Szałwia - rodzaje zioła i jego doskonałe właściwości lecznicze
Szałwia należy do rodziny Lamiaceae. Spośród nich najbardziej znana jest szałwia pospolita (Salvia officinalis), wykorzystywana do celów kulinarnych i leczniczych. Istnieją jednak inne odmiany, które można odróżnić na podstawie kolorów, rozmiarów i zastosowań. Zaintrygowany? Dowiedz się więcej tutaj!
Przede wszystkim należy zauważyć, że ten rodzaj roślin obfituje w gatunki jednoroczne i wieloletnie, które mogą mieć kwiaty lub nie. Ogólnie rzecz biorąc, mają tendencję do wzrostu w klimacie umiarkowanym, zarówno w Europie, jak i w Azji i Ameryce. W poniższej przestrzeni podzielimy się najpopularniejsze z nich i ich charakterystykę.
Szałwia do zastosowań kulinarnych
Szałwia pospolita, nazwa naukowa Salvia officinalis, jest najpopularniejszą z całego rodzaju. Służy do gotowania, ponieważ posiada właściwości aromatyczne i odżywcze poprawiające jakość potraw. Ponadto jej liście wykorzystywane są do przyrządzania napojów na zdrowie przewodu pokarmowego i inne dolegliwości.
W szczególności jest to roślina wieloletnia o rustykalnym wyglądzie, która ma tendencję do szybkiego wzrostu, zwłaszcza wiosną. Osiąga rozmiar do 70 centymetrów, a jego liście mogą mieć różny kolor, od zielonego do niebiesko-szarego lub srebrnego. Ma również liliowe lub różowe kwiaty o średnicy około 3 centymetrów.
Przeczytaj także: Sałatka owocowa z ziołami: 6 przepysznych przepisów
Inne rodzaje Salvia officinalis
Inne rodzaje szałwii, które zostały uzyskane z Salvia officinalis, mogą być również wykorzystywane do gotowania. Ich różnica polega na cechach, takich jak kolor, rozmiar i kształt kwiatów. Można je jednak spożywać jak szałwię zwyczajną, nawet w celach leczniczych.
1. Salvia officinalis karłowata
Ta odmiana szałwii wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, które nie osiągają nawet pół metra wysokości. Jej kwiaty mają fioletowo-niebieski odcień i działają jako roślina aromatyczna i smakowa. Z tego powodu jest używany w dodatkach i sałatkach.
2. Salvia officinalis ‘Purpurascens’ (szałwia fioletowa)
Jest to półzimozielony krzew karłowaty, który w młodym wieku ma fioletowe liście i łodygi. Jej liście mogą mieć długość od 3 do 6 centymetrów i rzadko kwitnie. Kiedy tak się dzieje, kwiaty rosną w niebiesko-fioletowych gronach.
3. Salvia officinalis ‘Icterina’
W popularnym języku jest znany jako „złota szałwia”, ponieważ jej zielone liście są usiane żółtymi kropkami. Pełni funkcję rośliny ozdobnej i kulinarnej. Wczesnym latem często ma kłosy fioletowoniebieskich kwiatów.
4. Salvia officinalis ‘Tricolor’
Jej liście są przeważnie zielone, ale mają nieregularne białe brzegi i różowo lub fioletowo zabarwione wnętrze. Ma łagodniejszy smak niż szałwia zwyczajna, ale można ją wykorzystać w różnych przepisach kulinarnych.
5. Salvia officinalis ‘Berggarten’
Główna różnica w stosunku do szałwii zwyczajnej polega na tym, że nie kwitnie. Mimo to ma zaokrąglone zielone liście z białym meszkiem na powierzchni, który sprawia, że wyglądają aksamitnie.
Właściwości Salvia officinalis
Oprócz mocy aromatycznej szałwia kulinarna zawiera związki bioaktywne, które zostały przebadane pod kątem ich potencjału farmakologicznego. Według badań opublikowanych w Journal of Traditional and Complementary Medicine związki te obejmują:
- Alkaloidy.
- Węglowodany.
- Kwasy tłuszczowe.
- Pochodne glikozydowe (takie jak glikozydy nasercowe, glikozydy flawonoidowe i saponiny).
- Związki fenolowe (takie jak kumaryny, flawonoidy i garbniki).
- Poliacetyleny.
- Steroidy.
- Terpeny i terpenoidy.
- Woski.
Salvia officinalis wykazała działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, neuroprotekcyjne, hipoglikemiczne, hipolipidemiczne i przeciwnowotworowe. Chociaż nie jest uważany za lek przeciw chorobom, jego spożywanie wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi.
Rodzaje szałwii ozdobnej
Gatunki szałwii ozdobnej są używane jako rośliny ozdobne, ponieważ mają efektowne liście i kwiaty o różnych kolorach. Generalnie gatunki te nie mają innych zastosowań, gdyż nie posiadają walorów kulinarnych szałwii zwyczajnej.
1. Salvia elegans
Znany również jako „szałwia ananasowa”. Jest to roślina wieloletnia o małych, czerwonych kwiatach rurkowatych i przyjemnym aromacie przypominającym zapach ananasa. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie wiele osób sadzi ją, by przyciągać motyle i kolibry.
2. Szałwia melissodora
Jest to drzewiasty, wieloletni krzew, który rośnie na glebach orientalnego pasma górskiego Sierra Madre w Meksyku. Może osiągnąć wysokość 2 metrów i charakteryzuje się fioletowymi kwiatami, które wydzielają przyjemny aromat, podobny do zapachu winogron.
3. Salvia splendens
Niektórzy znają to jako „szkarłatną szałwię”. To wieloletnia roślina zielna, pochodząca z Brazylii.
Jej kwiaty wyrastają w wyprostowanych kolcach, które wyrastają ze środka rośliny. Mają efektowny czerwony kolor, który najczęściej widuje się latem i jesienią.
4. Szałwia mączna
Ten rodzaj szałwii jest również znany jako „niebieska szałwia”. Jej atrakcyjność wynika z kolców kwiatowych, które mają odcienie niebieskiego do fioletowego. Można jednak znaleźć również odmiany o białych kwiatach. Osiąga rozmiar od 0,5 do 1 metra.
5. Szałwia leucantha
To jedna z ulubionych szałwii do dekoracji ogrodu. W szczególności jest to wieloletnia roślina pochodząca z Meksyku, której kwiaty rosną w kolce o białych, fioletowych lub mieszanych odcieniach. Dobrze znosi suszę.
6. Szałwia apiana
Poza zastosowaniami zdobniczymi salvia apiana jest używana w rytuałach, takich jak ceremonia oczyszczenia za pomocą kadzidła. Jego rozmiar dochodzi do jednego metra wysokości i zwykle rośnie na glebach Ameryki Północnej.
Jej liście pokryte są drobnymi włoskami, które nadają mu ciekawej tonacji. Ponadto jej kwiaty są białe i mogą mieć smugi fioletu.
Dowiedz się więcej: Zioła na trawienie: poznaj 5 najlepszych!
Szałwia: roślina, której nie powinno zabraknąć w Twoim domu
Najpopularniejszy gatunek szałwii, Salvia officinalis, znajduje się zwykle w większości kuchni. Wynika to z jego aromatycznej mocy i zdolności do wzmacniania smaku wielu przepisów.
Istnieją jednak inne odmiany, które można wykorzystać zarówno w kuchni, jak i do dekoracji ogrodu. Generalnie są to rośliny odporne i dość łatwe w uprawie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hernández-agero, T. O., Emilia, M., Accame, C., Ángel, M., Del, V., Departamento, F., … Ucm, D. F. (2002). Salvia: Fitoquímica, farmacología y terapéutica. Farmacia Profesional, 16(7), 60–65.
- Salvia officinalis ‘Nana’. (n.d.). Missouri Botanical Garden. Available in https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=293145&isprofile=0&
- Salvia officinalis ‘Purpurascens’. (2002). The Royal Horticultural Society. Available in https://www.rhs.org.uk/plants/153600/salvia-officinalis-purpurascens-/details
- Salvia officinalis ‘Icterina’. (n.d.). Missouri Botanical Garden. Available in https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=260037&isprofile=0&basic=salvia
- Salvia officinalis ‘Tricolor’. (n.d.). Missouri Botanical Garden. Available in https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=250501&isprofile=0&
- Salvia officinalis ‘Bergarten’. (n.d.). Missouri Botanical Garden. Available in https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=m270
- Ghorbani A, Esmaeilizadeh M. Pharmacological properties of Salvia officinalis and its components. J Tradit Complement Med. 2017;7(4):433-440. Published 2017 Jan 13. doi:10.1016/j.jtcme.2016.12.014