Stłuszczenie wątroby - poznaj kilka alternatywnych metod leczenia

Jeśli stosujesz jedną z tych alternatywnych metod leczenia stłuszczenia wątroby, przed zastosowaniem tych środków skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne niepożądane skutki.
Stłuszczenie wątroby - poznaj kilka alternatywnych metod leczenia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Stłuszczenie wątroby to choroba, która staje się coraz bardziej powszechna w dzisiejszym społeczeństwie z powodu naszej wysokotłuszczowej diety i siedzącego trybu życia. Powstaje, gdy kwasy tłuszczowe i trójglicerydy gromadzą się w komórkach wątroby, stanowiąc od 5 do 10% całkowitej masy narządu. Czy cierpisz na stłuszczenie wątroby? Dobre wieści. Istnieje kilka alternatywnych metod leczenia stłuszczenia wątroby.

Chociaż stłuszczenie wątroby jest stanem odwracalnym, jeśli wymknie się spod kontroli, może prowadzić do poważnych powikłań i wpływać na inne układy organizmu. Problem polega na tym, że na początku nie wykazuje żadnych wyraźnych objawów i zwykle postępuje cicho.

Na szczęście dostępnych jest kilka alternatywnych metod leczenia, które jeśli są regularnie wdrażane, mogą pomóc zwalczyć ten stan, zanim wpłynie to na jakość życia. Poniżej chcielibyśmy podzielić się 6 najlepszymi naturalnymi metodami leczenia, o których należy pamiętać, jeśli martwisz się tą chorobą.

Stłuszczenie wątroby – alternatywne metody leczenia

Jej pojawienie się jest bezpośrednio związane z zespołem metabolicznym, ale może również wystąpić w wyniku uszkodzeń spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu.

Jak wspomniano, stłuszczenie wątroby jest zwykle cichą chorobą. W przypadku wystąpienia objawów Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych wyjaśnia, że można je pomylić z szeroką gamą patologii, ponieważ są to głównie dyskomfort w prawym górnym rogu brzucha i zmęczenie.

Jeśli podejrzewa się obecność tej choroby, lekarz przeprowadzi wywiad i wykona różne badania, w tym badania krwi, badania obrazowe, a nawet biopsję.

Po uzyskaniu diagnozy specjalista określi najlepsze leczenie, które należy zastosować. Generalnie obejmuje to modyfikację nawyków żywieniowych, a także utratę wagi i zwiększoną aktywność fizyczną. Ponadto niektóre z poniższych alternatywnych metod leczenia stłuszczenia wątroby mogą być stosowane w połączeniu z leczeniem zaleconym przez lekarza.

1. Herbata imbirowa

Korzeń imbiru

Korzeń imbiru zawiera aktywne środki przeciwzapalne i składniki odtruwające, które mogą być przydatne w leczeniu stłuszczenia wątroby wraz z leczeniem zaleconym przez lekarza. Pamiętaj, że temu dyskomfortowi mogą towarzyszyć stany zapalne, szczególnie w przypadku bezalkoholowego stłuszczenia wątroby.

Gingerol jest substancją, która nadaje imbirowi pikantności, działa jako silny przeciwutleniacz i antylipid , który pomaga w akumulacji tłuszczu w wątrobie. Gingerol zwalcza cząsteczki, które powodują stres oksydacyjny, co wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia tego stanu.

Co robić

 • Zaparz herbatę ze świeżego imbiru i po odstawieniu pij do 3 razy dziennie.
 • Stosuj przez 2 tygodnie z rzędu, jeśli Twój lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku.

2. Herbata Boldo

Boldo to roślina ceniona od wieków za pomoc nie tylko w trawieniu, ale także w wątrobie. Jego właściwości oczyszczające sprzyjają prawidłowej pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego, jednocześnie poprawiając ich trawienie tłuszczu.

Dane WebMD wskazują, że jest zalecany do rozpuszczania kamieni woreczka żółciowego i czyszczenia kanałów przenoszących żółć do jelita. Ponadto zioło to ma również właściwości przeciwutleniające.

Co robić

 • Znajdź liście boldo w swoim ulubionym sklepie z ziołami i użyj ich do przygotowania herbaty.
 • Spożywaj dwa razy dziennie przez cały tydzień, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę.

3. Sok z rzodkwi

Kilka pokrojonych rzodkiewek w drewnianej łyżce.
Plasterki rzodkiewki są najczęstszym sposobem ich spożywania, ale istnieje wiele innych przetworów.

Duża ilość przeciwutleniaczy w rzodkiewce pomaga rozkładać tłuszcze nagromadzone w wątrobie ,  o czym świadczą niektóre badania na szczurach. Spożywanie rzodkiewek sprzyja kontrolowanemu poziomowi cholesterolu i trójglicerydów, dwóch lipidów, które utrudniają leczenie stłuszczenia wątroby. Oczywiście, aby to potwierdzić, konieczne byłyby badania na ludziach.

Co robić

 • Wrzuć kilka rzodkiewek do blendera i zmiksuj ze szklanką wody, aż znikną wszystkie grudki.
 • Odcedzaj i spożywaj co drugi dzień.

4. Alternatywne metody leczenia stłuszczenia wątroby: herbata z boćwiny

Spożywanie boćwiny w postaci herbaty koncentruje jej przeciwutleniacze i środki detoksykujące, które wspomagają pracę wątroby, zwłaszcza trawienie związków tłuszczowych. Substancje czynne zawarte w boćwinie łagodzą stany zapalne spowodowane stłuszczeniem wątroby, jednocześnie stymulując eliminację toksyn. Potrzebne są szczegółowe badania, aby określić prawdziwość tych przekonań.

Co robić

 • Liście botwiny wrzucamy do garnka z wodą, gotujemy przez 5 minut, a następnie odcedzamy.
 • Pij 2 lub 3 szklanki dziennie przez dwa tygodnie.

5. Sok grejpfrutowy

Sok z grejpfruta

Według ekspertów z Current Pharmaceutical Biotechnology jeden z głównych składników grejpfruta, naringenina, działa jako silny przeciwutleniacz. Dlatego służy zapobieganiu temu schorzeniu, a także jego pogorszeniu.

Co robić

 • Do pojemnika wycisnąć sześć grejpfrutów i posłodzić sok łyżeczką miodu.
 • Pij na pusty żołądek, bez żadnego innego jedzenia, przez co najmniej 2 tygodnie z rzędu.

6. Alternatywne sposoby leczenia stłuszczenia wątroby: herbata z ostropestu plamistego

Herbata z ostropestu plamistego jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych środków na stłuszczenie wątroby. Posiada właściwości chroniące wątrobę i przeciwzapalne, które pomagają chronić komórki wątroby, zmniejszając akumulację lipidów.

Co robić

 • Najpierw przygotuj herbatę z nasionami ostropestu plamistego lub alternatywnie zamów suplementy z ostropestu plamistego od swojego zielarza.
 • Bierz raz dziennie, każdego dnia.

O czym należy pamiętać

Chociaż popularne przekonania wskazują, że wiele z tych alternatywnych środków przyczynia się do powrotu do zdrowia stłuszczenia wątroby, gdy są włączone do zdrowego stylu życia, który uwzględnia również wskazania lekarza, nie zastępują one leczenia.

Ponieważ kilka z nich może mieć przeciwwskazania, przed rozpoczęciem ich przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem. W ten sposób unikniesz niepożądanych reakcji i interakcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Melzer, O. A., Rothkopf, M. M., & Ganjhu, L. (2014). Nonalcoholic fatty liver disease. In Metabolic Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1201/b17616
 • Nguyen, P., Leray, V., Diez, M., Serisier, S., Le Bloc’H, J., Siliart, B., & Dumon, H. (2008). Liver lipid metabolism. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition. https://doi.org/10.1111/j.1439-0396.2007.00752.x
 • Sahebkar, A. (2011). Potential efficacy of ginger as a natural supplement for nonalcoholic fatty liver disease. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v17.i2.271
 • Fernández, J., Lagos, P., Rivera, P., & Zamorano-Ponce, E. (2009). Effect of boldo (Peumus boldus Molina) infusion on lipoperoxidation induced by cisplatin in mice liver. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.2746
 • Miyata, M., Takano, H., Guo, L. Q., Kiyoshi, N., & Yamazoe, Y. (2004). Grapefruit juice intake does not enhance but rather protects against aflatoxin B1-induced liver DNA damage through a reduction in hepatic CYP3A activity. Carcinogenesis. https://doi.org/10.1093/carcin/bgg194
 • Madrigal-Santillán, E., Madrigal-Bujaidar, E., Álvarez-González, I., Sumaya-Martínez, M. T., Gutiérrez-Salinas, J., Bautista, M., … Morales-González, J. A. (2014). Review of natural products with hepatoprotective effects. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v20.i40.14787
 • MedlinePlus. Hígado graso. https://medlineplus.gov/spanish/fattyliverdisease.html
 • Int J Prev Med. 2013 Apr; 4(Suppl 1): S36–S42. Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
 • WebMD. Boldo. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-593/boldo
 • Mosby’s Handbook of Herbs & Natural Supplements. https://books.google.ch/books?id=8BNaSe9Sn6cC&pg=PA104&lpg=PA104&dq=diuretic+boldo+study&source=bl&ots=GJnYwN1W4k&sig=ACfU3U3Nnws9ytmBLe_6zDFKEWio1Zzt4Q&hl=es&sa=X&ved=2ahUKEwilopmdqN3lAhWFyqYKHe11ClkQ6AEwDnoECAkQAQ#v=onepage&q=diuretic%20boldo%20study&f=false
 • Int J Clin Exp Med. 2015; 8(9): 15910–15919. Published online 2015 Sep 15. The effect of radish sourced 4-(Methylthio)-3-butenyl isothiocyanate on ameliorating the severity of high fat diet inducted nonalcoholic fatty liver disease in rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658983/
 • Zobeiri, Mehdi & Belwal, Tarun & Parvizi, Fatemeh & Naseri, Rozita & Farzaei, Mohammad Hosein & Nabavi, Seyed & Sureda, Antoni & Nabavi, Seyed. (2018). Naringenin and its Nano-formulations for Fatty Liver: Cellular Modes of Action and Clinical Perspective. Current Pharmaceutical Biotechnology. 19. 10.2174/1389201019666180514170122.
 • StatPearls [Internet]. Milk Thistle. 27-04-2020. Milk Thistle. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541075/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.