Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną: do czego służy?

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną to lek stosowany w kardiologii, zwłaszcza w schorzeniach związanych z tętnicami wieńcowymi. Opowiemy Ci wszystko o jego zastosowaniach tutaj.
Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną: do czego służy?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2022

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną jest jedną z najczęściej stosowanych form podawania tego leku. Nitrogliceryna jest substancją rozszerzającą naczynia krwionośne, co oznacza, że pobudza naczynia krwionośne do rozszerzania się.

Pomaga to zwiększyć przepływ krwi, który mógł być z różnych powodów ograniczony. Faktem jest, że ten lek ma ogromne znaczenie w niektórych chorobach sercowo-naczyniowych. Na przykład jest niezwykle pomocny w leczeniu dusznicy bolesnej. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat nitrogliceryny.

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną jest formą podawania nitrogliceryny. To substancja, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Działa poprzez rozluźnienie mięśni gładkich, które są częścią wspomnianych naczyń.

Po podaniu nitrogliceryny zmniejsza się powrót krwi do serca, ponieważ żyły nie wypychają krwi tak mocno. W ten sposób do komór serca dociera mniej krwi. Dlatego musi wywierać mniejszą siłę na pompowanie.

Ponadto zwiększenie kalibru tętnic obniża również ciśnienie krwi. W tętnicach wieńcowych (odpowiedzialnych za transport utlenowanej krwi do mięśnia sercowego) działa w podobny sposób. Pomaga to mięśniowi sercowemu otrzymać tlen, którego potrzebuje do prawidłowego bicia.

Podjęzykowa tabletka nitrogliceryny pozwala na szybkie wchłonięcie leku. Po umieszczeniu pod językiem, który jest obszarem silnie unaczynionym, lek przenika bezpośrednio do krwi i zaczyna swoje działanie.

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną działa w krwiobiegu
Lek rozluźnia pracę serca poprzez zmniejszenie obciążenia jego przepływu krwi, co poprawia wydajność bicia serca.

Kiedy się stosuje?

Jak wspomniano powyżej, podjęzykową tabletkę nitrogliceryny stosuje się w leczeniu niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Jak wyjaśniono w „Przewodniku praktyki klinicznej Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologicznego”, jest on rutynowo podawany osobom z bólem w klatce piersiowej z podejrzeniem niedokrwienia mięśnia sercowego.

Najczęstszą receptą na podjęzykowe tabletki nitrogliceryny jest leczenie dusznicy bolesnej. Jest to rodzaj bólu w klatce piersiowej, który jest bardzo podobny do tego, który pojawia się podczas zawału mięśnia sercowego.

Angina, czy też atak dusznicy występuje wtedy, gdy przepływ krwi do serca jest zmniejszony. W większości przypadków jest to spowodowane, jak wyjaśniają specjaliści Mayo Clinic, zwężeniem tętnic wieńcowych spowodowanym miażdżycą.

Kiedy tak się dzieje, w klatce piersiowej pojawia się uczucie ucisku. Angina uwidacznia się w sytuacjach, w których wzrasta zapotrzebowanie na tlen – na przykład podczas ćwiczeń lub silnego stresu. W rzeczywistości u wielu osób podjęzykowa tabletka nitrogliceryny jest stosowana jako profilaktyka samej dusznicy bolesnej.

Ponieważ wyzwalacze takiego epizodu są zwykle identyfikowane, lek można wykorzystać przed wystąpieniem pewnych sytuacji. W przypadku, gdy ktoś doświadczył dusznicy bolesnej podczas ćwiczeń, może zażyć ten lek, aby zapobiec jej wystąpieniu następnym razem.

Inne zastosowania

Jak wyjaśniono w arkuszu informacyjnym Drug Information Center, tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną może być częścią leczenia zastoinowej niewydolności serca. Jest to stan, który występuje, gdy serce nie może skutecznie pompować krwi.

Czasami krew gromadzi się w innych częściach ciała, takich jak płuca. Dlatego mięsień sercowy musi pracować ciężej, aby pompować krew. Nitrogliceryna znacznie poprawia ten problem.

Artykuł opublikowany w Revista Cubana de Cardiología y Cirugía Cardiovascular stwierdza, że podjęzykowa tabletka nitrogliceryny jest również przydatna do wykonania testu ergometrycznego, zwanego testem wysiłkowym. Test ten polega na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Ujawnia on pewne problemy sercowe lub sercowo-naczyniowe. Lek pomaga przewidzieć, czy dotyczą one naczyń krwionośnych.

Sposób podawania

Tabletkę nitrogliceryny umieszcza się pod językiem. Obszar ten jest bardzo unaczyniony, dlatego lek szybko się wchłania i przenika do krwi, gdzie zaczyna swoje działanie.

Należy podkreślić, że tych tabletek nie należy żuć ani połykać. Należy pozwolić im rozpuścić się w ślinie. Czasami w ustach pojawia się uczucie mrowienia lub pieczenia, ale jest to normalne.

Podawanie różni się w zależności od celu. W przypadkach, w których lek stosuje się w celu zapobiegania dusznicy bolesnej, zaleca się przyjmowanie go od 5 do 10 minut przed działaniem wyzwalającym. Problem polega na tym, że wiele osób rozwija swoistą tolerancję na nitroglicerynę.

Dlatego zarówno dawki, jak i odstępy powinny być zawsze nadzorowane przez lekarza. Ponadto ważne jest, aby w przypadku, gdy działanie tabletki podjęzykowej nitrogliceryny słabnie, ponownie skonsultować się ze specjalistą.

Gdy pojawi się napad dławicy piersiowej, bardzo ważne jest, aby w tym momencie przyjąć dawkę (jeśli metoda została już wcześniej przepisana). Jeśli po 5 minutach ból lub dyskomfort nie ustąpią, należy przyjąć drugą dawkę. Jeśli nie poprawi się nawet po drugiej dawce, należy udać się na pogotowie.

Tabletka podjęzykowa z nitrogliceryną

Podjęzykowa tabletka nitrogliceryny to lek, który może mieć różne skutki uboczne. Ponadto nie wszystkie osoby mogą przyjmować lek.

Lek powoduje znaczne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Nie działa jedynie na określone naczynie krwionośne, ale efekt ten rozciąga się na prawie całe ciało. Dlatego mogą wystąpić reakcje, takie jak zawroty głowy lub osłabienie. W niektórych przypadkach pojawiają się bóle głowy, a nawet nudności i wymioty. W związku z rozszerzeniem naczyń skóra może również stać się cieplejsza i zaczerwieniona.

Czasami pojawia się niewyraźne widzenie, omdlenia i tachykardia. Podobnie oddychanie może być szybsze niż normalnie i płytsze, przez co nie uzyskuje się wystarczającej ilości tlenu, co zmniejsza zamierzony efekt.

Kto nie powinien przyjmować nitrogliceryny?

Podjęzykowe tabletki nitrogliceryny nie mogą być stosowane u wszystkich osób. Na przykład są przeciwwskazane u dzieci. Ten lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 roku życia.

Podobnie nie jest zalecany do stosowania u kobiet karmiących piersią. Według Hiszpańskiej Agencji Leków nie wiadomo, czy ta substancja może przenikać do mleka i być wchłaniana przez niemowlę.

Osoby z bardzo niskim ciśnieniem krwi lub ciężką anemią również nie powinny przyjmować leku. Jeśli w jakimkolwiek momencie wystąpi reakcja alergiczna lub nietolerancja, należy go odstawić.

Interakcje z innymi lekami

Podjęzykowa tabletka nitrogliceryny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i używkami, takimi jak alkohol. Alkohol obniża ciśnienie krwi, podobnie jak nitrogliceryna. Dlatego nie należy ich łączyć.

Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina, mogą zmieniać wchłanianie nitrogliceryny. Wśród ich efektów jest pojawienie się suchości w ustach. Ponieważ nie ma wystarczającej ilości śliny, nie rozpuszcza się i nitrogliceryna nie jest prawidłowo wchłaniana.

Kolejna bardzo ważna interakcja dotyczy sildenafilu. Lek ten znany jest jako Viagra® i jest stosowany w zaburzeniach erekcji. Podobnie jak alkohol, może powodować zbyt mocny spadek ciśnienia krwi.

Mężczyzna trzyma się za serce
Osobom cierpiącym na dusznicę bolesną można zalecić przyjmowanie nitrogliceryny w celu zapobiegania atakom.

Podjęzykowa tabletka z nitrogliceryną – środki ostrożności

Podjęzykową tabletkę z nitrogliceryną należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Po przyjęciu większej dawki mogą wystąpić bóle głowy, problemy ze wzrokiem i duszność.

Jako lek podawany pod język nie powinien być przyjmowany w połączeniu z jedzeniem ani piciem. Tabletkę należy pozostawić do rozpuszczenia w ślinie. Można ją też umieścić w policzku lub na dziąsłach.

Bardzo ważne jest, aby zawsze mieć go pod ręką, jeśli lekarz zalecił jego przyjmowanie w ramach leczenia. Jednak ważne jest, aby trzymać go z dala od światła i wilgoci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • FICHA TECNICA NITROGLICERINA MYLAN 15 MG/24 H PARCHES TRANSDERMICOS EFG. (n.d.). Retrieved December 1, 2020, from https://cima.aemps.es/cima/dochtml/ft/77813/FT_77813.html
  • Portal, J., Rivas Estany, E., Sin Chesa, C., Hernández Acosta, K., & García Barreto, D. (1989). La respuesta a la nitroglicerina en la prueba de esfuerzo diagnóstica de insuficiencia coronaria. Rev. Cuba. Cardiol. Cir. Cardiovasc, 41–50.
  • Angina de pecho – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved December 1, 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/angina/symptoms-causes/syc-20369373
  • Ficha técnica Nitroglicerina. (n.d.). Retrieved December 1, 2020, from https://cima.aemps.es/cima/pdfs/es/ft/54272/FichaTecnica_54272.html.pdf
  • Guías de práctica clínica de la Sociedad Española de Cardiología en la angina inestable/infarto sin elevación ST – ScienceDirect. (n.d.). Retrieved December 1, 2020, from https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300893200751645
  • Cerezo, Paloma Garcimartín. “Nitroglicerina sublingual:¿ qué saben los pacientes con un evento cardiológico isquémico?.” Enfermería en cardiología: revista científica e informativa de la Asociación Española de Enfermería en Cardiología 58 (2013): 35-39.
  • Gómez Padrón, María Virginia, et al. “Trombolisis en el infarto agudo del miocardio: análisis de los tiempos de demora.” Revista Cubana de Medicina 40.2 (2001): 91-95.
  • García Barreto, David, et al. “Diagnóstico preclínico de la aterosclerosis: función endotelial.” Revista cubana de medicina 42.1 (2003): 58-63.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.