Strój formalny - przydatne triki i wskazówki
Wybór odpowiedniego stroju na imprezę jest sprawą najwyższej wagi. W tym celu istnieją zasady mające na celu standaryzację dobieranej odzieży. Tutaj dowiesz się, jak działa strój formalny oraz na jakich zasadach powinno się go komponować.
Strój formalny ma kluczowe elementy, takie jak krawat u mężczyzn, czy czółenka w przypadku kobiet. Jeśli jednak uczestniczysz w weselu, ceremonii wręczenia nagród lub wydarzeniu politycznym, każda okazja będzie miała swoje własne, dodatkowe zasady, o których musisz się dowiedzieć przed zaplanowaniem swojego stroju.
Ponadto w zaproszeniu często znajduje się informacja odnośnie dress code, jaki będzie panował na danej imprezie. To z kolei będzie zależało od warunków pogodowych i czasu wydarzenia. Strój wizytowy ma swoje zawiłości, więc wyjaśnimy Ci to w praktyczny i prosty sposób.
Czym jest formalny dress code?
Strój formalny opiera się na zbiorze konkretnych norm. Zależnie od okazji i okoliczności, społeczeństwo ustala zasady odnośnie ubioru. Rodzaj stroju będzie zależał od miejsca, celu wydarzenia, pogody i pory dnia.
Ważne jest, aby zrozumieć, że strój formalny różni się od etykiety, ponieważ ta ostatnia ma bardziej rygorystyczne przepisy. Mimo to jest on jej dopełnieniem, więc ubiór można uznać za równie ważny, co dobre maniery.
Formalny dress code: rodzaje ubioru
Wydarzenie może być bardzo wyrafinowane, bądź też rygorystycznie formalne. Jednak to, co decyduje o stroju, to właśnie dress code.
Etykieta white tie
Ten rodzaj dress code jest przeznaczony do wydarzeń takich jak ceremonia rządowa, wyjście do opery lub wydarzenie polityczne. Chodzi o spotkania, które wymagają większej elegancji.
W przypadku kobiet częściej stosuje się długie sukienki z gładkich tkanin o neutralnych kolorach, którym towarzyszą buty na wysokim obcasie z odkrytymi palcami. W przypadku mężczyzn nieodzowne jest noszenie fraku lub garnituru z białą koszulą, muszką lub formalnym krawatem.
Dodatki takie jak spinka do krawata, zapinki do mankietów czy zegarek można traktować jako biżuterię.
Etykieta black tie
Ten dress code jest nieco podobny do poprzedniego, ale jest bardziej elastyczny pod względem kolorów, akcesoriów i długości sukienek. Zwykle cechuje się on elegancją, ale pozwala na nieco większą swobodę przy doborze odzieży.
Dopasowany garnitur dla kobiet i długa suknia nadal królują w etykiecie black tie, jednak jeśli impreza odbywa się w ciągu dnia, dozwolone jest również użycie subtelnych nadruków i ciepłych kolorów. Jeśli uroczystość odbywa się w nocy, strój będzie raczej bardziej konserwatywny.
Dla mężczyzn najlepiej sprawdzają się smokingi i krawaty w odcieniach czerni, szarości i granatu. Jednym z kluczy do zachowania elegancji będzie noszenie marynarki i spodni w tym samym kolorze.
Impreza koktajlowa
Jest to jedna z najbardziej wszechstronnych i łatwych do zastosowania zasad ubioru, ponieważ porusza się między formalnym a swobodnym stylem. Jest również szeroko stosowana podczas chrztów, imprez z okazji ukończenia studiów, inauguracji, a nawet ślubów.
Tutaj nadal obowiązują garnitury dla mężczyzn, tylko że dozwolone są drukowane lub kolorowe krawaty, mokasyny lub sznurowane buty, a nawet szelki.
Biznesowy strój formalny
Ten dress code jest zwykle ustanawiany przez firmy dla swoich pracowników, aby mogli oni uczestniczyć w pracy lub udać się na wydarzenie biznesowe. Jest mniej formalny, niż te poprzednio wymienione, nie traci przy tym jednak na elegancji i jakości.
Priorytetem jest odzwierciedlenie profesjonalnego wizerunku, dlatego mężczyźni będą nosić garnitury w neutralnych odcieniach oraz beżowe, białe i niebieskie koszule połączone z kolorowymi krawatami. Kobiety mogą nosić proste spódnice do kolan, blezery i bluzki oraz koszule.
Przeczytaj również artykuł: Jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań? Poznaj kilka cennych porad
Strój formalny – wskazówki dla kobiet
Moda, według badacza Federico Medina Cano, dynamizuje społeczeństwo, nadaje mu sens, kształci gust i wrażliwość na piękno. Aby zatem odpowiednio przygotować się na dane wydarzenie, musimy z wyprzedzeniem przemyśleć, co należy założyć. Podpowiemy Ci najważniejsze zasady, o jakich warto pamiętać.
Strój
Chociaż zależy to od ustalonego na dane wydarzenie dress code, najczęściej wskazana jest sukienka długa lub do połowy łydki bądź strój dwuczęściowy. Jeśli chcesz założyć koszulę, nie powinna ona być ani za długa, ani za krótka. Liczy się profesjonalny wizerunek. Innym zaleceniem jest wybranie neutralnych i ciemnych kolorów na imprezę wieczorową i pozostawienie jaśniejszych kolorów lub wzorów na dzień.
Obcasy
Niezależnie od okazji, buty na obcasie to zawsze dobra opcja. Zaleca się buty zakryte lub sandały. Pod tym względem dominuje kolor czarny, szary i niebieski.
Strój formalny – dodatki
Torebka kopertówka to mały element, który można nosić na oficjalne okazje w dłoni lub na cienkim pasku. Jeśli dress code jest biznesowy, najlepiej wziąć ze sobą prostą torebkę w odcieniach czerni i brązu. Ważne, żeby nie była ona przesadnie duża.
Rozmiar odzieży
Chociaż sukienki podkreślające sylwetkę nadają się na niektóre okazje, ważne jest, aby wybrać złoty środek, ponieważ czasami zbyt obcisłe ubrania mogą być synonimem braku elegancji. Z drugiej strony z kolei, gdy spodnie lub koszula są zbyt luźne, ujawniają brak powagi.
Włosy i makijaż
Miejsce i czas imprezy pomagają określić, jakie powinno być odpowiednie uczesanie i makijaż. Wszystko zależy od okoliczności, pory dnia, okazji oraz od tego, czy spotkanie odbywa się w pomieszczeniu, czy w plenerze. Makijaż powinien być jednak jasny i stonowany w ciągu dnia oraz ciemny i nieco intensywniejszy w nocy.
Jeśli chodzi o włosy, podpięte do góry czy luźno spięte zawsze prezentują się dobrze. Dyskretny dodatek wpięty we włosy zapewni odrobinę elegancji, nawet jeśli kobieta nosi włosy luźno.
Strój formalny dla mężczyzn
Chociaż garderoba męska wydaje się być mniej skomplikowana niż damska, prawda jest taka, że istnieją aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze takiego czy innego stroju. Oto kilka porad.
Pełny garnitur
To kwintesencja każdego stroju formalnego, tyle że na każdą okazję zmieniają się kolory i dodatki. Obejmuje marynarkę i spodnie, ale może stać się pełnym garniturem, jeśli dodasz kamizelkę.
Podczas uroczystości wieczorowych niezbędna jest marynarka i krawat. Inne bardziej nieformalne opcje to biała koszula, czarne lub niebieskie spodnie i marynarka, lub kurtka w neutralnych kolorach.
Przeczytaj również artykuł: Styl drwala: jak dopasować koszule w kratę
Krawat lub muszka a strój formalny
Najbardziej wyszukane wydarzenia wymagają smokingu, do którego najlepiej założyć czarną muszkę. Aby zachować styl formalny na innych imprezach, konieczne jest noszenie krawata, choć od dress code’u będzie zależeć, czy powinien być on gładki, czy też może mieć wzór lub kolor.
Buty
Buty są dopełnieniem każdej stylizacji, dlatego są niezwykle ważnym elementem podczas tworzenia formalnego stroju. Jeśli zdecydujesz się na czarny lub biały krawat, powinieneś sięgnąć po czarne sznurowane buty bez żadnych wzorów. Aby z kolei doskonale uzupełnić smoking, postaw na lakierowane oxfordy.
Strój formalny – odpowiednio się przygotuj na następne spotkanie
Strój formalny jest odpowiedni nie tylko na określone wydarzenia. Niektóre zawody lub stanowiska publiczne wymagają eleganckiego wyglądu na co dzień. Przydatne mogą się wtedy okazać opisane przez nas zasady.
Jeśli więc chcesz uszanować dress code wskazany w zaproszeniu, musisz przestrzegać ustalonych zasad i nie pomijać żadnej reguły. Dzięki temu będziesz czuć się dobrze i prezentować doskonale niezależnie od okazji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Escobar, H. (2022). Psicología de la moda [Tesis de grado, Corporación Unificada Nacional de Educación Superior]. Repositorio Digital. https://repositorio.cun.edu.co/handle/cun/103
- Kaser, M., Bugle, L. W., & Jackson, E. (2009). Dress code debate. Nursing Management, 40(1), 33-38. https://doi.org/10.1097/01.numa.0000343981.00635.d7
- Medina Cano, F. (2008). La moda, el sentido del vestir y la posmodernidad. Iconofacto, 4(5), 11-26. https://repository.upb.edu.co/handle/20.500.11912/7158
- Scarff, J. (2021). Say yes to the dress (code). Annals of Clinical Psychiatry, 33(3). https://doi.org/10.12788/acp.0036