Światowy Dzień Nadciśnienia: "Poznaj swoje wyniki"

17 maja to Światowy Dzień Nadciśnienia. Ważne jest, aby ogólna populacja była świadoma zagrożeń związanych z tą cichą chorobą.
Światowy Dzień Nadciśnienia: "Poznaj swoje wyniki"

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2022

Światowy Dzień Nadciśnienia tętniczego obchodzony jest 17 maja. Celem tego dnia jest zapobieganie wystąpieniu choroby poprzez promowanie dobrych nawyków związanych ze stylem życia.

Ważna jest również wczesna diagnoza schorzenia, dlatego impreza zachęca do częstych odczytów ciśnienia krwi, pod hasłem „Poznaj swoje liczby”. Jest to motyw przewodni Światowego Dnia Nadciśnienia od co najmniej pięciu lat.

Choroba jest czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego, ponieważ powoduje inne choroby, które ostatecznie prowadzą do poważnych następstw lub śmierci. Należą do nich ostry zawał mięśnia sercowego i udar.

Jak zobaczymy, wysokie ciśnienie to bardzo częsta patologia. A Światowy Dzień Nadciśnienia tętniczego jest dobrą okazją do wykrycia i zwalczenia wysokich wartości ciśnienia krwi na czas. Prawda jest taka, że wiele istnień można ocalić działając precyzyjnie na tym polu.

Wysokie ciśnienie krwi na świecie

Według szacunków co roku z powodu chorób układu krążenia umiera około 17 milionów ludzi. Stanowi to prawie 30% wszystkich zgonów na świecie.

Jeśli podzielimy zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych według czynników ryzyka, zobaczymy, że ponad 9 milionów tych zgonów jest związanych z nadciśnieniem tętniczym. Innymi słowy, ponad 50% zgonów sercowo-naczyniowych występuje u pacjentów z nadciśnieniem.

Wśród dorosłych powyżej 25 roku życia 40% ma nadciśnienie. Co więcej, im wyższy jest analizowany wiek, tym więcej rejestrowanych przypadków. Najbardziej dotkniętym regionem świata jest Afryka.

Światowy Dzień Nadciśnienia tętniczego ma na celu podniesienie świadomości wśród osób, które myślą, że są zdrowe, ale ukrywają dane o wysokim ciśnieniu krwi. Spośród wszystkich osób z nadciśnieniem jedna trzecia w ogóle nie wie, że ma nadciśnienie. A ci, którzy wiedzą, nie są w stanie osiągnąć zadowalającej kontroli nawet w 50% przypadków.

za dużo soli
Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób na świecie.

Światowy Dzień Nadciśnienia ujawnia cichą chorobę

Nadciśnienie tętnicze działa po cichu i niszczy organizm. Dlatego, jak już wspomnieliśmy, jest wiele osób, które nie są świadome swojego stanu i kontynuują niezdrowe nawyki.

Jednym z problemów jest to, że choroba nie daje objawów. Chociaż są osoby, które zgłaszają bóle głowy z powodu nadciśnienia tętniczego, prawda jest taka, że objaw wynika z innych przyczyn, ale nie bezpośrednio z nadciśnienia.

W każdym przypadku, gdy pacjent np. zgłasza się do lekarza z powodu bólu głowy, dobrą praktyką medyczną jest wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi. Dzieje się tak, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo wykrycia, że dana osoba nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu nadciśnienia.

Światowy Dzień Nadciśnienia promuje świadomość liczb, czyli wyników, aby wysokie ciśnienie krwi nie pozostało niezauważone. Konsekwencje są poważne, a cichy status patologii czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi

Ciśnieniomierz i czerwone plastikowe serce.
Serce jest jednym z narządów, które najbardziej cierpi z powodu wysokich wartości ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze ma swoje “narządy docelowe”, w których powoduje największe uszkodzenia. To właśnie te tkanki ostatecznie wywołują objawy i katastrofalne konsekwencje zdrowotne. Mając to na uwadze, oto narządy, na które najbardziej wpływa nadciśnienie tętnicze:

  • Serce: Przede wszystkim tętnice wieńcowe są uszkodzone przez wysokie ciśnienie krwi, co prowadzi do możliwości ostrego zawału mięśnia sercowego lub dusznicy bolesnej.
  • Mózg: U osób z nadciśnieniem często występują udary. Tętnica może zostać stopniowo zablokowana lub pęknąć w wyniku skoku nadciśnienia. Konsekwencje tego wydarzenia mogą mieć katastrofalne skutki dla jakości życia danej osoby.
  • Tętnice obwodowe: Krążenie w kończynach również cierpi z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Wewnętrzna wyściółka tętnic jest uszkodzona i zostaje zatkana tłuszczem i płytkami krwi. Na dłuższą metę szczególnie nogi cierpią na brak tlenu.
  • Nerki: Podstawowym mechanizmem wyjaśniającym niewydolność nerek u pacjentów z nadciśnieniem jest powolne niszczenie tętnic odpowiedzialnych za wymianę w nerkach. To także problem naczyniowy.
  • Oko: Wreszcie siatkówka jest organem najbardziej dotkniętym nadciśnieniem tętniczym w gałce ocznej. Retinopatia jest sytuacją szczególnie niebezpieczną, jeśli pacjent ma również cukrzycę.

Znaczenie znajomości swoich wyników

Kampania Światowego Dnia Nadciśnienia polega na zachęcaniu ludzi do poznania swoich wyników, ponieważ profilaktyka opiera się na tej wiedzy. Innymi słowy, jeśli osoby z nadciśnieniem wiedzą, że mają nadciśnienie, mają więcej narzędzi do zmiany stylu życia.

W każdym razie, nawet jeśli nie cierpisz na tę chorobę, możesz chronić swoje serce, stosując zbilansowaną dietę, ćwicząc, redukując sól i unikając stresu. I pamiętaj, by w regularnych odstępach mierzyć swoje ciśnienie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lim, Stephen S., et al. “A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990–2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010.” The lancet 380.9859 (2012): 2224-2260.
  • Cáceres Toledo, María, Odalis Cáceres Toledo, and Lilian Cordiés Jackson. “Hipertensión arterial y retinopatía hipertensiva: Su comportamiento en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina 39.4 (2000): 210-216.
  • Ramírez-Palacios, Paula, et al. “Reorganización y manejo clínico para el control de la hipertensión en el primer nivel.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 56.S1 (2018): 26-37.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.