Swędzenie jąder - najczęściej występujące przyczyny
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tematowi, jakim jest swędzenie jąder. Co może je powodować? Mężczyźni często czują się zakłopotani i nie szukają pomocy medycznej w tym stanie. Termin kliniczny używany do opisania swędzenia w określonej części ciała to zlokalizowany świąd. Narządy płciowe są jednym z tych obszarów, w których objaw powoduje duży dyskomfort i niepokój.
Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej niektórym możliwym przyczynom, które powodują swędzenie jąder.
1. Swędzenie jąder a higiena
Jedną z głównych przyczyn swędzenia jąder jest nieodpowiednia higiena ciała. Obecność potu i wydzieliny w okolicy narządów płciowych uruchamia procesy maceracji, które umożliwiają rozwój drobnoustrojów. W ten sposób pojawia się nieprzyjemny zapach i podrażnienie.
Podobnie energiczna i powtarzalna higiena intymna powoduje suchość i swędzenie. Dlatego najlepszą opcją jest zapewnienie odpowiedniej higieny w odpowiednim czasie.
Swędzenie jąder a bielizna
Z drugiej strony, ponieważ zazwyczaj jest zakryta, okolice narządów płciowych są obszarem podatnym na wilgoć i ciepło. Jeśli oprócz tej podatności zostaną wybrane włókna syntetyczne i obcisła bielizna, sytuacja się pogorszy.
Tego typu materiały nie pozwalają na pocenie się i prowadzą do gromadzenia się potu, ponieważ nie można go wyeliminować poprzez parowanie. Również lokalna temperatura z tymi tkaninami wzrasta. Z tego powodu zaleca się wybór bielizny luźnej wykonanej z naturalnych włókien, takich jak bawełna.
Przeczytaj również: Świąd pochwy: 5 kojących remediów
Golenie intymne może powodować swędzenie jąder
Inną częstą przyczyną swędzenia jąder jest golenie narządów płciowych. Golarki powodują mikrourazy, które wywołują procesy zapalne w podrażnionej okolicy, zwłaszcza jeśli maszynki do golenia są używane lub są nakładane na sucho lub bez uprzedniej higieny.
W konsekwencji uwalnianie pewnych substancji prozapalnych jest odpowiedzialne za zaczerwienienie i swędzenie golonego obszaru. Podobnie proces zapalny działa również na mieszki włosowe, wywołując zapalenie mieszków włosowych.
Ten stan może zostać nadkażony bakteriami z normalnej flory skóry, pogarszając sytuację. Z tego powodu zaleca się obcinanie niechcianych włosów zamiast ich golenia. Jeśli się golisz, ważne jest, aby używać maszynki do golenia w dobrym stanie i dobrze umyć obszar przed wykonaniem zabiegu.
2. Czy pasożyty mogą powodować swędzenie jąder?
Termin ektopasożytnictwo odnosi się do inwazji skóry i jej przydatków przez różne organizmy. U ludzi dwa najczęstsze rodzaje pasożytów, które mogą powodować swędzenie jąder, to wszawica i świerzb.
W tej sekcji skupimy się tylko na wszy atakujących okolice narządów płciowych, ponieważ mogą one również występować w innych lokalizacjach. Pediculosis i świerzb są jednostkami zakaźnymi i często wiążą się ze złymi warunkami higienicznymi.
Pediculosis pubis (wszy łonowe)
Wszy łonowe to małe owady, które atakują okolice narządów płciowych u ludzi, chociaż czasami można je znaleźć w innych obszarach o szorstkiej sierści. Inwazję powoduje Pthirus pubis, a kontakt intymny jest prawdziwą formą zarażenia, dlatego należy wykluczyć również infekcje przenoszone drogą płciową (STI). Ukąszenie przez owada jest wyzwalaczem swędzenia, pozostawiając małe plamki na skórze.
Zobacz też: Świąd pływaków: przyczyny, objawy, leczenie
Świerzb
W przypadku świerzbu roztocz zwany Sarcoptes scabiei penetruje skórę, aby ją zaatakować, tworząc na swojej drodze maleńkie tunele. Można je zobaczyć na powierzchni skóry jako małe, cienkie, zakrzywione wypukłości, znane jako bruzdy pajęcza. Zmiany są bardzo swędzące i często pacjent zgłasza, że swędzenie nasila się w nocy.
Chociaż często pokrywają różne części ciała, świerzb może czasami prezentować się jako guzki zlokalizowane w okolicy narządów płciowych. Roztocza rozprzestrzeniają się bardzo łatwo, zarówno przez bezpośredni kontakt fizyczny, jak i przez powierzchnie, na których zostały znalezione, ponieważ są zdolne do rozpętania epidemii we wrażliwych społecznościach.
Dlatego oprócz leczenia należy wzmocnić środki higieniczne, jeśli świerzb jest przyczyną swędzenia.
3. Zapalenie skóry jako przyczyna swędzenia jąder
Choroba skóry, która jest również powiązana ze swędzeniem, to zapalenie skóry lub egzema. W tego typu zapalnych stanach skóry pojawiają się zmiany, które mają tendencję do przechodzenia w stan przewlekły i wywołują silne swędzenie.
Atopowe zapalenie skóry pojawia się zwykle w dzieciństwie jako konsekwencja zmiany funkcji bariery skórnej. Obszary zaangażowania zależą od wieku dziecka, ale dość nietypowe jest to, że dotyczy to okolic narządów płciowych.
Jednak w przypadku obecności pogrubionych, łuszczących się i swędzących blaszek na mosznie i podstawie prącia u pacjenta z atopią należy podejrzewać tę przyczynę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wykluczono już inne schorzenia, takie jak grzyby i procesy alergiczne.
Ponadto należy również zbadać zaburzenia ogólnoustrojowe. Obserwacja tych przypadków powinna być przedłużona zawsze w rękach specjalisty. Z drugiej strony kontaktowe zapalenie skóry może powodować swędzenie jąder w obecności czynnika drażniącego. Do najczęstszych należą dezodoranty, perfumy, środki plemnikobójcze i prezerwatywy.
Wcześniejsze uczulenie środkiem wyzwalającym wywoła reakcję natychmiastową lub po kilku godzinach. Jednak w przypadku pierwszego kontaktu może nie być żadnych zmian lub mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Wyeliminowanie czynnika sprawczego wystarczy, aby zapobiec przyszłym epizodom.
4. Grzybica
Infekcje grzybicze mogą również powodować swędzenie jąder. Wykrzywienie drożdżakowe pojawia się jako zaczerwienione, okrągłe blaszki, które powodują swędzenie i pieczenie genitaliów.
Czynnikiem sprawczym jest oportunistyczny grzyb, który jest częścią normalnej flory, zwany Candida albicans. Podobnie łojotokowe zapalenie skóry jest związane z infekcją drożdżakami z rodzaju Malassezia. W tym stanie na mosznie i penisie obserwuje się żółtawe blaszki.
Tinea cruris jest jednostką kliniczną, w której w fałdach pachwinowych, okolicy odbytu i kroczu pojawiają się bardzo swędzące blaszki. Zmiany mają podniesione, rumieniowe granice, natomiast środek zmian może być jaśniejszy. Gorące i wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybic, więc otyłość i obfite pocenie są czynnikami predysponującymi.
5. Swędzenie jąder z powodu chorób przenoszonych drogą płciową
Niektóre infekcje przenoszone drogą płciową wiążą się ze swędzeniem, chociaż zwykle nie jest to odosobniony objaw. Wprzypadku opryszczki swędzenie poprzedza pojawienie się typowych pęcherzyków, które po pęknięciu przybierają żółtawy, chrupiący wygląd.
U mężczyzn zmiany te zlokalizowane są zwykle na żołędzi i napletku. Rzadziej znajdują się na mosznie i udach. W przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. W zależności od lokalizacji zmianom może towarzyszyć łagodny świąd.
Z drugiej strony ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) ma różne objawy skórne, które zwykle pozostają niezauważone, ponieważ są niespecyficzne. Wśród nich często znajdujemy świąd. Uprawianie bezpiecznego seksu jest jedynym skutecznym środkiem zmniejszającym ryzyko przeniesienia choroby przenoszonej drogą płciową.
6. Swędzenie jąder jako przejaw innych chorób
Swędzenie w tym obszarze ciała może być również przejawem innych problemów zdrowotnych, które wymagają specjalistycznej oceny, zwłaszcza jeśli objaw utrzymuje się przez dłuższy czas. Ważne jest, aby wykonać odpowiednie testy uzupełniające, aby wykluczyć jakąkolwiek inną chorobę.
Wśród głównych chorób, które mogą powodować swędzenie jąder, są:
- Cukrzyca
- Pozasutkowa choroba Pageta
- Łuszczyca
7. Zespół czerwonej moszny
Wreszcie istnieje również stan, w którym w mosznie pojawia się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie, wtórne do stosowania miejscowych kortykosteroidów w okolicy narządów płciowych. Zwykle osoba zgłasza duży niepokój z powodu objawów, często obawiając się zakaźnego lub złośliwego pochodzenia. W takim przypadku należy wykluczyć inne procesy, steroid należy wyeliminować, a przypadek należy ściśle monitorować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jinich, H.; Lifshitz, A.; García, J.; Ramiro, M.; Síntomas y Signos Cardinales de las Enfermedades; Sexta Edición; Editorial El Manual Moderno S.A. de C.V.; 2013.
- Díaz, C.; Enfermedades Cutáneas no Infecciosas de los Genitales Masculinos; Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica; 12 (1): 35 – 46; 2004.
- Chaine, B.; Janier, M.; Dermatosis Genitales Masculinas; EMC – Dermatología; 48 (1): E – 98-834-A-10; 2014.
- Suárez, R.; Guía Dermatológica para Atención Primaria; Primera Edición; ICG Marge S.L.; 2013.
- Cayuela, A.; Luna, C.; Gómez, M.; Prurito localizado; Atención Primaria; 52 (3): 206 – 207; 2020.
- Bonet, R.; Garrote, A.; Higiene Íntima Masculina y Femenina; Ámbito Farmacéutico Dermofarmacia; 29 (1): 59 – 63; 2010.
- Wendel, K.; Rompalo, A.; Scabies and Pediculosis Pubis: An Update of Treatment Regimens and General Review; Clinical Infectious Diseases; 35 (Issue Supplement 2): S146 – S151; 2002.
- Prieto, L.; Torredo, A.; Dermatitis Atópica y Otras Erupciones Eczematosas; Pediatría Integral; 20 (4): 216 – 226; 2016.
- Molina, A.; Aspectos Clínicos, Diagnósticos y Terapéuticos de las Dermatofitosis; Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica; 29 (Suplemento 3): 33 – 39; 2011.
- Moya, L.; Fernández, M.; Aldanondo, I.; Muñoz, E.; Protocolo Diagnóstico de Infecciones Fúngicas; Protocolo de Práctica Asistencial; Medicine; 9 (47): 3101 – 3104; 2006.
- Cerantola, Y.; Vaucher, L.; Secco, M.; Tillou, X.; Doerfler, A.; Patología Inflamatoria del Escroto; EMC – Urología; 46 (1); 2014.
- Ríos, A.; Enfermedades de Transmisión Sexual; Tópicos en Urología; Capítulo 35; Editorial Ateproca; 2002.
- Potenziani, J.; Martín, M.; Virus del Papiloma Humano en el Hombre; Tópicos en Urología; Capítulo 36; Editorial Ateproca; 2002.
- Navarrete, C.; Ortega, R.; Concha, M.; Manifestaciones Dermatológicas Asociadas a la Infección por VIH/SIDA; Revista Chilena de Infectología; 32 (Suplemento 1); 2015.
- Poletti, E.; Muñoz, R.; Morales, A.; Síndrome de Enrojecimiento Genital y Corticodependencia; Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica; 2011.
- González, E.; González, A.; Un Varón con Síndrome del Escroto Rojo; Más Dermatología; 29: 13 – 15; 2017.