Stłuszczenie wątroby a dieta - Co mogę jeść?
Stłuszczenie wątroby, czyli steatohepatitis, to najczęściej efekt nieprawidłowych, a wręcz szkodliwych nawyków żywieniowych.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że osobną jednostką chorobową jest alkoholowe stłuszczenie wątroby, które jest z kolei efektem nadużywania alkoholu, który uszkadza zdolność tego organu do eliminacji nadmiaru tłuszczu.
Wiele osób cierpi na rodzaj insulinooporności, która wywołuje znaczne zaburzenia metaboliczne i tym samym wpływa bezpośrednio na tkanki wątroby. Stłuszczenie wątroby prowadzi do przewlekłego zwłóknienia, czyli utraty elastyczności tkanek.
Spada wówczas zdolność organu do wydajnego wykonywania swoich funkcji, komórki tłuszczu ulegają utlenieniu, a to prowadzi do dalszych konsekwencji, takich jak stany zapalne i związane z nimi schorzenia przewlekłe.
Objawy stłuszczenia wątroby
Nie wszystkie osoby odczuwają wszystkie z opisywanych objawów stłuszczenia wątroby. Najczęściej spotykane objawy to:
- przewlekłe zmęczenie
- utrata apetytu
- ból z prawej strony jamy brzusznej
- uczucie wzdęcia
- mdłość
- trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
Jeśli cierpisz na któreś z opisywanych powyżej symptomów, najlepiej udaj się do specjalisty, który przeprowadzi właściwe badania i postawi diagnozę. Szybkie wykrycie i rozpoczęcie leczenia jest kluczowe, by uchronić się przed takimi konsekwencjami jak marskość wątroby i inne komplikacje.
Do grup zwiększonego ryzyka należą osoby cierpiące na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Stłuszczenie wątroby a dieta
W leczeniu stłuszczenia wątroby kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych. Koniecznie weź pod uwagę i zapamiętaj nasze porady opisywane poniżej. Przede wszystkim znajdziesz tam listę produktów bogatych w błonnik i zdrowe białka.
Czosnek
Czosnek zawiera duże ilości selenu i allicyny, dwóch składników niezbędnych dla prawidłowego i w pełni naturalnego oczyszczania wątroby. Substancje te aktywują enzymy wątroby odpowiedzialne za eliminację toksyn i produktów przemiany materii.
Imbir
Za sprawą wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, imbir to kolejny produkt, którego nie może zabraknąć w Twojej diecie, jeśli zmagasz się ze stłuszczeniem wątroby. Doskonałym sposobem, by wykorzystać imbir, jest przygotowanie z niego naturalnej herbaty.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżki korzenia imbiru (30 g)
- 1 łyżeczka miodu (5 g)
Co należy zrobić?
- Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj imbir.
- Pozostaw na 5 minut do zaparzenia.
- Wymieszaj, odcedź i przelej do kubka.
- Dodaj miód dla smaku.
- Wypij herbatę zanim ostygnie.
Możesz pić tak przygotowany napór kilka razy w tygodniu, najlepiej po południu.
Burak liściowy
Burak liściowy to bogate źródło błonnika, żelaza, magnezu, potasu i wody. To wszystko sprawia, że działa tonizująco i regenerująco na komórki wątroby, jednocześnie wspomagając jej zdolność usuwania nadmiaru komórek tłuszczu.
Grejpfrut
Ten niezwykły owoc to kolejny świetny wybór dla osób, którym doskwiera stłuszczenie wątroby.
Jego właściwości przyczyniają się bowiem nie tylko do utraty zbędnych kilogramów, ale i aktywują pewne substancje chemiczne w mózgu odpowiedzialne za utlenianie kwasów tłuszczowych.
Pij sok grejpfrutowy codziennie rano i ciesz się jego licznymi właściwościami zdrowotnymi. Usuniesz z organizmu nadmiar toksyn i tkanki tłuszczowej, zyskasz więc piękniejsze i zdrowsze ciało.
Zielona herbata
Kolejnym doskonałym naturalnym lekarstwem na stłuszczenie wątroby jest zielona herbata. Jej głównym składnikiem aktywnym są katechiny. Substancje te bezpośrednio ograniczają działanie wolnych rodników na komórki naszego ciała.
Siemię lniane
Siemię lniane to potężne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają ograniczyć obecność komórek tłuszczów we krwi. Dodatkowo w siemieniu lnianym nie brakuje rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika.
Ten pierwszy rodzaj doskonale wspomaga przyswajanie tłuszczu w wątrobie, z kolei drugi pomaga uniknąć takich dolegliwości jak zaparcia.
Agrest
Agrest do bogate naturalne źródło witaminy C. Co więcej, owoc ten dostarcza także licznych właściwości oczyszczających i regenerujących komórki wątroby.
W agreście nie brakuje na przykład przeciwutleniaczy, które pomagają w eliminacji toksyn. Agrest sprawdzi się nie tylko w przypadku takich dolegliwości jak stłuszczenie wątroby, ale i w poważniejszych schorzeniach, jak marskość.
Papaja
Warto wspomnieć przede wszystkim o wysokiej zawartości wapnia, żelaza i witamin. Nie bez znaczenia jest również obecność enzymów trawiennych, takich jak papaina oraz chymopapaina. Substancje te wpływają w największym stopniu na funkcjonowanie wątroby.
Papainę znajdziemy przede wszystkim w pestce papai. Możesz wyjąć pestkę z owocu i wysuszyć lub kupić już wysuszone pestki w sklepie z naturalną żywnością. Włączając pestki papai do swojej codziennej diety z pewnością usprawnisz swoje trawienie i oczyścisz dogłębnie wątrobę.
Oprócz opisywanych wyżej nieodłącznych składników diety dla osób, którym doskwiera stłuszczenie wątroby, równie ważna jest zmiana nawyków i stylu życia.
Nie zapomnij nie tylko o odpowiednim jadłospisie, ale i o codziennej dawce aktywności fizycznej. Dzięki temu pobudzisz do pracy układ krążenia. Co więcej, unikaj spożycia tłustych potraw i alkoholu, a na pewno poczujesz różnicę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Csendes, Paula, et al. “Hígado graso: ultrasonido y correlación anatomopatológica.” Revista chilena de radiología 10.2 (2004): 50-52.
- De las Cagigas Reig, Ada Lydia, and Jorge Blanco Anesto. “Prebióticos y probióticos, una relación beneficiosa.” Revista Cubana Aliment Nutr 16.1 (2002): 63-8.
- Méndez Sánchez, Nahum, Norberto C. Chávez-Tapia, and Misael Uribe. “Hígado graso no alcohólico. Nuevos conceptos.” Revista de investigación clínica 56.1 (2004): 72-82.