Taśmy oporowe na wzmocnienie pleców - ćwiczenia
Czy ćwiczyłeś kiedyś wykorzystując nowoczesne taśmy oporowe? Te gadżety pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń w każdych warunkach, przez osoby o każdym poziomie wytrenowania. Są one tanie i łatwo dostępne oraz proste w użyciu.
W poniższym artykule omówimy niektóre ćwiczenia pomagające wzmocnić plecy i mięśnie utrzymujące dobrą postawę. Czytaj dalej i zacznij ćwiczyć już dziś!
Ćwiczenia wykorzystujące taśmy oporowe wzmacniające plecy
Wykonywanie ćwiczeń z pasami oporowymi ( tak zwanymi taśmami lub gumami) w celu wzmocnienia pleców pomoże ci osiągnąć prawidłową postawę, wzmocnić mięśnie chroniące kręgi i ogólnie cały kręgosłup. Ponadto, jeśli pracujesz nad stabilnością, wzmocnisz mięśnie górnej i dolnej części pleców, a także mięśnie lędźwiowe i trapezowe.
Taśmy oporowe to taśmy wykonane z gumy, które pomagają wspierać procedury treningu fizycznego, dając opór i wzmacniając mięśnie. Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy.
W rzeczywistości istnieje wiele badań pokazujących doskonałe wyniki ćwiczeń z paskami i taśmami oporowymi w przypadku wzmocnienia pleców i innych obszarów ciała u osób starszych lub schorowanych. Dlatego używanie tych pomocy do urozmaicenia ćwiczeń jest ogólnie dobrym i bezpiecznym pomysłem dla starszych osób.
Przeczytaj także: Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Rzućmy okiem na kilka propozycji treningowych!
1. Taśmy oporowe – wiosłowanie
Jest to jedno z ćwiczeń z taśmą oporową, które wspaniale wzmacnia plecy i jest optymalne do pracy z mięśniem najszerszym grzbietu.
Możesz je wykonać siedząc lub stojąc.
Jak wykonać to ćwiczenie?
- Na początek przygotuj matę lub usiądź na wygodnej powierzchni, z wyprostowanymi plecami i całkowicie wyprostowanymi nogami.
- Następnie przytrzymując taśmę stopami chwyć jej drugi koniec mocno dłońmi. Trzymając plecy i stopy prosto, zacznij przyciągać taśmę w kierunku bioder jak w przypadku wiosłowania na łodzi.
- W tym momencie poczujesz napięcie w środkowej części pleców z powodu aktywacji mięśnia najszerszego grzbietu.
- Możesz również wiosłować na stojąco – zamocuj taśmę na krześle lub poręczy i przyciągaj ją do ciała w podobny sposób. Pamiętaj o wyprostowaniu pleców.
Osoby starsze mogą używać taśm oporowych, aby poprawić ogólny stan zdrowia.
2. Trening górnej części pleców
Jest to jedno z ćwiczeń z pasem oporowym, które pomaga aktywować górną część pleców. Pamiętaj, że im większe napięcie i grubość taśmy, tym większą siłę będą wytwarzać mięśnie.
Jak wykonać to ćwiczenie?
- Znajdź powierzchnię, na której możesz zaczepić taśmę – na przykład krzesło, wieszak, poręcz.
- Rozstaw stopy na szerokość barków, trzymając rękoma opaski. Zegnij kolana, wyciągnij biodra i z wyciągniętymi rękami pochyl się do przodu. Kąt zgięcia biodra powinien wynosić 90 stopni.
- Utrzymując pozycję, pociągnij ręce ukośnie w kierunku bioder.
3. Ćwiczenia z taśmą na wzmocnienie ramion
To ćwiczenie wymaga pełnej koncentracji, ale pomaga uniknąć przyszłych urazów kręgosłupa lub dyskomfortu postawy. Nie tylko wzmacnia górną część pleców, ale także mięśnie ramion i szyi.
Instrukcje wykonania ćwiczenia:
- Najpierw rozstaw stopy na szerokość barków, przeciągnij taśmę pod stopami i przytrzymaj ją obiema rękami.
- Następnie lekko ugnij tułów, połóż ręce na bokach i unoś, lekko zginając ramiona. Postaraj się utrzymać napięcie taśmy i mięśni ramion.
4. Rozciąganie taśmy oporowej
Jest to proste ćwiczenie wzmacniające mięśnie górnej części pleców.
Instrukcje wykonania ćwiczenia:
- Na początek stopy powinny być rozstawione na szerokość barków.
- Teraz unieś ręce i trzymaj je z przodu.
- Następnie, trzymając w dłoniach końce taśmy, otwieraj ramiona, aż końce taśmy się rozciągną.
- Pamiętaj, aby łokcie i ramiona były zablokowane podczas wykonywania ruchu – nie doprowadź do przeprostów w stawach.
5. Ćwiczenia z taśmą oporową na całe ciało
Oprócz wzmacniania pleców, to ćwiczenie działa również na większość mięśni ciała:
- Najpierw nadepnij na taśmę stopami, przytrzymaj jej przeciwległe końce dłońmi i rozstaw stopy na szerokość ramion.
- Następnie opuść biodra i ugnij kolana, jakbyś zamierzał zrobić przysiad.
- Pamiętaj, że szyja powinna być prosta, oczy skierowane na przód, a plecy zawsze całkowicie wyprostowane.
Teraz wyprostuj kolana, rozciągając paski, aż będą całkowicie napięte.
Przeczytaj także: Ćwiczenia po pięćdziesiątce – wzmocnij swoje ciało
6. Taśmy oporowe- “strzelanie z łuku”
Ćwiczenie to okazuje się bardzo przydatne do pracy nad mięśniem najszerszym grzbietu. Wyróżnia się tym, że nie wymaga mocowania gumy do żadnej powierzchni – możesz je wykonać w każdych warunkach.
- Najpierw stań całkowicie prosto i połóż prawą rękę tak, jakbyś miał strzelać z łuku. Skrzyżuj pasek na dłoni.
- Następnie, lewą ręką, mocno przytrzymaj pasek bardzo blisko prawej ręki. I mając wyprostowane plecy, pociągnij lewą rękę do biodra. Prawa ręka powinna pozostać nieruchoma i uniesiona.
- Wykonaj ten ruch 10 razy, odpocznij i powtórz z drugą stroną. Pozostaw lewe ramię uniesione i zginaj prawą ręką.
Rehabilitacja z opaskami.
Ćwiczenia z taśmami są również przydatne w fizjoterapii do rehabilitacji urazów czy też u osób po wypadkach i złamaniach
Zastosowanie taśm oporowych w ćwiczeniach wzmacniających plecy stało się bardzo popularne.
Popularność taśm wynika z wielu korzyści, które oferują. Wśród nich są:
- Możliwość znalezienia na rynku oporu dla każdego poziomu wyszkolenia.
- Stosowanie opasek rozwija siłę mięśni i pozwala na łatwe naśladowanie niektórych ruchów sportowych.
- Stosowanie tych opasek wiąże się z niskim ryzykiem kontuzji i jest bezpieczne. W rzeczywistości są często używane podczas
- ćwiczeń rehabilitacyjnych po urazach mięśni.
- Aby uzyskać większe korzyści dla mięśni pleców i innych obszarów, które chcesz trenować, możesz po prostu zwiększać liczbę serii w każdym tygodniu. Możesz także zmienić na opaskę o większej sztywności.
Zobacz jak łatwo jest ćwiczyć mięśnie całego ciała, brzucha i grzbietu za pomocą taśm oporowych! Na co czekasz? Wypróbuj te proste, ale efektywne ćwiczenia już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Francisco Javier Morales, Adolfo de los Ríos Giraldo. Rehabilitación en lesiones del ligamento cruzado posterior. Revista Colombiana de Ortopedia y Traumatología, 2006. Disponible en: https://www.researchgate.net/profile/Adolfo_De_Los_Rios_Giraldo/publication/335833554_REHABILITACION_EN_LESIONES_DEL_LIGAMENTO_CRUZADO_POSTERIOR/links/5d7efde8299bf1d5a980879c/REHABILITACION-EN-LESIONES-DEL-LIGAMENTO-CRUZADO-POSTERIOR.pdf
- Poblete-Valderrama, P., Flores Rivera, C., Castro Espinoza, H., Cubillos Ojeda, C., Ayala García, M. Fortalecimiento muscular con bandas elásticas para la mejora de la funcionalidad de adultos mayores. Rev.peru.cienc.act.fis.deporte, 2016. Disponible en: https://www.researchgate.net/profile/Felipe_Poblete_Valderrama/publication/312139035_Fortalecimiento_muscular_con_bandas_elasticas_para_la_mejora_de_la_funcionalidad_de_adultos_mayores/links/5871a5a108ae329d621740fd/Fortalecimiento-muscular-con-bandas-elasticas-para-la-mejora-de-la-funcionalidad-de-adultos-mayores.pdf
- Christopher M. Norris. “La estabilidad de la espalda, un enfoque diferente para prevenir y tratar el dolor de espalda”. (2007).
- Hans-Dieter Kempf, Frank Schmelcher, Christian Ziegler. “Libro de entrenamiento para la espalda. Un programa garantizado para vencer el dolor de espalda”. (2007).
- García Díaz, E., Ramírez, J., Herrera Fernández, N., Peinado Gallego, C., Pérez Hernández, D. Efecto del ejercicio de fuerza muscular mediante bandas elásticas combinado con ejercicio aeróbico en el tratamiento de la fragilidad del paciente anciano con diabetes mellitus tipo 2. Endocrinología, Diabetes y Nutrición (English ed.), 2019. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2530016419300606
- Carmona, M. J. C., Ruiz, Y. B., & González, E. V. Programa de prevención de lesiones para la mejora de la salud articular del hombro en jóvenes triatletas. Retos: nuevas tendencias en educación física, deporte y recreación, 2019. Disponible en: https://digibug.ugr.es/handle/10481/59440