Stosowanie oleju kokosowego - czy istnieją przeciwwskazania?

Chociaż olej kokosowy jest od pewnego czasu promowany jako produkt przynoszący ogromne korzyści, prawda jest taka, że należy zachować ostrożność podczas jego spożywania. Zobaczmy dlaczego.
Stosowanie oleju kokosowego - czy istnieją przeciwwskazania?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2023

Kokos to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów. Można go stosować zarówno w żywieniu, jak i w kosmetyce. Jednak jednocześnie nauka zaczęła ostrzegać przed zagrożeniami, jakie może powodować stosowanie oleju kokosowego.

Jeśli chodzi o właściwości i zalety oleju kokosowego, istnieje ostry spór, którego jeszcze nie rozstrzygnięto. Substancja składa się z kwasu laurynowego, kaprylowego i kaprynowego. Oznacza to wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, więc ich regularne spożywanie może być szkodliwe.

Stosowanie oleju kokosowego – korzyści

Dla wielu olej kokosowy zaliczany jest do grona słynnych superfoods, dzięki swoim właściwościom. Jest stosowany jako środek nawilżający do skóry i włosów. Zmieszany z cukrem jest dobrym środkiem złuszczającym i może być również stosowany jako substytut odżywki i pianki do depilacji. W niektórych przypadkach używaa się go jako środka do demakijażu.

Chodzi o to, że olej kokosowy to 100% tłuszczu, a od 80 do 90% to tłuszcze nasycone. Dlatego w temperaturze pokojowej lub gdy jest zimno, staje się zwarty.

Istnieje jednak również olej kokosowy wykonany w 100% z trójglicerydów o średniej długości łańcucha. Są one bardzo szybko wchłaniane przez organizm, sprzyjają sytości i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu.

Jednak sprzedawane na rynku oleje kokosowe nie mają powyższego składu. Nie są wykonane z trójglicerydów o średniej długości łańcucha, ale z trójglicerydów o długim łańcuchu. W tym przypadku efekt jest odwrotny: wolniejsze wchłanianie i zwiększone magazynowanie tłuszczu.

Olej kokosowy.
Ilość tłuszczów nasyconych w oleju kokosowym jest wysoka, co ostrzega przed możliwymi skutkami ubocznymi dla zdrowia.

Stosowanie oleju kokosowego – przeciwwskazania

Nie ma jednoznacznych danych na temat korzyści i szkód powodowanych przez olej kokosowy. Badanie przeprowadzone przez dr Michaela Mosleya w 2018 roku wykazało, że produkt ten podniósł zły cholesterol, ale także dobry cholesterol.

Naukowcy zgadzają się, że potrzebne są dalsze badania, aby dojść do ostatecznego wniosku. Tymczasem lekarze i dietetycy odradzają stosowanie produktu w następujących przypadkach.

U osób z wysokim cholesterolem

Osoby z wysokim poziomem złego cholesterolu LDL nigdy nie powinny spożywać oleju kokosowego. Jak już wskazano, dostępne dowody są w tym względzie niejednoznaczne. Dopóki nie będzie dostępnych więcej informacji, najlepiej jest zapobiegać możliwym szkodom.

Skłonność do niestrawności

Ten rodzaj oleju nie jest najłatwiejszy do strawienia. Jeśli ktoś ma nadwrażliwość pokarmową, lepiej nie spożywać tego produktu, ponieważ może podrażniać błonę śluzową jelit.

Choroby serca i nadciśnienie

Tłuszcze nasycone odkładają się na ścianach tętnic. Powoduje to zablokowanie przepływu krwi. W tych warunkach może wystąpić jednocześnie wysokie ciśnienie krwi, zwiększające ryzyko niewydolności serca i zawału serca.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą również powinny unikać oleju kokosowego. Jego stosowanie sprzyja znacznemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi. Może to również wpływać na wrażliwość na insulinę.

Alergie skórne

Olej kokosowy może powodować reakcję alergiczną na skórze. Efektem jest stan zapalny, swędzenie i pokrzywka. Jeśli reakcja jest cięższa, mogą wystąpić wymioty, a nawet problemy z oddychaniem.

Alergia na stosowanie oleju kokosowego
Olej kokosowy nałożony bezpośrednio na skórę może powodować alergie. Najlepiej najpierw przetestować go na małym obszarze skóry.

Wybieraj olej kokosowy extra virgin

W każdym przypadku wskazane jest, aby wybrać olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać tego rodzaju oleju, gdy jest rafinowany i uwodorniony. Niestety są to najtańsze i najczęściej spotykane w supermarkecie rodzaje.

Olej kokosowy extra virgin powstaje w wyniku ekstrakcji mleka kokosowego. Następnie pozostawia się go w jego naturalnym, nierafinowanym stanie. Dlatego jego wygląd nie jest tak biały i lśniący jak tradycyjnego komercyjnego oleju kokosowego. Jest on jednak o wiele zdrowszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mosley, M. (2018). Michael Mosley and Coconut Oil. Wisen Nutrition Coaching. Recuperado 25 de diciembre de 2021, de https://wisenutritioncoaching.com.au/2018/04/michael-mosley-and-coconut-oil/?pdf=3085.
  • Barbarroja-Escudero, J., de Mon Soto, M. Á., Antolín-Amérigo, D., & Sánchez-González, M. J. (2013). Reacciones alérgicas. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 11(29), 1769-1777.
  • Torres-González, M., Angulo-Guerrero, O., Oliart-Ros, R. M., & Medina-Juárez, L. A. (2009). Efecto de la refinación física sobre la calidad química y sensorial del aceite de coco. Grasas Aceites, 60, 96-101.
  • Khaw KT, Sharp SJ, Finikarides L, Afzal I, Lentjes M, Luben R, Forouhi NG. Randomised trial of coconut oil, olive oil or butter on blood lipids and other cardiovascular risk factors in healthy men and women. BMJ Open. 2018 Mar 6;8(3):e020167. doi: 10.1136/bmjopen-2017-020167. PMID: 29511019; PMCID: PMC5855206.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.