System Nutri-Score: poznaj ten coraz popularniejszy trend

System Nutri-Score: poznaj ten coraz popularniejszy trend

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2020

System Nutri-Score pomaga sprawić, że wartości odżywcze produktów spożywczych stają się bardziej widoczne. Niektóre kraje w Europie, takie jak Francja, Niemcy, Belgia, czy Holandia, rekomendują wprowadzenie tego systemu znakowania żywności.

System Nutri-Score, wykorzystywany do znakowania etykiet żywności, został opracowany przez francuską agencję do spraw zdrowia publicznego. Ułatwia on konsumentom zrozumienie etykiet z wartościami odżywczymi umieszczonych na produktach spożywczych. Bazuje na klasyfikacji, która przypomina światła drogowe.

Innymi słowy, dobre wartości odżywcze mają kolor zielony, zaś złe oznaczono kolorem czerwonym.

Władze w Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii również zaleciły wprowadzenie tego systemu. Opowiadają się za nim również takie autorytety jak Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak działa system Nutri-Score?

Nutri-Score to system znakowania żywności umieszczany na przodzie opakowań, w miejscu, w którym jest od razu widoczny dla klientów. Klasyfikuje produkty spożywcze w pięć różnych kategorii, od A do E, zgodnie z ich wartością odżywczą.

Te kategorie lub punktacja reprezentują różne kolory, na zasadzie podobnej do świateł drogowych. Kategoria A, oznaczona ciemnozielonym kolorem, to najwyższa punktacja odżywcza. Z kolei kategoria E, oznaczona czerwonym kolorem, sugeruje najniższą punktację.

System Nutri-Score
System Nutri-Score wykorzystuje kolory w celu klasyfikacji produktów spożywczych zgodnie z ich właściwościami odżywczymi.

Nutri-Score nadaje punktację produktom spożywczym zgodnie z jakością wartości odżywczych na każde 100 gramów lub 100 mililitrów. Składniki, które są uznawane za “niekorzystne” otrzymują punkty w skali od 1 do 10. Jednocześnie korzystne składniki odżywcze otrzymując punkty od 0 do 5.

  • Do korzystnych składników zaliczamy białka, błonnik i witaminy. Produkty spożywcze, które są bogate w te składniki, otrzymują zieloną lub żółtą punktację (A, B i C). Na przykład na końcu tej skali znajdują się owoce i warzywa.
  • Niekorzystne składniki to choćby cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe, sód i całkowita kaloryczność. Produkty spożywcze, które zawierają wysoki procent tych składników, otrzymają pomarańczową lub czerwoną punktację (D i E). Do tej grupy należą najczęściej gotowe słodycze i słone przekąski.

Może Cię również zainteresować: Wartości odżywcze produktu na etykiecie – czym są?

Algorytm wykorzystywany w systemie Nutri-Score

Poniższe punkty pomagają wyliczyć końcową wartość odżywczą produktów spożywczych za pomocą następującego algorytmu:

  • Na początku eksperci przyznają niekorzystne punkty, biorąc pod uwagę całkowitą wartość kaloryczną, cukier, tłuszcz i sód.
  • Następnie dodają do siebie wszystkie punkty.
  • Potem zliczają punkty korzystne, zgodnie z procentową zawartością obecnych owoców i warzyw oraz ilością błonnika i białek.
  • Następnie zliczają wszystkie korzystne punkty.
  • Na samym końcu odejmują niekorzystne punkty od punktów korzystnych.

Poniższa grafika przedstawia algorytm wykorzystywany przez ekspertów do przyznawania punktacji odżywczej:

Punkty Nutri-Score

Zgodnie z końcową liczbą punktów produkty spożywcze klasyfikowane są w następujący sposób:

  • -15 do -1: Ciemnozielone
  • 0-2: Zielone
  • 3-10: Żółte
  • 11-18: Pomarańczowe
  • 19–40: Czerwone

System punktowy dla napojów, czystych tłuszczów i olejów jest odrobinę inny, dzięki czemu jest w stanie lepiej dostosować się do ich cech odżywczych. Jednak system używany do uzyskiwania końcowego rezultatu jest taki sam.

Korzyści płynące ze stosowania systemu Nutri-Score

  • System Nutri-Score ułatwia wykrywanie bardzo przetworzonych produktów spożywczych, które są bogate w cukry oraz nasycone kwasy tłuszczowe.
  • Pozwala konsumentom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące produktów, które kupują i spożywają. Jest to możliwe, ponieważ system kolorystyczny jest łatwy do zrozumienia.
  • Nutri-Score każdego produktu spożywczego powinien znajdować się z przodu opakowania. Dzięki temu jest łatwy do zauważenia i nie można go ukryć.

Wady systemu Nutri-Score

  • System może okazać się dezorientujący w przypadku dostosowania niektórych produktów. Na przykład oliwa z oliwek z pierwszego tłuczenia, która jest naturalna i zdrowa, otrzyma niską ocenę ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.
  • Oceny wynikające z algorytmu zależą od składu produktów spożywczy, bez oceny rodzaju konsumenta lub jego indywidualnych potrzeb.
  • System może sprawić, że konsumenci zaczną porównywać “światła drogowe” między różnymi grupami produktów spożywczych. Jednak właściwy sposób to porównywanie jedynie produktów z tej samej grupy. Na przykład możemy porównać jeden jogurt z drugim lub jedne płatki śniadaniowe z drugimi. Jednak nie możemy porównywać oceny umieszczonej na opakowaniu jogurtu z oceną na pudełku płatków śniadaniowych.
  • System Nutri-Score dotyczy jedynie produktów pakowanych. Dlatego też pączek z piekarni nie będzie miał oceny, ale nie oznacza to wcale, że jest zdrowszy niż zapakowany pączek z supermarketu! Poza tym ocen nie ma również na owocach i warzywach, ale nie sprawia to, że są mniej zdrowe.

Podsumowanie

Para w sklepie
System Nutri-Score ma zachęcić konsumentów do wybierania zdrowszych produktów spożywczych, a tym samym promować zdrowszy styl życia.

Mimo wspomnianych ograniczeń kilka badań wykazało, że system Nutri-Score to przydatne narzędzie zwiększające świadomość dietetyczną konsumentów. Nawet osoby, które nie wiedzą zbyt wiele o żywieniu i zdrowiu wybierają produkty o lepszej wartości odżywczej, gdy kierują się skalą Nutri-Score.

Fakt, że system Nutri-Score pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje w zakresie żywienia pomoże poprawić nawyki żywieniowe i zdrowie całej populacji konsumentów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gibney MJ., Forde CG., Mullally D., Gibney ER., Ultra processed foods in human health: a critical appraisal. Am J Clin Nutr, 2017. 106 (3): 717-724.
  • Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular disease: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.