Szafki kuchenne - 4 tanie i modne propozycje DIY

Szafki kuchenne można zrobić samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów.
Szafki kuchenne - 4 tanie i modne propozycje DIY

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chcesz odświeżyć wystrój swojej kuchni i odmienić szafki kuchenne? A może niedawno się przeprowadziłaś i nie masz odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie swoje patelnie i garnki? Jeśli tak, nie martw się! Dzięki naszym instrukcjom stworzysz własne, niezwykle oryginalne meble.

Żeby stworzyć szafki kuchenne opisane w tym artykule, będziesz potrzebować jedynie tanich i łatwo dostępnych materiałów. W ten sposób niewielkim kosztem stworzysz modne i funkcjonalne wnętrze.

Szafki kuchenne to bardzo użyteczny element wyposażenia, dzięki którym Twoja kuchnia zawsze wygląda czysto i schludnie. Mogą być przymocowane do ściany albo stać na podłodze. Najciekawsze w szafkach jest to, że mogą całkowicie odmienić wnętrze. Oczywiście ich wygląd zależy głównie od Twojej pomysłowości i kreatywności.

Jakich materiałów możesz użyć, by zrobić szafki kuchenne

Kiedy planujesz samodzielnie zrobić meble, powinnaś również dokładnie przemyśleć wybór materiałów, z których zamierzasz skorzystać. W ten sposób Twoje dzieło nie tylko będzie trwalsze, ale również nadasz mu indywidualny charakter.

drewniana półka z doniczkami

Dotyczy to zwłaszcza projektów kuchennych szafek, które muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Na szczęście istnieje wiele możliwości. Podczas tworzenia własnych szafek i wieszaków możesz sięgnąć po ramy obrazów, oparcie krzesła, stare gablotki, tace śniadaniowe, a nawet karnisze od zasłon.

4 pomysły na szafki kuchenne

1. Półki

Stara zasada projektowa głosi, że jeśli nie masz miejsca na podłodze, powinnaś do maksimum wykorzystać ściany. Dlatego w niewielkiej kuchni doskonale sprawdzą się półki. Możesz je zrobić ze wspomnianych wcześniej tac śniadaniowych lub starych stolnic. Oto kilka pomysłów na aranżację:

  • Tradycyjna: umocuj kilka półek poziomo, zachowując równe odstępy między nimi. Tego typu półki wymagają zwykle wsporników do przytrzymywania ich w miejscu.
  • Bardzo oryginalna: deski ułożone są poziomo, ale tworzą określony kształt. Na przykład możesz przymocować do ściany kilka desek o różnych długościach w taki sposób, żeby wyglądały jak piramida. Ten wzór jest bardzo atrakcyjny i funkcjonalny, ponieważ pozwala Ci nie tylko uporządkować wszystkie przybory, ale dodatkowo stworzyć z nich małą wystawkę.
  • Mieszana: przymocuj do ściany podłużny kawałek drewna lub metalu i umieść  na nim trzy lub cztery przezroczyste kosze bądź pudełka. W ten sposób możesz łatwo zobaczyć, co znajduje się w każdym z nich bez robienia bałaganu. Poza tym druciane kosze prezentują się na tego rodzaju półce naprawdę stylowo.

2. Szafki z szuflad lub tac śniadaniowych

Kolejnym dobrym pomysłem jest ponowne wykorzystanie starych szuflad, których już nie używasz. Jak to zrobić? Najpierw odkręć z szuflad uchwyty, a następnie dokładnie wymyj je i oczyść, używając drobnoziarnistego papieru ściernego.

Następnie pomaluj je farbą i lakierem do mebli, żeby nadać im pożądany wygląd. Tak samo powinnaś postąpić, jeśli zamiast szuflad zamierzasz użyć tac śniadaniowych. Pamiętaj, że zarówno szafy, jak i tace możesz przymocować do ściany zarówno w poziomie, jak i w pionie.

3. Albo ze skrzynek

Drewniane skrzynki na owoce i warzywa mogą są od kilku lat popularnym elementem wystroju wnętrz. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane również jako szafki kuchenne.

szafki kuchenne ze skrzynek

Podobnie jak w przypadku tac i szuflad, możesz ustawiać je pionowo lub poziomo.

4. A może z rur…

Zamiast korzystać ze wsporników lub podpórek, które można znaleźć w dowolnym sklepie z narzędziami, możesz stworzyć własne z rur miedzianych. Umieść półki na ścianie i dodaj rurki jako “wsporniki”, dzięki czemu będą bardziej stabilne.

Twoje nowe szafki mogą mieć dowolne kolory. Radzimy jednak wybierać neutralne odcienie lub biel, ponieważ takie barwy są prostsze w aranżacji, a także istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko Ci się opatrzą. Wybierz jednak taki, który najlepiej wpływa na Twoje samopoczucie.

Najważniejszy podczas malowania szafek kuchennych jest wybór odpowiedniej farby. Pamiętaj, że meble w kuchni są narażone na stały kontakt z tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Na szczęście w sklepach można bez problemu kupić wysokiej jakości lakiery, które sprawią, że czyszczenie szafek kuchennych jest bardzo łatwe.

Przeczytaj również: Farba w sprayu odmieni Twój dom

Prosty w wykonaniu projekt może sprawić, że Twoja kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna i nabierze nowego charakteru. Musisz jednak zadbać o to, żeby Twoje nowe szafki i półki były stabilne i porządnie przymocowane. Tylko dzięki temu spełnią swoją funkcję i będą bezpieczne dla domowników.

Jak widzisz, przygotowanie eleganckich i stylowych szafek kuchennych z tanich i łatwo dostępnych materiałów jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli zatem chcesz nadać swojej kuchni oryginalny charakter, możesz śmiało skorzystać z opisanych w tym artykule pomysłów!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.