Starzenie się skóry - dlaczego występuje?
Starzenie się skóry to coś, co szczególnie przeraża kobiety. Która z nich nie chciałaby na zawsze zachować jędrnej i młodzieńczej skóry? Jednak nawet jeśli możemy nieco spowolnić ten proces, wiemy, że jest on nieunikniony. Ale czy wiemy, dlaczego tak się dzieje?
Skóra jest największym organem w ludzkim ciele. Podlega ciągłej odnowie a jednocześnie jest w ciągłym kontakcie z pozostałymi narządami. Służy do ochrony organizmu przed atakami fizycznymi, chemicznymi lub infekcyjnymi. Ponadto umożliwia przekazywanie i wymianę informacji między ciałem a otoczeniem.
Nie można jednak zaprzeczyć, że skóra spełnia również bardzo ważną funkcję estetyczną. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego następuje starzenie się skóry.
Jakie oznaki wskazują na starzenie się skóry?
Starzenie się skóry zaczyna się objawiać już od 25 roku życia. Na początku pojawiają się drobne linie, które z czasem zamieniają się w zmarszczki. Skóra stopniowo traci objętość i gęstość. Staje się jaśniejsza i bardziej przezroczysta, a także ulega zwiotczeniu.
Z drugiej strony w miejscach wystawionych na działanie słońca mogą pojawić się plamy. Występują często na twarzy, na grzbiecie dłoni i plecach, gdzie skóra również często traci elastyczność. W związku z tym naczynia krwionośne w skórze właściwej stają się bardziej kruche, a zatem pod skórą pojawiają się małe pęknięcia i krwawienia.
Gruczoły łojowe z kolei odpowiadają za produkcję substancji utrzymujących nawilżenie skóry. Wraz ze starzeniem się skóry gruczoły te zmniejszają jednak swoją wydajność. W rezultacie skóra staje się bardziej sucha i ma tendencję do swędzenia.
To samo dzieje się z gruczołami potowymi. Podobnie jak łojowe zmniejszają swoją wydajność. Pot pomaga utrzymać temperaturę ciała. Dlatego kiedy zmniejsza ilość potu, zwiększa się ryzyko hipertermii (nagłego wzrostu temperatury ciała).
Może ci się spodobać również ten artykuł: Skóra kobiety i skóra mężczyzny – czym się różnią?
Dlaczego skóra się starzeje?
Starzenie się skóry następuje z różnych powodów. Z biegiem czasu skóra produkuje mniej białek, takich jak kolagen, które pozwalają jej prawidłowo wykonywać swoje funkcje. Wpływa na to wiele czynników; niektóre z nich można jednak kontrolować, a innych nawet uniknąć.
Czynniki, których można uniknąć, to te, które znamy i które możemy ograniczyć. Na przykład brak snu lub stres, który zmienia hormony zaangażowane w odnowę skóry. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu również wpływa na zdrowie skóry.
Kolejne czynniki do uniknięcia to słońce i dieta. Ekspozycja na słońce intensywnie przyspiesza proces starzenia. Słońce uszkadza mechanizmy, które pozwalają skórze się odnawiać. Oznacza to, że zmienia produkcję kolagenu i elastyny.
W ten sam sposób nieodpowiednia dieta zakłóca strukturę tych białek, sprawiając, że skóra wygląda mniej młodzieńczo.
Są jednak czynniki, które są poza naszym zasięgiem. Przede wszystkim chodzi tu o skłonności genetyczne, które mają duże znaczenie. Rasa i rodzaj skóry, z jaką się rodzimy, również częściowo determinują starzenie się skóry.
Na przykład jasna i wrażliwa skóra ma tendencję do wcześniejszego pojawiania się zmarszczek. Z drugiej strony Azjaci mają tendencję do wykazywania niejednolitego odcienia karnacji, ale mniejszej liczby zmarszczek. Ponadto genetyka wpływa również na stopień suchości skóry, o której wspominaliśmy wcześniej.
Na pewno spodoba Ci się również ten artykuł Odwodniona skóra – jakie są jej przyczyny?
Co można zrobić, aby opóźnić starzenie się skóry?
Nie ma na to ostatecznego rozwiązania. Chociaż nie możemy zatrzymać tego procesu, możemy spowolnić starzenie się skóry. Aby to zrobić, po prostu prowadź zdrowy tryb życia. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne działają jak najlepszy przeciwutleniacz, więc redukują wolne rodniki, które również wpływają na starzenie się skóry.
Z kolei dobra dieta, bez niedoborów, pomaga skórze uzyskać składniki odżywcze niezbędne do odnowy. Podobnie bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Ponadto musisz unikać stresu i starać się nie utrzymywać zbyt szybkiego tempa życia. Wystarczająca ilość snu może natomiast działać jak naturalny lifting.
Jednak najważniejsze jest ograniczenie ekspozycji na słońce. Słońce jest największym wrogiem skóry, ponieważ bardzo przyspiesza jej starzenie. Samo stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jednak nie wystarczy. Najlepszym sposobem na zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem jest unikanie opalania.
Podsumowując
Starzenie się skóry to proces, którego nie możemy uniknąć. Jednak utrzymanie właściwego stylu życia może pomóc nam go przyhamować. Ileż to razy słyszałaś już o znaczeniu zdrowych nawyków? Jeśli inne argumenty do Ciebie nie przemawiają, staraj się zwracać na nie wystarczającą uwagę ze względu na Twoją skórę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Binic, I., Lazarevic, V., Ljubenovic, M., Mojsa, J., & Sokolovic, D. (2013). Skin ageing: natural weapons and strategies. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2013, 827248. https://doi.org/10.1155/2013/827248
- Lissa Poirot. A Wrinkle in Time: Preventing Damage to Aging Skin. WebMD. https://www.webmd.com/beauty/features/how-life-affects-aging-skin#1
- Simioni, C., Zauli, G., Martelli, A. M., Vitale, M., Sacchetti, G., Gonelli, A., & Neri, L. M. (2018). Oxidative stress: role of physical exercise and antioxidant nutraceuticals in adulthood and aging. Oncotarget, 9(24), 17181–17198. https://doi.org/10.18632/oncotarget.24729
- Cao, C., Xiao, Z., Wu, Y., & Ge, C. (2020). Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients, 12(3), 870. https://doi.org/10.3390/nu12030870
- El cuidado de la piel y el envejecimiento. National Institute on Aging. https://www.nia.nih.gov/espanol/cuidado-piel-envejecimiento
- Evgenia Makrantonaki, Vassiliki Bekou & Christos C. Zouboulis (2012)
Genetics and skin aging, Dermato-Endocrinology, 4:3, 280-284, DOI: 10.4161/derm.22372 - Aging changes in skin. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/ency/article/004014.htm#:~:text=Sebaceous%20glands%20produce%20less%20oil,resulting%20in%20dryness%20and%20itchiness.