Szkodliwość telefonów komórkowych - 4 negatywne skutki
Szkodliwość telefonów komórkowych jest większa, niż Ci się wydaje. Niestety, wielu ludzie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niekorzystny wpływ ma nadużywanie telefonów komórkowych na zdrowie. Dlatego należy uświadamiać wszystkich użytkowników komórek o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą stosowanie tego, mimo wszystko, użytecznego gadżetu.
W ostatnich latach technologia tak bardzo się rozwinęła, że nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że smartfony mają dziś takie same możliwości, jak niewielkie komputery.
Niestety pomimo licznych zalet tych urządzeń, które bez wątpienia czynią życie łatwiejszym, szkodliwość telefonów komórkowych to jedna z ich najważniejszych wad.
Szkodliwość telefonów komórkowych
Pomimo tego, że szkodliwość telefonów komórkowych to temat na długi artykuł, dziś skupimy się na czterech głównych wadach popularnych smartfonów. Według nas to właśnie te czynniki sprawiają, że telefony komórkowe nie są tak niewinne, jak mogłoby się wydawać.
1. Telefony przyczyniają się do prokrastynacji
Gdzie jest Twój telefon, kiedy pracujesz lub próbujesz się uczyć? Prawdopodobnie blisko Ciebie, w Twojej kieszeni lub na biurku. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić maila, SMS-y czy inne powiadomienia… Twój telefon jest zawsze pod ręką! Niestety, ma to fatalny wpływ na Twoją produktywność.
Szkodliwość telefonów komórkowych w dużej mierze polega na tym, że ich obecność nie pozwala Ci się w pełni skupić na zadaniu, co bardzo obniża Twoją wydajność. Używając telefonu podczas pracy czy nauki ciągle się rozpraszasz z powodu sygnałów przychodzących wiadomości.
Nieważne, jak dobra jest Twoja umiejętność koncentracji. Kiedy telefon dzwoni lub wibruje, rozpraszasz się i przenosisz na niego całą swoją uwagę. Jakie są tego skutki? Niestety fatalne, zwłaszcza dla Twojej produktywności.
Przez ciągłe sprawdzanie powiadomień w telefonie marnujesz czas przeznaczony na pracę i odkładasz wykonanie zadań na później. Przez to Twój dzień pracy się wydłuża, a Ty ignorujesz obowiązki z powodu mediów społecznościowych.
- Kiedy zaczynasz pracę lub naukę, wycisz telefon i włóż go do torby, albo nawet jeśli to możliwe, wynieś do innego pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz ciągłego sprawdzania, co nowego w sieci.
Przeczytaj również: Otępienie naczyniowe – na czym ono polega?
2. Przez telefon komórkowy nie możesz cieszyć się chwilą
Warto zacząć zwracać na to uwagę. Wielu z nas, zamiast cieszyć się przejażdżką lub podziwiać pokaz fajerwerków, robi zdjęcia lub kręci filmiki. Zastanów się, czy dzielenie się swoimi przeżyciami w mediach społecznościowych jest naprawdę ważniejsze, niż faktyczne PRZEŻYWANIE ich? Czy warto tracić piękne wspomnienia na rzecz kilku “lajków”?
Nauczyliśmy się doświadczać i przeżywać pięknych rzeczy jedynie przez pryzmat ekranu telefonu. Zamiast odłożyć telefon na bok, żeby lepiej skupić się na własnych przeżyciach, jedyne, o czym myślimy, to zrobienie zdjęcia i podzielenie się nim ze znajomymi oraz sprawdzenie, ile osób je polubi. Jest to jeden z najsmutniejszych przykładów tego, czym może być szkodliwość telefonów.
3. Szkodliwość telefonów może dotyczyć również zdrowia
W związku z powyższym, kolejnym negatywnym skutkiem używania telefonów komórkowych jest zagrożenie, jakie mogę one stanowić dla Twojego zdrowia.
Zapewne znasz przypadki, kiedy ktoś zderzył się z latarnią, bo był tak zaabsorbowany swoim smartfonem. Poza tym w telewizji roi się od wiadomości o tym, że ktoś spowodował wypadek samochodowy, ponieważ pisał SMS-y podczas jazdy.
Takie zachowanie naraża na niebezpieczeństwo nie Ciebie, ale również zdrowie i życie osób w Twoim otoczeniu!
Pamiętaj, że kierowca korzystający z komórki podczas jazdy może przez nieuwagę przejechać kogoś przechodzącego przez ulicę. Czy naprawdę jesteśmy aż tak uzależnieni od naszych telefonów, że nie możemy ich odłożyć nawet na chwilę?
4. Smartfony niszczą relacje międzyludzkie
Ostatnim dowodem na szkodliwość telefonów jest to, że oprócz zdrowia, potrafią zrujnować również nasze związki z bliskimi.
Zapewne sam widziałeś taki obrazek: czteroosobowa rodzina je obiad w restauracji, ale zamiast ze sobą rozmawiać, każdy z jej członków patrzy się w ekran swojego telefonu. Takie sceny wywołują smutek oraz obawy o to, co stanie się z nami w przyszłości. Po co ludzie wybierają się na wspólny obiad do restauracji, jeśli nie zamierzają ze sobą rozmawiać?
Przez telefony komórkowe tracimy tak wiele pięknych chwil, jak choćby rozmowa twarzą w twarz z drugim człowiekiem.
Zobacz także: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów
Istnieją ludzie, którzy głośno przyznają się do swojego uzależnienia od telefonów komórkowych i niemożności odłożenia urządzenia nawet na chwilę. Czy zaliczasz się do tego grona? Jak myślisz, co się stanie z naszą cywilizacją, jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, a nawet z czasem pogorszą się?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lepp, A., Barkley, J. E., & Karpinski, A. C. (2014). The relationship between cell phone use, academic performance, anxiety, and Satisfaction with Life in college students. Computers in Human Behavior. https://doi.org/10.1016/j.chb.2013.10.049
- Gutiérrez, J. D. S., de Fonseca, F. R., & Rubio, G. (2016). Cell-phone addiction: A review. Frontiers in Psychiatry. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2016.00175
- Sapacz, M., Rockman, G., & Clark, J. (2016). Are we addicted to our cell phones? Computers in Human Behavior. https://doi.org/10.1016/j.chb.2015.12.004