Stosowanie dezodorantu u dzieci - kiedy powinny zacząć go używać?

Stosowanie dezodorantu u dzieci należy rozpocząć na odpowiednim etapie ich rozwoju. Poza pewnymi wyjątkami mówimy o wieku od 10 do 12 lat.
Stosowanie dezodorantu u dzieci - kiedy powinny zacząć go używać?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wzrost niesie ze sobą wiele zmian w okresie dojrzewania. Wśród nich zmienia się między innymi zapach ciała, np. pod pachami. Wtedy pojawia się pytanie o stosowanie dezodorantu u dzieci. Kwestia ta niepokoi wielu rodziców, ponieważ stosowanie dezodorantu u dzieci ma swoje plusy, ale i minusy. Produkty te często zawierają agresywne chemikalia i istnieje uzasadnione pytanie, czy są dobrym rozwiązaniem.

W rzeczywistości u niektórych dzieci, które ledwie dorosły, pojawia się już nieprzyjemny zapach ciała. W takich przypadkach pojawia się jeszcze więcej pytań dotyczących tego, czy stosowanie dezodorantu przez dzieci jest dobrym pomysłem. Kiedy więc jest na to odpowiedni czas?

Dlaczego pojawia się zapach ciała?

Zanim ustalimy odpowiedni czas na stosowanie dezodorantu u dzieci, przeanalizujmy, dlaczego zapach ciała zmienia się podczas wzrostu. Gruczoły potowe pod pachami i pachwinami różnią się od tych w pozostałej części ciała. Są to tak zwane apokrynowe gruczoły potowe.

Ten typ wytwarza pot o wyższej zawartości tłuszczu. Ponieważ pachy i pachwiny są obszarami, w których występują fałdy skórne, które są bardziej podatne na wilgoć. Razem powoduje to gromadzenie się tam większej liczby bakterii.

Bakterie w tych obszarach przetwarzają pot o wysokiej zawartości tłuszczu. W ten sposób wytwarzają różne związki, które powodują nieprzyjemny zapach. Ta zmiana w gruczołach potowych i zmiana zapachu ciała pojawiają się w fazie zwanej adrenarche.

Zobacz też: Naturalne dezodoranty – prosto z natury

Adrenarche

Adrenarche to normalna faza rozwojowa, w której zaczynają pojawiać się owłosienie łonowe, łagodny trądzik i zmiany zapachu ciała. Proces ten poprzedza okres dojrzewania i zwykle występuje około 9 roku życia u chłopców i około 8 roku życia u dziewcząt.

Zmiana metaboliczna rodzi pytanie, czy stosować dezodorant u tych dzieci. Czasami dochodzi do nieprawidłowości hormonalnej, która prowadzi do przedwczesnego adrenarche, to znaczy, że proces pojawia się wcześniej, niż oczekiwano. Występuje częściej u dziewcząt i występuje w wieku od 3 do 8 lat.

Istnieje również przypadek pocenia się bardziej niż normalnie, zarówno u dzieci z wczesnym adrenarche, jak i u dzieci z przedwczesnym adrenarche. Ten stan nazywa się nadmierną potliwością i jest powszechny w dzieciństwie.

Dziewczyna przed lustrem
Dojrzewanie obejmuje zmiany fizyczne i psychiczne. Wśród tych pierwszych znajduje się modyfikacja gruczołów potowych, której towarzyszy rozpoczynający się trądzik.

Kiedy dzieci powinny zacząć używać dezodorantu?

Najlepszą porą na rozpoczęcie stosowania dezodorantu przez dzieci jest zwykle wiek od 10 do 12 lat. Nie można tego jednak uogólniać. Jak wyjaśniliśmy, czasami zapach ciała pojawia się wcześniej. Jeśli regularna higiena nie jest wystarczająca, konieczne może być stosowanie tych produktów.

Zgodnie z ogólną zasadą, kiedy zaczynają pojawiać się włosy pod pachami, zaczyna się również zmiana zapachu ciała. W normalnych warunkach można to zwalczyć odpowiednią higieną. Jeśli dziecko ma bardzo intensywny zapachy ciała i nie jest wystarczająco duże, aby używać dezodorantu, należy skonsultować się z pediatrą. To samo dotyczy dzieci z nadmierną potliwością lub silnym zapachem potu.

Jak wybrać odpowiedni dezodorant?

Ważniejszy od samej kwestii używania dezodorantu, jest wybór właściwego produktu. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że dzieci mają delikatniejszą skórę niż dorośli. Opierając się na tym założeniu, zwykle priorytetem jest wybór produktu w postaci kremu, kulki lub sztyftu.

Te typy ułatwiają wchłanianie w skórę. Warto również wybrać te z etykietą ekologiczną, które zwykle są wykonane z bardziej miękkich i bardziej przyjaznych dla skóry formuł. Produkt nie powinien zawierać alkoholu. Nie zaleca się, aby dziecko poniżej 12 roku życia stosowało antyperspirant. Te formuły mają tendencję do hamowania produkcji potu w okolicy. Najlepiej byłoby, gdyby były używane dopiero po 14 roku życia.

Środki higieniczne

W zasadzie najlepiej, aby dziecko radziło sobie z zapachami ciała bez używania dezodorantu. Zwłaszcza jeśli dziecko ma mniej niż 10 lat.

Czasami wystarczą podstawowe środki higieny, aby kontrolować te nieprzyjemne zapachy:

  • Kąp się codziennie i po czynnościach powodujących silne pocenie się.
  • Umyj dokładnie wszystkie części ciała, zwłaszcza pachy, genitalia i stopy.
  • Po kąpieli dokładnie wysuszyć. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii.
  • Nie zakładaj z powrotem ubrań, które były już używane.
  • Używaj luźnej odzieży bawełnianej.
  • Unikaj plastikowych butów.
Chłopiec na siłowni. Stosowanie dezodorantu u dzieci
Po wykonaniu czynności powodujących pocenie zaleca się kąpiel w celu ochrony skóry.

Dezodorant u dzieci jest tylko uzupełnieniem

Zarówno w przypadku nadmiernej potliwości (nadmiernej potliwości), jak i bromhidrosis (niezwykle silny zapach), najlepiej nie stosować dezodorantu w nadmiarze, tylko udać się do pediatry. Będą wiedzieć, co najlepiej zrobić. Aby utrzymać dobry zapach ciała, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dezodorant jest uzupełnieniem higieny, a nie jej podstawą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villanueva, J. (2004). Biología de las glándulas sudoríparas ecrinas. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 12(1), 49-60.
  • Molano, F. J. M., Zallo, L. A., Rodríguez, M. F., Segura, P. P., Pérez, T. G., Calvo, M. L. S., & Guillén, L. S. (2017, November). Estudio de la asociación de adrenarquia prematura idiopática con la presencia de alteraciones metabólicas y con antecedente de pequeño para edad gestacional. In Anales de Pediatría (Vol. 87, No. 5, pp. 253-259). Elsevier Doyma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.