Suchość skóry: 10 zaskakujących przyczyn

Pomimo utrzymywania odpowiedniego stanu nawilżenia zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz, jeśli zauważymy, że nasza skóra staje się nadmiernie, powinniśmy upewnić się, że nie jest to objaw jakiegoś poważniejszego stanu chorobowego.
Suchość skóry: 10 zaskakujących przyczyn
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Suchość skóry to nie tylko wyłącznie problem natury estetycznej. Może to również być objaw braku równowagi w naszym organizmie lub zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

Czasami pozbycie się problemu może być wręcz banalne, a w innych przypadkach suchość skóry może oznaczać problem zdrowotny, którym musimy się pilnie zająć, aby zapobiec poważniejszym chorobom i dolegliwościom zdrowotnym w przyszłości.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 10 zaskakujących czynników, które mogą spowodować u Ciebie suchość skóry. Z pewnością na sporą część z nich nigdy byś nie wpadł, ani o nich nie pomyślał – zatem naprawdę warto zapamiętać te informacje na przyszłość! Zapraszamy do lektury!

Suchość skóry – czym jest i jak można z nią sobie poradzić?

Skóra sucha oznacza brak nawilżenia, matowy wygląd i podatność na łuszczenie się. Jest to rodzaj skóry, która jest także bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i otarcia. Co więcej, znacznie łatwiej pojawiają się na niej zmarszczki lub rozstępy, ponieważ nawodnienie ma bezpośredni związek z wyższą elastycznością skóry.

Chociaż najbardziej prostym zabiegiem jaki można zastosować w takim przypadku jest codzienne stosowanie balsamów nawilżających i odżywczych, takich jak maseczki na twarz, to powinniśmy być jednak świadome tego, że istnieją pewne problemy zdrowotne, których jednym z podstawowych objawów może być suchość skóry.

W związku z tym warto wiedzieć jakie są to zaburzenia, a także jak im zaradzić dbając o swoją skórę, aby w efekcie zapobiec także bardziej poważnym problemom natury zdrowotnej.

10 czynników, które powodują suchość skóry

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci 10 czynników, które mogą spowodować u Ciebie nadmierną suchość skóry.

1. Picie niewystarczającej ilości wody

Jeśli uskarżamy się na suchość skóry, pierwszą rzeczą do której powinniśmy dążyć, jest picie od 1 do 2 litrów wody dziennie na pusty żołądek i między posiłkami, w zależności od pory roku, naszego stylu życia, wieku itp.

Picie wody

Dzięki temu prostemu zwyczajowi moglibyśmy rozwiązać ten problem skórny raz na zawsze. Jako bonus, nasze ciało będzie ogólnie rzecz biorąc sprawniej funkcjonować.

Należy jednak pamiętać, że do podanej powyżej ilości wody nie można wliczać np. zup, soków, gorących napojów itp. – chodzi tutaj bezpośrednio o samą wodę mineralną lub źródlaną.

2. Dieta o niskiej zawartości tłuszczu, w tym zalecane dla zdrowia odmiany planów żywieniowych

Tłuszcze są naprawdę dobre dla naszego zdrowia i mają korzystny wpływ na nasz organizm. Wynika to z tego, że oprócz innych funkcji odżywiają oraz nawilżają naszą skórę od wewnątrz i nadają jej zdrowy, jędrny wygląd.

Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nasza dieta powinna zawierać praktycznie wyłącznie zdrowe tłuszcze, które wchodzą w skład takich produktów spożywczych, jak na przykład:

  • Oliwa z oliwek
  • Olej kokosowy
  • Orzechy
  • Ziarna, nasiona i produkty pełnoziarniste
  • Awokado
  • Masło ghi (ghee)
  • Ryby o tłustym mięsie

Dodając te zdrowe tłuszcze do naszej codziennej diety będziemy w stanie wyeliminować pokarmy bogate w szkodliwe dla naszego zdrowia tłuszcze znajdujące się w produktach takich jak ciasta, potrawy smażone, słodycze, wędliny itp.

3. Nadmiar soli w codziennym pożywieniu

Jeśli stosujemy zrównoważoną i zdrową dietę, ale przesadzimy z ilością soli dodawanej do naszych potraw, nawyk ten sprawi, że zaczniemy dostrzegać u siebie suchość skóry.

Nadmierna ilość soli w potrawach

Nadmierne spożycie soli powoduje zaburzenie równowagi płynów w naszym organizmie i wpływa negatywnie na stopień jego nawodnienia od wewnątrz.

4. Nadmierne wystawienie na działanie promieni słonecznych

Nadmierne wystawienie na działanie promieni słonecznych prowadzi w prostej linii do odwodnienia i przedwczesnego starzenia się skóry w miarę upływu czasu.

Choć „złapanie” choćby odrobiny światła słonecznego w ciągu dnia jest zdrowym nawykiem, który stymuluje wytwarzanie przez nasz organizm witaminy D, powinniśmy robić to konsekwentnie, ale pamiętając także o niezbyt długim czasie przebywania na słońcu. Optymalna wartość wynosi około 30 minut w ciągu dnia.

W przypadku problemów z suchą skórą możemy pomóc przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia za pomocą balsamu na bazie aloesu.

5. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Gdy Twoja tarczyca nie funkcjonuje tak jak powinna, jednym z objawów tego stanu rzeczy jest suchość skóry.

Badanie tarczycy

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy nie są w stanie zapewnić sobie własnoręcznie wystarczająco skutecznego nawilżenia skóry, mimo codziennego wypijania dużych ilości wody i innych odżywczych płynów. W takich przypadkach rozwiązaniem jest terapia leczenia tarczycy mająca na celu przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania.

6. Niska wydajność płuc i ogólnie całego układu oddechowego

Nasze płuca są między innymi odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dlatego właśnie powinniśmy oddychać głęboko i poprawnie, ponieważ nasz oddech jest bardzo często zbyt płytki, co wynika z wielu czynników, między innymi stresu w ciągu dnia.

Zawsze zalecamy także regularne wycieczki na świeżym powietrzu, które pozwolą Ci bez przeszkód cieszyć się wolnym od zanieczyszczeń powietrzem i poprawić w ten sposób jakość Twojego oddychania.

7. Nadmierny stopień zakwaszenia organizmu

Organizm ze zbyt wysokim poziomem pH powoduje, że jesteśmy o wiele bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Efektem ubocznym tego stanu rzeczy jest także suchość skóry.

Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie diety bogatej w produkty o cechach alkalicznych (zasadowych), których doskonałym przykładem są wszelkiego rodzaju zielone warzywa liściaste.

Dolegliwości z powodu nadmiernego zakwaszenia organizmu

Nie powinniśmy lekceważyć tej grupy produktów spożywczych i jak najszybciej wzbogacić o nie naszą codzienną dietę. Możemy także spróbować spożywać warzywa pod postacią soków, smoothie, koktajli łączących je z owocami i sałatek.

8. Zespół nieszczelnego jelita

Zespół nieszczelnego jelita to choroba dotycząca naszych jelit, która jest silnie powiązana ze stosowaną przez nas dietą i przeżywanymi emocjami. Jednym z jej objawów jest między innymi suchość skóry.

Najlepsze lekarstwo, które możemy wypróbować w przypadku wystąpienia u nas tego problemu zdrowotnego, jest po prostu przyjmowanie probiotyków pod kontrolą lekarza.

9. Niedobór witaminy C

W naszej diecie nie może zabraknąć witaminy C, jeśli marzy nam się dobrze nawilżona, pozbawiona zmarszczek skóra.

Owoce z witaminą C

Oprócz jedzenia produktów spożywczych o wysokiej zawartości tej witaminy (jak na przykład owoce cytrusowe, papryka, czereśnie, gujawa pospolita, ogólnie rzecz biorąc owoce o czerwonej barwie, pietruszka, itp.), możemy również przyjmować suplementy diety zawierające w składzie witaminę C.

10. Nadużywanie kosmetyków i innych syntetycznych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry

Nie powinniśmy także zapominać, że niskiej jakości kosmetyki lub ich nadmierne używanie na naszej skórze może z czasem powodować jej odwodnienie i ogólne pogorszenie jej kondycji.

Jeśli to możliwe, powinniśmy zawsze używać naturalnych produktów i unikać wyrobów przemysłu kosmetycznego zawierających szkodliwe składniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.