Szampon w sztyfcie: jakie są jego zalety?

Szampon w sztyfcie to przyjazna dla środowiska i korzystna alternatywa dla pielęgnacji włosów. Dowiedz się, dlaczego warto go używać.
Szampon w sztyfcie: jakie są jego zalety?

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2023

Jeśli jeszcze nie próbowałaś szamponu w sztyfcie, ale nie jesteś pewna jego działania, pomożemy Ci rozwiać wątpliwości co do stosowania produktu. Ten format środka do mycia włosów ma te same funkcje, co wersja w płynie, ale jest korzystniejszy z punktu widzenia dbałości o środowisko.

Oferuje jednak wiele korzyści. Są to między innymi odpowiednie nawilżenie i regeneracja zniszczonych włosów, kontrola przetłuszczania się włosów oraz przywrócenie jedwabistości utraconej przez pasma stale narażone na działanie prostownicy i suszarki. Co powinnaś wiedzieć na temat produktu, jakim jest szampon w sztyfcie?

Szampon w sztyfcie – co to jest?

Według Offarm szampon to produkt kosmetyczny, który oczyszcza włosy i skórę głowy, czasem formułowany z myślą o jednoczesnym działaniu farmakodynamicznym, normalizującym lub stymulującym pracę włosów lub gruczołów łojowych.

Magazyn dodaje, że każdy produkty tego typu oferują niską moc odtłuszczania i maksymalne działanie detergentu. Dokładnie to samo cechuje szampon w sztyfcie, ekologiczna opcja do pielęgnacji włosów.

Są to mydlane tabletki, które mają za zadanie oczyścić i odżywić włosy, dostarczając składników odżywczych uzyskanych w 100% z naturalnych składników. Są one dostępne dla wszystkich rodzajów włosów, a niektóre kompozycje zawierają nawet elementy zwalczające łupież.

Ponadto zapewniają taki sam efekt jak preparaty płynne. Różnica polega na zmniejszeniu wpływu ich produkcji na środowisko. Oznacza to mniejsze zużycie wody, zero plastiku i niską emisję CO2.

Możesz również znaleźć odżywkę w sztyfcie, która uzupełnia działanie szamponu.

Szampon w kostce
Szampon w sztyfcie jest zwykle w 100% wykonany z naturalnych składników. Ponadto do jego dystrybucji na rynku nie używa się tworzyw sztucznych.

Powody, dla których warto wybrać szampon w sztyfcie

Szampon w sztyfcie posiada pewne zalety w porównaniu z tradycyjnymi szamponami. Wśród nich magazyn Cosmetics podkreśla łatwość transportu i produkcję ze składników ziołowych. Poznajmy szczegóły.

Produkt charakteryzuje się większą stabilnością mikrobiologiczną, ponieważ minimalizuje również dawkę konserwantów potrzebnych do wykonania płynnych prezentacji. [/atomik-w-tekście]

Zachowuje naturalne olejki włosów

Formuły niektórych konwencjonalnych szamponów są agresywne dla włosów, ponieważ tłumią wydzielanie naturalnych olejków przez skórę głowy i umniejszają w ten sposób piękno włosów. Ponadto szampony w kostce pozwalają zadbać o teksturę pasm włosów i przyczyniają się do ich doskonałego stanu.

Przyjazny dla środowiska

Raport National Geographic podkreśla, że do oceanów trafia rocznie około 9 milionów ton plastiku. Do walki z tym problemem przyczynia się również stosowanie szamponów w sztyfcie, eliminując konieczność używania plastikowych butelek. Jakby tego było mało, zwykle są one dostarczane w papierowych opakowaniach z recyklingu lub biodegradowalnych pudełkach.

Ponieważ sprzedaje się go w postaci małej tabletki, pozwala to ograniczyć ilość środków transportu potrzebnych do ich dystrybucji, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla na drogach. Duże ładunki są rozłożone w kilku pojazdach.

Łatwy w transporcie

Kostkę można przechowywać w torbie lub walizce bez obawy o rozlanie, tak jak ma to miejsce w przypadku pojemników na szampon w płynie. Oprócz tego, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca, można go przewozić w bagażu podręcznym dowolnego lotu.

Nie zawiera substancji chemicznych

Podczas gdy inne szampony zawierają parabeny, detergenty, siarczany i silikony, szampony stałe zawierają oleje roślinne, witaminy i środki pieniące. Najpopularniejsze kompozycje zawierają następujące elementy:

  • Zielona glinka.
  • Olejki eteryczne.
  • Masło kakaowe lub shea.
  • Ekstrakty z oleju kokosowego, palmowego, migdałowego lub rycynowego.

Dłuższa trwałość

Szacuje się, że sztyft szamponu o wadze 100 gramów wystarcza na co najmniej 80 myć, co odpowiada 3 butelkom konwencjonalnych szamponów. Oznacza to również długoterminową inwestycję i oszczędności dla Twojej kieszeni.

Przyczyniasz się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości

Większość szamponów w kostkach wytwarzana jest przez lokalne przedsiębiorstwa, które swoją produkcję opierają na metodach rzemieślniczych. Nie umniejsza to jednak jakości produktu.

Jak używać szamponu w sztyfcie

Szampony w sztyfcie dostępne są w wersjach o różnym składzie. Ponadto te zawierające nawilżające tłuszcze, takie jak śmietanka kokosowa lub lecytyna sojowa, są najlepsze do włosów suchych lub rozjaśnianych. Te zawierające zieloną herbatę są idealne do włosów mieszanych. Z kolei te z cytryną i miętą są najlepsze do włosów przetłuszczających się.

Jeśli Twoje włosy są łamliwe, wypróbuj szampon z miodem, płatkami owsianymi i olejem kokosowym. Mieszanka ta regeneruje i zmiękcza włosy. Niezależnie od tego, który szampon wybierzesz, użyj go w 3 krokach opisanych poniżej.

  1. Nawilżanie: zwilż włosy na tyle, aby właściwie przyswoić środek czyszczący.
  2. Mycie: jednym ze sposobów aplikacji szamponu jest pocieranie kostki w dłoniach i naniesienie piany na głowę. Inną metodą jest przeciągnięcie kostki bezpośrednio po pasmach i powtórzenie tych samych ruchów, które zazwyczaj wykonuje się, stosując zwykły szampon do włosów w płynie. Dokładnie wymasuj przy tym skórę głowy.
  3. Spłucz: na koniec spłucz wodą, aż włosy przestaną być mydlane.
Szampon w sztyfcie
Skład szamponu w sztyfcie może się różnić w zależności od potrzeb włosów.

Czy szampon w sztyfcie ma jakieś wady?

Zalety stałego szamponu zwykle przewyższają jego wady. Należy jednak wspomnieć, że w zależności od receptury niektóre z nich mają dość woskową konsystencję i mają tendencję do zbijania się we włosach.

Również grube, bardzo długie lub kręcone włosy są podatne na splątanie podczas bezpośredniego wcierania tego produktu, zwłaszcza jeśli nie zastosujesz później odżywki.

Czy zatem warto go wybrać? Chociaż decyzja jest indywidualna, jeśli wolisz eko alternatywę, dokładnie sprawdź skład kostki i upewnij się, że składniki odpowiadają potrzebom Twoich włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.