Świeże mleko matki - jak należy je przechowywać?
Bardzo duże znaczenie ma nauczenie się, jak przechowywać świeże mleko matki, aby dziecko zawsze miało dostęp do tego pokarmu, nawet pod nieobecność matki. American Academy of Pediatrics uważa ten pokarm za jedyny naprawdę odpowiedni dla dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia.
Bardzo wygodne jest karmienie dziecka piersią do 12 miesiąca życia, a nawet dłużej, jeśli matka lub dziecko tego chce. Aby nie pozbawić dziecka tego cennego pokarmu, trzeba jednak wiedzieć jak zachowywać świeże mleko matki we właściwy sposób, aby można było z niego korzystać w razie potrzeby.
To, że matka pracuje lub studiuje, nie oznacza, że powinna przestać karmić piersią. Wystarczy wiedzieć, jak przechowywać świeże mleko matki bez utraty jego właściwości a następnie podać je dziecku w butelce pod nieobecność matki.
Świeże mleko matki – ogólne zalecenia
Świeże mleko odciągane z piersi matki i odpowiednio konserwowane bez problemu zachowuje większość swoich właściwości. Pod każdym względem znacznie przewyższa jakąkolwiek formułę pokarmu przygotowywanego w sposób sztuczny. W każdym razie najważniejsze jest to, aby podczas odciągania i konserwacji mleka stosować odpowiednią higienę.
Najważniejsze zalecenie dotyczy dokładnego mycia rąk przed odciąganiem pokarmu i obchodzeniem się z mlekiem. Podobnie pojemniki, w których będziemy je przechowywać, należy bardzo dobrze umyć płynem do naczyń i gorącą wodą. Bardzo ważne jest, aby oznaczyć te pojemniki datą pozyskania mleka.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, należy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami odciągania i przechowywania pokarmu matki. Najwygodniej przechowuje się mleko w małych pojemnikach, ponieważ ułatwia to jego konserwację i zapobiega marnotrawstwu.
Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Pokarmy, których nie powinno się dawać dziecku
Gdzie i jak długo można przechowywać świeże mleko matki
Istnieją dwa rodzaje pojemników do prawidłowego przechowywania mleka matki. Pierwszy to butelka lub szklany lub plastikowy pojemnik, który ma hermetyczne zamknięcie. Druga opcja to sterylna torebka, którą również można hermetycznie zamknąć.
W obu przypadkach należy przechowywać tylko taką ilość, jaką dziecko spożywa w jednym posiłku. Dlatego jeśli dziecko przyzwyczaiło się do picia 120 ml, zaleca się, aby nie wlewać więcej niż 120 ml do każdego pojemnika. Nigdy nie należy pomijać wymogu umieszczania etykiety z datą odciągania pokarmu.
Czas przechowywania zależy od temperatury, w której przechowuje się świeże mleko matki. W temperaturze pokojowej utrzymuje się w dobrym stanie przez 6 godzin. W lodówce natomiast, lub w pojemniku termicznym w towarzystwie okładów z lodu, może przetrwać do 24 godzin.
Jeśli znajduje się w tylnej, chłodniejszej lodówki, można je trzymać od 3 do 8 dni. natomiast jeśli butelkę lub torebkę z mlekiem umieścimy w tylnej części zamrażarki, można je przechowywać nawet do 6 miesięcy.
Metody konserwowania mleka matki
Jeśli mleko chcemy podać dziecku w ciągu następnych godzin, nie trzeba go przechowywać w lodówce, lecz raczej przechowywać w czystym pojemniku, który chroni je przed działaniem środowiska. Jeśli jednak chcesz je przechować do użycia w kilka dni lub tygodni później, koniecznie musisz je wstawić do lodówki.
Aby właściwie przechowywać świeże mleko matki, należy wziąć pod uwagę następujące instrukcje:
- Mleko matki musi wystygnąć, zanim je wstawisz do schłodzenia.
- Jeśli zamierzasz je użyć w kolejnych dniach, powinnaś je wstawić do tylnej części lodówki lub chłodziarki, nigdy na jej drzwiach.
- Jeśli chcesz je zachować kilka następnych tygodni, najlepiej zamrozić świeże mleko matki. Należy tego dokonać w możliwie najkrótszym czasie, najlepiej zaraz po jego odciągnięciu.
- Pojemników nie należy napełniać więcej niż w trzech czwartych pojemności, ponieważ mleko matki rozszerza się po zamrożeniu.
- Pojemniki powinny znajdować się z tyłu zamrażarki, ponieważ tam temperatura lepiej się utrzymuje na żądanym poziomie.
Ten temat również może Cię zainteresować: Jak zrobić zdrowe posiłki dla dziecka: poznaj 10 cennych propozycji!
Inne dane do wzięcia pod uwagę
Przechowywane mleko matki ma tendencję do dzielenia się na warstwy. Przed podaniem dziecku należy delikatnie potrząsnąć butelką. Jeśli jednak zrobi się to z dużą ilością energii, możliwe, że niektóre właściwości odżywcze ulegną zmianie.
Rozmrożone mleko może być przechowywane bezpiecznie tylko przez dwie godziny w temperaturze pokojowej lub przez 24 godziny w lodówce. Po rozmrożeniu nie można go ponownie zamrozić. Najlepszym sposobem rozmrożenia jest umieszczenie butelki z mlekiem w pojemniku z ciepłą wodą.
Nigdy nie należy rozmrażać go w kuchence mikrofalowej lub we wrzącej wodzie.
Mleko bardzo często zmienia swój kolor i zapach podczas chłodzenia lub zamrażania. Jeśli przestrzegasz wszystkich wskazówek, aby odpowiednio przechowywać świeże mleko matki, nie musisz się martwić. Jeśli jednak zapach jest bardzo intensywny, prawdopodobnie nie nadaje się już do spożycia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Academy of Pediatrics. (n.d.). American Academy of Pediatrics https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx
- Arias Borda, M. L. (2012). Efectividad del Programa Extracción y Almacenamiento de Leche Materna en la mejora de los conocimientos y practicas en Puérperas Tardías del Centro de Salud Materno Infantil del Rímac. http://168.121.49.87/bitstream/handle/urp/327/Arias_ml.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- LA LECHE, A. D. E., LA LECHE, C. A., & MATERNA, G. P. A. L. L. ALMACENAMIENTO Y PREPARACIÓN. https://www.chw.org/-/media/publication-media-library/2019/07/24/23/29/1401sp.pdf
- Fernández-Vegue, M. G. 23. Conservación y uso de la leche materna extraída. Asociación Española de Promoción y Apoyo a la Lactancia Materna. http://aelama.org/wp-content/uploads/2019/09/Pregunta-23.pdf