Suche oczy podczas menopauzy

Suche oczy podczas menopauzy

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2020

Suche oczy podczas menopauzy to drugi pod względem częstotliwości występowania objaw tego etapu życia, który pojawia się tuż za uderzeniami gorąca. Aby uniknąć dyskomfortu w codziennym życiu, warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Menopauza to etap w życiu każdej kobiety, w którym pojawia się wiele zmian zachodzących w jej ciele. Chociaż wiele kobiet rzadko kiedy je zauważa lub nie są one zbyt dokuczliwe, to niektóre z nich cierpią z powodu bardzo dotkliwego dyskomfortu. W dzisiejszym artykule opiszemy jeden z takich objawów: suche oczy podczas menopauzy.

Suchość oczu może pojawiać się z wielu powodów. Gdy oczy są przesuszone, ich powierzchnia traci odrobinę wilgoci, która zazwyczaj je chroni, co może wywoływać nieprzyjemne wrażenia. Zaliczamy do nich między innymi swędzenie, problemy z widzeniem, a nawet urazy.

Suchość oczu dotyka około 30% ogólnej populacji. Jednak w tej liczbie znajduje się bardzo duży odsetek kobiet w okresie menopauzy. Suche oczy podczas menopauzy dręczą prawie 60% kobiet.

Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się wytłumaczyć związek, jaki zachodzi między suchością oczu a menopauzą. Poza tym wymienimy kilka kroków, które mogą pomóc Ci uporać się z tym problemem i zmniejszyć uczucie dyskomfortu.

Co wywołuje suche oczu podczas menopauzy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tego typu schorzenie może mieć wiele różnych przyczyn. Ale wydaje się, że suchość oczu podczas menopauzy wywołują głównie zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety.

Podczas menopauzy zmniejsza się poziom estrogenu. Spadek poziomu tego hormonu zmienia wydzielanie praktycznie wszystkich wydzielin w ciele. Na przykład wywiera wpływ również na pochwę, wywołując suchość pochwy, która odbija się na pożyciu seksualnym kobiety.

Niestety wysuszone oczy to drugi co do częstotliwości występowania objaw menopauzy, ustępujący pierwszeństwa jedynie uderzeniom gorąca. Co więcej, może trwać nawet do czterech lat.

Suche oczy podczas menopauzy

Jednak jest związany nie tylko ze zmianami hormonalnymi. Okazuje się, że może na niego wpływać również starzenie się. Oto kilka innych przyczyn, które mogą stać za pojawieniem się tej przypadłości:

  • Noszenie szkieł kontaktowych,
  • Przyjmowanie określonych leków, takich jak antydepresanty,
  • Leczenie rakana przykład stosowanie chemioterapii,
  • Nadmierne przegrzewanie domu lub mieszkanie w bardzo suchym i zanieczyszczonym środowisku.

Suche oczy zwiększają ryzyko wystąpienia urazów oczu, zarówno w rogówce, jak i w innych ich częściach. Poza tym masz wrażenie, że do ich środka dostał się piasek, a oczy są zmęczone. Suchość oczu może również powodować problemy z widzeniem.

Jakie ryzyko niosą za sobą przesuszone oczy?

Łzy znajdujące się w oczach pełnią funkcję ochronną. Działają jak naturalny układ czyszczący, który usuwa cząsteczki i zarazki, które mogą uszkodzić oczy. Kiedy nie ma wilgoci, oczy stają się podrażnione. Z tego powodu są bardziej podatne na urazy.

Oko

Oprócz tego zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego też jeśli suche oczy nie są leczone, mogą prowadzić do uszkodzenia oczu, a nawet do rozwoju wrzodów.

Suche oczy podczas menopauzy: czy można poprawić ich stan?

Dyskomfort oraz ryzyko związane z wyschniętymi oczami sprawiają, że należy je leczyć. W tym celu musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinnaś często mrugać powiekami. Taki ruch pomaga pobudzać do pracy kanaliki łzowe.

To ważne zwłaszcza jeśli dużo korzystasz z urządzeń elektronicznych. Najlepiej jest robić przerwy dla oczu. Rób je podczas nauki, pracy, a nawet oglądania telewizji.

Poza tym powinnaś zachować ostrożność, gdy na zewnątrz wieje wiatr lub świeci ostre słońce. Byłoby dobrze, gdybyś zawsze nosiła okulary przeciwsłoneczne, ponieważ chronią one oczy przed przedostawaniem się do nich różnych cząsteczek. Jeżeli to możliwe, unikaj przebywania w suchych miejscach.

Aby to osiągnąć, możesz ograniczyć korzystanie z ogrzewania centralnego lub klimatyzacji. Jeżeli nie chcesz tego robić, powinnaś używać w domu nawilżacza. Oprócz tego pamiętaj o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Zwracaj uwagę na to, co jesz, i pij duże ilości wody.

Poza tym musisz również zadbać o odpowiednią ilość snu. Jeżeli nie będziesz się wysypiała, Twoje oczy to odczują i będą jeszcze bardziej wrażliwe.

Podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli czujesz dyskomfort związany z oczami, powinnaś jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Suche oczy mogą być niezwykle irytujące i obniżać jakość Twojego życia. Na szczęście istnieje kilka doskonałych terapii, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.