę stanów, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Mogą mieć różne objawy, takie jak obrzęk brzucha, ciężka biegunka i napięcie odbytu.

Zaburzenia motoryki jelit

Określeniem zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego lub choroba jelit odnosi się do różnych stanów, w których zaburzony jest prawidłowy pasaż stolca. Objawiają się zespołem obturacyjnym, a ich etiologia jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak objawy.

Uchyłkowatość

Uchyłkowatość jest chorobą charakteryzującą się powstawaniem uchyłków w jelicie. Są to małe kieszonki w błonie śluzowej.

Zwykle nie powodują większych problemów, dopóki nie ulegną zapaleniu lub zakażeniu, co prowadzi do zapalenia uchyłków. W takich przypadkach objawami mogą być skurcze odbytnicy.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to stan, w którym występują epizody biegunki naprzemiennie z zaparciami, a także ból (skurcze) i napięcie odbytnicy. Osoby cierpiące na tę chorobę są wrażliwe na stres, a także na zmiany w diecie i niektóre leki, które mogą wywoływać objawy.

Ropnie odbytu

W ropniu lub przetoce odbytu lub odbytu, w okolicy odbytu tworzy się wypełniona ropą jama. Czasami występują typowe objawy parcia odbytniczego (na przykład ból podczas wypróżnień), a także grudki, krwawienie i wydzieliny.

Rak okrężnicy

Objawy raka okrężnicy lub raka jelita grubego są niespecyficzne. Obejmują biegunkę, ból brzucha, napięcie odbytnicy i krew w stolcu.

To dlatego może być trudne do zidentyfikowania. Dlatego też najlepszą rekomendacją jest konsultacja przy objawach, aby wykluczyć lub sprawdzić, czy jest to powszechna infekcja jelitowa, czy proces nowotworowy.

Hemoroidy

W przypadku hemoroidów niektórzy pacjenci mogą również odczuwać chęć ewakuacji i że jelita są nadal pełne, nawet po wypróżnieniu. Kiedy hemoroid wypada przez odbyt, pojawia się podrażnienie i silny ból.

Inne przyczyny

Oprócz wymienionych istnieją inne przyczyny, które mogą prowadzić do parcia odbytniczego. Należą do nich stres, lęk i choroby przenoszone drogą płciową (np. kiła).

Jak stawia się diagnozę?

Wykonuje się pełne badanie fizykalne w celu zdiagnozowania prężności odbytnicy. Najpierw pracownik służby zdrowia pyta o objawy, a także o nawyki jelitowe (częstotliwość wypróżnień, ilość i konsystencję stolca), w tym dietę i inne kwestie związane ze stylem życia.

Ponadto zalecane są badania krwi i posiewy kału. Wykonywane są również różne badania obrazowe, w tym radiografia, tomografia komputerowa jamy brzusznej, kolonoskopia i proktosigmoidoskopia.

Kolonoskopia
Bezpośrednia obserwacja dolnego odcinka przewodu pokarmowego może dostarczyć wskazówek co do podstawowej diagnozy powodującej problem.

Jakie jest zalecane leczenie parcia odbytniczego?

Leczenie parcia naglącego odbytnicy będzie zależeć od przyczyny. W niektórych przypadkach wymagane są różnego rodzaju leki. Obejmuje to antybiotyki lub środki przeciwpasożytnicze na infekcje jelitowe lub przenoszone drogą płciową. Specjalista może również zasugerować kortykosteroidy doustnie lub doodbytniczo, a także leki hamujące układ odpornościowy w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

W przypadku niektórych osób może być zalecane stosowanie środków przeczyszczających, szczególnie w przypadkach, gdy napięcie w odbytnicy wiąże się z problemami z motoryką jelit lub gdy występują zaparcia.

Należy wziąć pod uwagę środki dotyczące stylu życia. Wśród nich jest dieta unikająca rafinowanej mąki, przetworzonej żywności (kiełbasy) i fast foodów. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe i orzechy). Ponadto należy zawsze dbać o odpowiednie nawodnienie i regularną aktywność fizyczną.

Kiedy iść do lekarza

Należy zwrócić uwagę na niektóre objawy, takie jak ból brzucha, krwawienie z odbytu lub krwawienie w stolcu, gorączka, nudności i wymioty. Jeśli występują uporczywie z naprężeniem, zaleca się jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem w celu umówienia wizyty .


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alliende R. Trastornos de la motilidad: alternativas terapéuticas farmacológicas. Medwave 2007; 7(8): e3251. Doi: 10.5867/medwave.2007.08.3251
  • Astiz J, Beraudo M, Tinghitella G, Chiurco L. Abscesos y fístulas anales. M. Rev. argent. Cir. 2007; 92(3/4): 146-154.
  • Bouhnik Y. Infecciones intestinales víricas y bacterianas. EMC – Tratado de Medicina. 2004; 8(1): 1-3.
  • Girón Ortega J, Pérez Galera S, Girón González JA. Colitis infecciosa. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. 2020; 13(8): 427-433.
  • Lagier J. Infecciones intestinales víricas y bacterianas. EMC – Tratado de Medicina. 2017; 21(2): 1-5.
  • Malpartida M. Enfermedades de transmisión sexual en la atención primaria. Rev.méd.sinerg. 2020; 5(4): e405.
  • Valero A, Zarabozo E, Álvarez Muñoz E, Molnar A. Trastornos de la motilidad digestiva. Estreñimiento. Bol. Pediatr. 2018; 58(246): 277-284.
  • Villalba A, Rodas J. Los abscesos anales, ¿originan fístulas? Rev Mex Coloproctol. 2005; 11(3): 106-109.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.