Syndrom powakacyjny - co to jest i jak się objawia?
Syndrom powakacyjny obejmuje, potocznie mówiąc, zestaw emocji, które ludzie odczuwają po powrocie z wakacji lub po długim czasie bez wykonywania pracy. Jego objawy występują u niektórych osób, kiedy wracają do pracy i podejmują swoje obowiązki.
Ta nierównowaga emocjonalna charakteryzuje się apatią, smutkiem i zmęczeniem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego czasami ten stan określa się jako syndrom powakacyjny . Czy miałeś kiedyś ten problem? W tym artykule opowiemy Ci wszystko na ten temat.
Czy syndrom powakacyjny jest zaburzeniem?
Żaden z podręczników psychiatrii lub psychologii – takich jak DSM-5 lub ICD-11 – nie zalicza zestawu objawów a także syndromu powakacyjnego do żadnego rodzaju depresji. Nie oznacza to jednak, że nie może to być źródłem dyskomfortu dla osób powracających z wakacji lub po okresie odpoczynku.
Dlatego zespół powakacyjny nie jest uważany za zaburzenie psychiczne, ale za przejściową nierównowagę, w której osoba musi ponownie dostosować się do swoich zadań po okresie wakacyjnym.
Według dr Herrero i Esquirola (2016) społeczność naukowa nie osiągnęła konsensusu w sprawie zespołu powakacyjnego, ponieważ uważają, że „jest to wynikiem faktu, że w znacznej części naszego otoczenia praca jest postrzegana jako działanie negatywne, wymuszone i wymagające poświęcenia” .
Dodają, że gdyby w społeczeństwie praca była uważana za okazję do zwiększenia kreatywności i rozwoju osobistego, syndrom powakacyjny nie istniałby. Powrót do czegoś, czego nie lubisz po czymś, co lubisz, jest i zawsze był problematyczny. I nie dotyczy to tylko wakacji.
Adaptacja jako główny problem
Profesor Michael Baigent twierdzi, że dużym problemem związanym z zespołem pourlopowym jest adaptacja. Dlatego mówi, że normalnym jest czuć smutek, zniechęcenie lub nostalgię, gdy wraca się z wakacji. Twierdzi, że podczas wakacji ludzie wypełniają dzień przyjemnymi czynnościami, których nie wykonują w codziennym życiu.
Kiedy przestajesz robić rzeczy, które lubisz, i zaczynasz robić inne, których nie lubisz, odczuwasz tęsknotę lub niepokój. Syndrom powakacyjny zwykle nie trwa dłużej niż dziesięć do piętnastu dni, dopóki osoba nie zdoła przystosować swoich myśli, zachowań i emocji.
Jak się objawia syndrom powakacyjny
Będąc niezdefiniowanym zaburzeniem, objawy nie są dobrze sklasyfikowane ani określone. Jednak osoby cierpiące na stres powakacyjny mogą mieć objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Objawy fizyczne
- Znużenie lub zmęczenie
- Zawroty głowy
- Niska koncentracja
- Brak skupienia uwagi
Inne rzadsze objawy to:
- Tachykardia
- Bóle głowy
- Brak apetytu
- Bezsenność
- Problemy trawienne
Objawy emocjonalne:
- Apatia
- Melancholia
- Nostalgia
- Drażliwość
- Smutek
Jeśli objawy nie ustąpiły w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, moglibyśmy mówić o obrazie ostrego stresu, uogólnionego niepokoju, ataków paniki itp., W zależności od występujących objawów u danej osoby.
W takim przypadku nie dostrzeżono innych zmiennych lub czynników ryzyka środowiskowego, które doprowadziły do rozwoju tego zaburzenia. Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby poprosić o pomoc psychologiczną, ponieważ mówimy o zaburzeniu, które może wpływać na ogólne funkcjonowanie osoby.
Życie dla wakacji
Trener Shannah Kennedy, w wywiadzie dla magazynu Traveller, uważa za możliwą przyczynę zespołu powakacyjnego zasadnicze podejście większości ludzi z kultur europejskich i amerykańskich.
Twierdzi, że większość ludzi żyje dla wakacji, czekając na nie jako wielkie wydarzenie roku. Nie wykorzystują, nie żyją ani nie doceniają okresu pracy. Wygląda na to, że wakacje są jedyną rzeczą, na którą czekają. Wtedy są szczęśliwi i chcą żyć.
Ten sposób życia sprawia, że ludzie muszą czekać cały rok, aby przeżyć miesiąc wakacji. Dlatego normalne jest, że po tak długim oczekiwaniu odczuwa się tęsknotę, smutek i apatię, ponieważ trzeba czekać kolejny rok, aby znów odpocząć.
Zatem doskonałe byłoby włączenie krótkich okresów odpoczynku i małych „wakacji” w ciągu roku, w weekendy lub w dni wolne. Wybierasz się w góry na dzień wycieczki, odwiedzasz plażę, jeśli mieszkasz w nadmorskim miejscu. Ogólnie trzeba planować krótsze urlopy, tak aby nie czekać cały rok, i nie przechodzić znowu przez tą samą iluzję.
Przeczytaj również: Kłótnia z partnerem na wakacjach – jak jej uniknąć?
Przyczyny syndromu powakacyjnego
Chociaż, jak wyjaśniono powyżej, zespół powakacyjny wynika z braku adaptacji do powrotu do pracy, istnieją pewne czynniki, które mogą go motywować. To niedopasowanie lub trudność w dostosowaniu się do rutyny po wakacjach mogą powodować takie rzeczy jak:
- Problemy z osobistym wizerunkiem: podczas wakacji ludzie jedzą więcej niż zwykle, a nawet siedzą częściej. Dlatego wygląd ciała może ulegać zmianom i nie być taki sam przed wyjazdem na wakacje jak po nich. Może to prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości, które znacznie komplikują adaptację.
- Zmęczenie: na wakacjach również zmieniają się nawyki związane ze snem. Wiadome jest że ludzie latem zwiększają swoją aktywność nocną i mniej śpią. Nagromadzone zmęczenie może powodować uczucie letargu i zmęczenia w miejscu pracy.
- Zwiększone spożycie alkoholu: podobnie jak wspomniano powyżej, na wakacjach także spożywa się więcej alkoholu. Może to również wpływać na zmęczenie i znużenie osoby.
- Robienie zbyt wielu planów: latem zwykle robi się i realizuje zbyt wiele planów i nie odpoczywa. Dlatego, aby nie odczuwać zbyt napiętego harmonogramu na wakacjach, wskazane jest zarezerwowanie czasu na nudę lub kontemplację.
Zobacz także: Ochrona włosów przed słońcem – kilka dobrych rad
Wskazówki, jak przezwyciężyć syndrom powakacyjny
Jednak bardzo niewiele przypadków stresu powakacyjnego wymaga interwencji psychologicznej. Oczywiście istnieją rozmaite objawy tego zaburzenia, w zależności od danej osoby. Osobiście musimy się zmierzyć z problemem, aby jak najszybciej dostosować się do rutyny dnia powakacyjnego.
Oto niektóre z pożytecznych porad:
- Zapewnij odpowiednią higienę snu, śpiąc około ośmiu godzin. Nie więcej, nie mniej.
- Stawiaj nowe cele i wyzwania, tym razem na cały rok, a nie tylko na wakacje w przyszłym roku.
- Zadbaj o siebie poprzez odpowiednie jedzenie i nawodnienie. Wskazane byłoby również ćwiczenie, które może poprawić nastrój po wakacjach.
- Powróć stopniowo do pracy. Nie zaczynaj od “skoku na głęboką wodę” już od pierwszego dnia pracy.
- Nie zaczynaj pracy natychmiast po powrocie z wakacji. Zaplanuj przyjazd do domu kilka dni wcześniej przed rozpoczęciem pracy.
- Uważaj na alkohol i kofeinę. Spożywanie alkoholu może pogłębiać uczucie apatii i nostalgii. W przypadku kofeiny może występować wzmocnienie uczucia stresu i niepokoju.
- Ponownie przeanalizuj swoją pracę. Czym jest praca, dlaczego postrzegasz ją jako obciążenie? Przemyśl to na wszystkie sposoby, a w miarę możliwości, znajdź zadowalającą pracę, która sprzyja Twojemu rozwojowi osobistemu.
Wszystkim osobom dotkniętym wyżej wymienionymi objawami, którzy wierzą, że cierpią na zespół powakacyjny, zaleca się spokój i cierpliwość. Apatia i nostalgia znikną w większości przypadków naturalnie i za kilka dni.
Ponadto, pierwsze doświadczenie, pomoże nam na przyszłość zachować świeżość i pełną energię, zamiast być apatycznym, zestresowanym i niespokojnym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Herrero y Esquirol (2016). Síndrome postvacacional. canalSALUD, Canales Mapfre, en: https://www.salud.mapfre.es/cuerpo-y-mente/psicologia/sindrome-post-vacacional/
- ISEP (2019). El síndrome postvacacional, en: https://www.isep.es/actualidad-psicologia-clinica/sindrome-postvacacional/
- Unknown Traveller redactor (2012). How to beat post-holidays blues. Planning section, Traveller, en: http://www.traveller.com.au/how-to-beat-the-postholiday-blues-1qd0v
- Alejandra Salazar (2018). Post-Holiday Blues: Is it real? Can I prevent it? CogniFit, Health, Brain & Neuroscience, en: https://blog.cognifit.com/post-holiday-blues/