Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego odkryto w Hiszpanii

Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego to marzenie wielu kardiologów i lekarzy sportowych, którzy mają do czynienia z nagłymi zgonami.
Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego odkryto w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2021

Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego to marzenie wielu kardiologów i lekarzy sportowych, którzy starają się zapobiegać nagłej śmierci. W sporcie incydenty te są bardziej znane, chociaż częstość jest taka sama jak w populacji ogólnej. W końcu, jeśli to wydarzenie wydarzy się w meczu, prawdopodobnie stanie się o nim głośno w wiadomościach. Jednak nie tylko sportowcy są zagrożeni.

Szczególna sytuacja dotyczy badań fizykalnych wymaganych do rozpoczęcia uprawiania sportu lub sprawności sportowej jako wymogu rejestracji w zawodach zawodowych. Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Lekarze stają przed wyzwaniem wykrycia anomalii, które często są niemożliwe do zdiagnozowania.

Tak było w przypadku zapalenia mięśnia sercowego… aż do teraz.

Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego to zapalenie tkanki mięśniowej serca. Jak każdy stan zapalny, powoduje nagromadzenie nieprawidłowej tkanki i upośledzenie jej funkcji.

Wśród przyczyn zapalenia mięśnia sercowego jest kilka czynników:

  • Choroby autoimmunologiczne: na przykład toczeń rumieniowaty układowy.
  • Infekcje: Niektóre drobnoustroje osadzają się w sercu lub wywołują reakcje krzyżowe z przeciwciałami, powodując zapalenie mięśnia sercowego. Choroba z Lyme jest jedną z rozpoznanych przyczyn.
  • Toksyny: przewlekłe zatrucie alkoholem, nadużywanie nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina lub zatrucie tlenkiem węgla.
  • Genetyka: Jeśli mutacja genetyczna lub choroba dziedziczna powoduje zapalenie mięśnia sercowego, jego wykrywanie staje się bardziej złożone. To najbardziej niepokojąca przyczyna dla lekarzy. Trudno jest postawić diagnozę, zanim pojawi się poważny, a nawet śmiertelny objaw.
Sprawdzam puls
Nagła śmierć to wydarzenie, które dezorientuje wszystkich. Bardzo trudno temu zapobiec.

Zapalenie mięśnia sercowego a nagła śmierć

Zaletą szybkiego testu na zapalenie mięśnia sercowego byłoby wykrycie osób zagrożonych nagłą śmiercią. Gdyby specjaliści ujednolicili ten test, mógłby być nawet wymagany jako obowiązkowy test w sporcie zawodowym, co sugeruje już wielu lekarzy.

W przypadku nagłej śmierci dochodzi do zatrzymania układu sercowo-naczyniowego, które początkowo nie jest związane z konkretną przyczyną. Podejrzenie zawsze dotyczy ostrego zawału mięśnia sercowego, który jest najczęstszym czynnikiem w zatrzymaniu krążenia.

Pomylenie zawału z zapaleniem mięśnia sercowego prowadzi do nagłego podejścia, które może nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego dla pacjenta. Gdy specjaliści podejrzewają niedrożność tętnic wieńcowych, lekarze natychmiast przeprowadzają cewnikowanie, aby spróbować odblokować skrzep, zakrzep lub zator, które zakłócają przepływ krwi.

Ten czas spędzony na cewnikowaniu to jedyny sposób na udzielenie pomocy pacjentowi, który zemdlał bez wcześniejszej historii. Gdy specjaliści zweryfikują, że nie było zawału, podejrzewają inny problem zdrowotny.

Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego do tej pory nie istniał. Specjaliści sądzili, że nagła śmierć była spowodowana martwicą komórek serca, a nie stanem zapalnym. W ten sposób mogli ustalić szybkie działanie — choć nie zawsze było to właściwe.

Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego — zastosowanie

Naukowcy z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Sercowo-Naczyniowych (CNIC) opublikowali artykuł naukowy w The New England Journal of Medicine, który otwiera drzwi do szybkiego testu na zapalenie mięśnia sercowego. Profesjonaliści mają nadzieję, że jest to rozwiązanie zapobiegające tego rodzaju nagłej śmierci.

Taki test pozwoliłby lekarzom wykryć u niektórych osób zwiększone prawdopodobieństwo nagłej śmierci. Ma to szczególne znaczenie w medycynie sportowej, gdzie testowi muszą zostać poddani zawodowi sportowcy, którzy poddają organizm wysokiemu obciążeniu.

Jednocześnie specjaliści mogliby wykonać szybki test na zapalenie mięśnia sercowego już w karetce pogotowia podczas transportu pacjenta. Jest to przydatne w przypadkach, gdy ludzie upadną w miejscu publicznym, a zespoły medyczne nie mają na ich temat żadnych informacji. Gdyby mogli wykryć obecność biomarkerów wskaźnikowych, mogliby natychmiast znaleźć odpowiednie leczenie.

Co odkryli badacze?

Hiszpańscy naukowcy wykryli mikroRNA, które jest obecne tylko u osób z zapaleniem mięśnia sercowego i krąży we krwi osób dotkniętych chorobą. Nazywa się hsa-miR-Chr8:96.

Limfocyty Th17 wytwarzają substancję, która jest aktywowana w zapaleniu mięśnia sercowego. Ta różnorodność białych krwinek bierze udział w procesie zapalnym mięśnia sercowego, przyczyniając się do mniejszego lub większego nasilenia przypadków. Według badań ludzie, którzy nie cierpią na zapalenie mięśnia sercowego, nie mają tego biomarkera. Dlatego ten test jest bardzo przydatny.

badania krwi
Zespoły opieki zdrowotnej mogłyby wykonać szybki test na zapalenie mięśnia sercowego w klinikach, ale także w karetce pogotowia podczas transportu pacjenta do szpitala.

Inne badania na ten temat

Od pewnego czasu trwają badania nad mikroRNA, które pozwalają na wczesne wykrywanie problemów sercowo-naczyniowych. Szybki test na zapalenie mięśnia sercowego to tylko jedno z zastosowań, które badają specjaliści. Celem jest zapobieganie nagłym zgonom w przyszłości.

Aby uniknąć biopsji mięśnia sercowego, naukowcy opublikowali w zeszłym roku w ESC Heart Failure, że mikroRNA mogą wykrywać stan zapalny w mięśniu sercowym. Byłoby to szczególnie przydatne w zapaleniach mięśnia sercowego, które wywołują infekcje wirusowe.

Z drugiej strony zupełnie niedawno, niektóre grupy badawcze zaproponowały zastosowanie mikroRNA do przewidywania, czy blaszka miażdżycowa wkrótce pęknie. Pęknięcie blaszki miażdżycowej to mechanizm patofizjologiczny, który odpowiada za tworzenie się skrzepów, które wywołują ostry zawał mięśnia sercowego.

Podobnie rozwijane od lat kierunki badań naukowych mają na celu włączenie mikroRNA do komplementarnych metod diagnozowania ostrego zawału mięśnia sercowego ze zmianami elektrokardiograficznymi. Byłby to dodatek do klasycznej dawki troponiny, która jest już szeroko stosowana w izbach przyjęć.

Na koniec należy zauważyć, że krążące mikroRNA w osoczu mogą również zostać dodane do charakterystyki ryzyka pacjentów z miażdżycą. Świadczą o tym badania opublikowane w tym roku w Current Molecular Medicine.

Hiszpański test na zapalenie mięśnia sercowego

Możliwość wykonania szybkiego testu na zapalenie mięśnia sercowego jest niezwykle przydatna we współczesnej medycynie. Opublikowane na ten temat przez grupę CNIC badania otworzą nową ścieżkę eksploracji. Ta ścieżka ma na celu poprawę wykrywania prawie niewidocznych problemów zdrowotnych.

W świecie sportu standaryzacja takiego badania byłaby krokiem naprzód w zapobieganiu nagłym zgonom. Sportowcy i lekarze sportowi z niecierpliwością na niego czekają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco-Domínguez R, Sánchez-Díaz R, de la Fuente H, Jiménez-Borreguero LJ, Matesanz-Marín A, Relaño M, Jiménez-Alejandre R, Linillos-Pradillo B, Tsilingiri K, Martín-Mariscal ML, Alonso-Herranz L, Moreno G, Martín-Asenjo R, García-Guimaraes MM, Bruno KA, Dauden E, González-Álvaro I, Villar-Guimerans LM, Martínez-León A, Salvador-Garicano AM, Michelhaugh SA, Ibrahim NE, Januzzi JL, Kottwitz J, Iliceto S, Plebani M, Basso C, Baritussio A, Seguso M, Marcolongo R, Ricote M, Fairweather D, Bueno H, Fernández-Friera L, Alfonso F, Caforio ALP, Pascual-Figal DA, Heidecker B, Lüscher TF, Das S, Fuster V, Ibáñez B, Sánchez-Madrid F, Martín P. A Novel Circulating MicroRNA for the Detection of Acute Myocarditis. N Engl J Med. 2021 May 27;384(21):2014-2027. doi: 10.1056/NEJMoa2003608. PMID: 34042389.
  • Aleshcheva, Ganna, et al. “MicroRNA profiling as a novel diagnostic tool for identification of patients with inflammatory and/or virally induced cardiomyopathies.” ESC Heart Failure 8.1 (2021): 408-422.
  • Johnson, Jason L. “The predictive potential of circulating microRNA for future cardiovascular events.” (2021): 1-3.
  • Scărlătescu, Alina Ioana, et al. “MicroRNAs in Acute ST Elevation Myocardial Infarction—A New Tool for Diagnosis and Prognosis: Therapeutic Implications.” International Journal of Molecular Sciences 22.9 (2021): 4799.
  • Sharma, Ashish Ranjan, et al. “Circulating miRNA in atherosclerosis: a clinical biomarker and early diagnostic tool.” Current Molecular Medicine (2021).
  • Vancini, Rodrigo Luiz, et al. “Prevention of sudden death related to sport: the science of basic life support—from theory to practice.” Journal of clinical medicine 8.4 (2019): 556.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.