Makrogol dla osób z przewlekłymi zaparciami

Makrogol dla osób z przewlekłymi zaparciami
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Makrogol jest jedynie dodatkową pomocą w leczeniu zaparć, którą należy stosować razem z środkami higienicznymi i dietetycznymi. Należy to połączyć ze zmianą nawyków, diety i ćwiczeniami.

Makrogol jest lekiem przeczyszczającym działającym dzięki osmotycznemu działaniu w jelicie. Mechanizm jego działania zwiększa objętość kału i stymuluje ruchy okrężnicy.

Dzięki temu efektowi osmotycznemu usprawniony jest transport zmiękczonych stolców, co ułatwia wypróżnianie. Makrogol powinniśmy stosować jak najkrócej, aby zapobiec skutkom ubocznym.

Leczenie zaparć makrogolem jest tylko pomocą, ponieważ należy również zastosować szereg środków higienicznych i dietetycznych. Wśród tych środków jest zwiększenie spożycia płynów i błonnika pokarmowego.

Ponadto musimy starać się regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne i pracować nad rehabilitacją nawyku wypróżniania. Bez tych zmian lek jest tylko chwilową ulgą, która nie rozwiązuje podstawowego problemu.

Makrogol – jaką dawkę muszę przyjąć?

Makrogol można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem i piciem lub bez. Dawkę tego leku ustala się na podstawie ciężkości zaparcia.

Jednak po rozpoczęciu leczenia po dwóch dniach można zmniejszyć dawkę. Jeśli jest to przewlekłe zaparcie zwykła dawka dla dorosłych to jedna saszetka, jeden do trzech razy dziennie. W większości przypadków wystarczy 1 lub 2 saszetki dziennie.

W zależności od odpowiedzi i sytuacji każdej osoby można zastosować nawet trzy saszetki dziennie. Średni czas trwania kuracji to 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie objawy zaparcia nie ustąpią należy zgłosić się do lekarza.

Gdy Makrogol jest stosowany w leczeniu zaklinowania stolca dawka jest wyższa, do 8 saszetek dziennie przez okres sześciu godzin, maksymalnie przez 3 dni. Roztwór, po przygotowaniu i przechowywaniu w lodówce można spożywać przez sześć godzin.

Zaparcia
Zaparcia mogą być ostre lub przewlekłe. W drugim przypadku są to osoby, które często mają trudności z wypróżnianiem.

Jak należy do przyjmować?

Aby zażyć Makrogol należy rozpuścić zawartość koperty w pół szklanki wody i wypić jak najszybciej. Jeśli jesteś w trakcie leczenia zaklinowania stolca łatwiej będzie rozpuścić 8 saszetek w jednym litrze wody.

W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do dwóch saszetek dziennie. Jednak przed zwiększeniem dawki należy odczekać kilka dni, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi wyniki. Działanie Makrogolu zaczyna się pojawiać od 24 do 48 godzin po spożyciu.

Jakie niekorzystne skutki ma Makrogol?

Ten lek może powodować działania niepożądane sklasyfikowane według częstości występowania:

  • Bardzo rzadkie działania niepożądane: Reakcje anafilaktyczne, takie jak duszność lub obrzęk gardła i twarzy, występują niezbyt często. Również nadwrażliwość w postaci alergicznych reakcji skórnych.
  • Bardzo częste: tego typu działania niepożądane pojawiają się, gdy dawki są wysokie i może pojawić się biegunka. Jednak zwykle ustępują w ciągu jednego lub dwóch dni po zaprzestaniu przyjmowania leku.
  • Częste reakcje: w tym bóle brzucha i wzdęcia.

Przeciwwskazania i interakcje makrogolu

Kobieta na toalecie
Najczęstszym działaniem niepożądanym Makrogolu jest biegunka z obfitymi wodnistymi stolcami i bólem brzucha.Wśród przeciwwskazań tego leku są:

Ponadto Makrogol jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na niego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna lub toksycznego rozdęcia okrężnicy. Jeśli chodzi o interakcje Makrogolu z innymi lekami należy wiedzieć, że nie należy przyjmować żadnych innych leków od jednej godziny przed do jednej godziny po spożyciu saszetek.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania Makrogolu. Podobnie zaleca się skonsultowanie się z nim, jeśli karmisz piersią.

Może Cię także zainteresować: Naturalne środki przeczyszczające na zaparcia

Zaparcia leczy się nie tylko lekarstwami

Stosowanie środków przeczyszczających i dostosowanie ich dawki zależy od nasilenia zaparć. Leki osmotyczne, takie jak Makrogol, są zalecane ze względu na ich tolerancję i bezpieczeństwo. Jeśli jednak nie zastosuje się zmiany nawyków, diety i ćwiczeń, sam lek będzie nieskuteczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Candy, D., & Belsey, J. (2009). Macrogol (polyethylene glycol) laxatives in children with functional constipation and faecal impaction: A systematic review. Archives of Disease in Childhood. https://doi.org/10.1136/adc.2007.128769

  • Zangaglia, R., Martignoni, E., Glorioso, M., Ossola, M., Riboldazzi, G., Calandrella, D., … Pacchetti, C. (2007). Macrogol for the treatment of constipation in Parkinson’s disease. A randomized placebo-controlled study. Movement Disorders. https://doi.org/10.1002/mds.21243

  • de Graaf, L. (2019). Macrogol. Nursing. https://doi.org/10.1007/s41193-019-0012-5


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.