Stłuszczenie wątroby – 5 naturalnych sposobów leczenia
Steatohepatitis nonalcoholica, czyli zwane potocznie stłuszczenie wątroby, to choroba mogąca wpływać na funkcjonowanie nie tylko samej wątroby, ale i innych organów, których sprawność zależy od jej poprawnego działania. Z tym schorzeniem można sobie jednak poradzić przy pomocy naturalnych środków leczniczych.
Stłuszczenie wątroby powodowane jest przez nagromadzenie w niej komórek tłuszczowych. To z kolei jest efektem niepoprawnego funkcjonowania układu trawiennego lub zniszczeniem wątroby wskutek nadużywania napojów alkoholowych.
Przeczytaj także: Alkoholizm a zwyczaj – cienka granica, która je dzieli
W początkowym stadium, gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, przebiega praktycznie bezobjawowo. Kiedy jednak stan robi się poważny, pacjenci zaczynają odczuwać dolegliwości, które wpływają negatywnie na jakość ich życia.
Na szczęście jako uzupełnienie terapii zleconej przez lekarza istnieje wiele naturalnych sposobów leczenia stłuszczonej wątroby. Pozwalają one na odzyskanie pełnej sprawności i nie powodują skutków ubocznych.
W tym artykule przyjrzymy się sygnałom ostrzegawczym zwiastującym chorobę oraz podpowiemy Ci jakich domowych metod leczenia użyć, by skutecznie wyleczyć stłuszczenie wątroby.
Odkryj je!
Stłuszczenie wątroby: objawy
Pacjenci cierpiący na stłuszczenie wątroby często ignorują problem, ponieważ choroba ta we wczesnym stadium nie wiąże się z wyraźnymi, jednoznacznymi objawami. Mimo to, objawy kliniczne pojawiają się powoli jeden po drugim. Razem z nimi pojawia się też podejrzenie choroby.
Oto jakie symptomy powinny zwrócić Twoją uwagę:
- Ból w prawej górnej części brzucha
- Zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka)
- Nagła utrata apetytu
- Znaczny spadek wagi
- Wzdęcia po jedzeniu
- Ogólnie złe samopoczucie
- Nudności i zawroty głowy
- Problemy z koncentracją
Naturalne metody leczenia stłuszczenia wątroby
Ze względu na poważne komplikacje, które mogą wyniknąć ze stłuszczenia wątroby, koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli występuje u Ciebie kilka z wymienionych powyżej objawów. Diagnozowanie choroby może polegać na:
- Badaniu krwi
- Badaniu USG
- Biopsji wątroby
Jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, lekarz zaleci Ci wprowadzenie radykalnych zmian do stylu życia oraz sposobu odżywiania się. W ujęciu ogólnym, celem tych zmian będzie odwrócenie zniszczeń wywołanych przez nadmiar tłuszczu zgromadzonego w wątrobie.
Istnieje wiele naturalnych sposobów na uzupełnienie i polepszenie efektów leczenia. Dziś podzielimy się z Tobą najskuteczniejszymi domowymi metodami leczenia stłuszczenia wątroby, co pozwoli Ci na samodzielne korzystanie z nich w domu.
Napar z pokrzywy i babki zwyczajnej
Dzięki składnikom działającym przeciwutleniająco i przeciwzapalnie, napar z pokrzywy i babki zwyczajnej to Twój sprzymierzeniec w walce o usprawnienie procesów metabolicznych w przypadku otłuszczenia wątroby.
Składniki
- 1 łyżeczka pokrzywy (5 g)
- 1 łyżeczka babki zwyczajnej (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę i dodaj do niej zioła.
- Następnie przykryj napar i odstaw go na 10 minut by nieco przestygł.
- Przed wypiciem herbatki, odcedź zioła przy pomocy sitka.
Zastosowanie
- Pij jedną szklankę naparu po każdym głównym posiłku danego dnia.
Napar z ziela mniszka lekarskiego
W medycynie alternatywnej ziele mniszka cenione jest za właściwości oczyszczające. To właśnie dzięki nim mniszek jest idealną terapią uzupełniającą leczenie stłuszczenia wątroby.
Składniki
- 1 łyżeczka ziela mniszka lekarskiego (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Najpierw dodaj ziele mniszka do gotującej się wody.
- Następnie przykryj wywar, odstaw go na 10 minut by ostygł i odcedź.
Zastosowanie
- Pij herbatkę z mniszka 2 do 3 razy dziennie przez co najmniej 3 tygodnie.
Zielona herbata
Zielona herbata to napój oczyszczający i jeden z najskuteczniejszych znanych środków stymulujących metabolizm tłuszczy przy problemach wątrobowych.
Składniki
- 1 łyżeczka zielonej herbaty liściastej (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę. Odstaw ją na 10 minut by przestygła do temperatury około 80°C – dzięki temu zielona herbata nie będzie gorzka.
- Następnie wsyp do wody liście herbaty i zaparzaj je przez kilka minut pod przykryciem.
- Odcedź liście przed wypiciem naparu.
Zastosowanie
- Pij codziennie dwie szklanki zielonej herbaty.
- Stosuj tę terapię przez 2 lub 3 tygodnie z rzędu lub do momentu odczucia poprawy.
Smoothie z rzodkiewki z lecytyną sojową
Oto nasza kolejna propozycja: rzodkiewki. Rzodkiewki są od lat wykorzystywane w medycynie tradycyjnej jako środek kontrolujący skutki i objawy stłuszczenia wątroby. Stymulują metabolizm i zmniejszają liczbę nagromadzonych komórek tłuszczowych.
Składniki
- 2 rzodkiewki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 1 łyżeczka lecytyny sojowej (5 g)
Sposób przygotowania
- Pokrój rzodkiewki i zblenduj je na gładką masę z wodą i lecytyna sojową.
Zastosowanie
- Wypij smoothie od razu po przygotowaniu.
- Pij je codziennie rano na pusty żołądek.
Ocet jabłkowy
Organiczne komponenty octu jabłkowego są bardzo skuteczne w walce z tłuszczem gromadzącym się w wątrobie. Picie octu jabłkowego wspomaga chudnięcie i optymalizuje regenerację komórkową.
Składniki
- 1 łyżka stołowa nieprzetworzonego octu jabłkowego(15 ml)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Rozcieńcz ocet jabłkowy w szklance letniej wody.
Zastosowanie
- Pij mieszankę dwa razy dziennie: przed drugim śniadaniem i obiadem, lub przed obiadem i kolacją.
- Stosuj terapię przez 4 tygodnie.
Pamiętaj o tym, że aby wyleczyć stłuszczenie wątroby musisz przede wszystkim stosować się do wskazań lekarza. Unikaj też spożywania alkoholu i wprowadź do swojego stylu życia zdrowe nawyki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Melzer, O. A., Rothkopf, M. M., & Ganjhu, L. (2014). Nonalcoholic fatty liver disease. In Metabolic Medicine and Surgery (pp. 115–132). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b17616
- Masterjohn, C., & Bruno, R. S. (2012). Therapeutic potential of green tea in nonalcoholic fatty liver disease. Nutrition Reviews, 70(1), 41–56. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2011.00440.x
- Waheed, A., Sadhna, D., Gupta, A., Patel, P., Jabin, F., & Rajput, S. K. (2015). Beverages: Alternative medicine and health benefits. International Journal of Pharmacy and Technology, 6(4), 7568–7586.
- K., T. (2015). Brassica oleracea: A potent antioxidant therapeutic in health and diseases. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, 6(10), 4448–4452. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.13040/IJPSR.0975-8232.6%2810%29.4448-52
- Loetscher, Y., Kreuzer, M., & Messikommer, R. E. (2013). Oxidative stability of the meat of broilers supplemented with rosemary leaves, rosehip fruits, chokeberry pomace, and entire nettle, and effects on performance and meat quality. Poultry Science, 92(11), 2938–2948. https://doi.org/10.3382/ps.2013-03258