Stany lękowe – naucz się je kontrolować!

· Kwiecień 21, 2018
Lęk to stan naszego organizmu, który bierze górę nad wszystkimi emocjami oraz prowadzi do zaburzeń na tle psychologicznym. Stany lękowe można kontrolować naturalnie, bez konieczności sięgania po leki. Poznaj kilka niezawodnych sposobów!

Na początku należy zaznaczyć, że stany lękowe są trwale wpisane w życie emocjonalne każdego człowieka i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W skrócie można powiedzieć, że stanowią one swego rodzaju mechanizm ochronny wobec różnych sytuacji postrzeganych przez nas jako stan zagrożenia.

Stany lękowe to reakcja organizmu wobec zagrożenia, mająca na celu przygotowanie układu nerwowego do wydania prawidłowej reakcji wobec niecodziennych sytuacji. Dzięki uczuciu, jakim jest lęk, nasze ciało jest w stanie dać najlepszą odpowiedź.

Niestety w ostatnich dekadach ta niezwykle ważna funkcja ma tendencję do zanikania i stany lękowe zamiast chronić nasz organizm, stają się jego poważnym wrogiem.

Specjaliści biją na alarm, że naturalny lęk przed nieznanymi i niecodziennymi sytuacjami traci swój ochronny mechanizm, przekształcając się w szkodliwy dla zdrowia organizmu stan, nad którym coraz częściej nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapanować.

Strach i lęk negatywnie odbijają się zarówno na emocjach, jak i na sprawności intelektualnej organizmu.

Dowiedz się więcej na temat stanów lękowych – stanowią one niezwykle ważny aspekt naszego codziennego życia. Aby lepiej zrozumieć mechanizm ich działania, warto prześledzić trzy podstawowe grupy czynników, które wpływają na pojawianie się niezdrowego strachu i lęku.

1. Czynniki wywołujące stany lękowe

  • Wrodzone czynniki biologiczne i genetyczne
  • Kontekst społeczny oraz model wychowania
  • Osobowość oraz prowadzony styl życia

2. Czynniki aktywujące strach

  • Przyjmowanie niektórych leków oraz produktów stymulujących pracę układu nerwowego
  • Notoryczne problemy z osiąganiem wyznaczonych celów
  • Wydarzenia, które wymagają sporego wysiłku lub zakładają dłuższy proces adaptacyjny
Relaks Dziewczyna na łące a Stany lękowe

3. Czynniki sprzyjające długim stanom lękowym

  • Utrata pewnych zdolności lub niemożność trzeźwej oceny sytuacji
  • Stosowanie rozwiązań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów
  • Brak umiejętności stawiania czoła problemom i trudnym sytuacjom

Stany lękowe – co należy o nich wiedzieć?

Zdaniem specjalistów stany lękowe są bezpośrednio powiązane z depresją – stąd też towarzyszą im podobne objawy oraz reakcje organizmu. W obydwu przypadkach pojawiają się między innymi: ogromne zmęczenie, nadmierna potliwość, przyspieszona akcja serca, zawroty głowy…

Zarówno lęk, jak i depresja to choroby, które należy leczyć pod okiem specjalisty. Zakorzeniają się one bowiem głęboko w naszej psychice i zwykle nie jesteśmy sobie w stanie samodzielnie z nimi poradzić. Istnieje jednak wiele naturalnych, bezpiecznych dla naszego zdrowia metod odganiania lęków i strachu.

Lęk – naucz się go kontrolować!

Jak wyżej wspomnieliśmy, stany lękowe – podobnie jak depresja – to skomplikowane i złożone dolegliwości, w których leczeniu powinien brać udział lekarz-specjalista. Zanim jednak objawy się nasilą, możesz nauczyć się samodzielnie kontrolować napady lęku oraz naturalnie zwalczać strach.

Wystarczy, że włączysz do swojego codziennego życia kilka bardzo korzystnych dla zdrowia emocjonalnego nawyków. Przekonaj się sam, że organizm reaguje na nie pozytywnie. Wprowadzając kilka zmian z swoim życiu oraz dbając o zdrowie psychiczne, raz na zawsze zapomnisz o strachu, a stany lękowe ustąpią i znów będziesz mógł w pełni cieszyć się życiem.

Oto kilka zdrowych i korzystnych dla naszej psychiki nawyków:

Okazuj swoje emocje

Jednym z najczęstszych problemów osób zmagających się z częstym występowaniem stanów lękowych jest trudność w okazywaniu emocji i wyrażaniu uczuć. Te z kolei, tłumione w najgłębszych pokładach duszy i umysłu, prowadzą do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Pamiętaj, że w trosce o własne zdrowie powinieneś nauczyć się uzewnętrzniać swoje emocje oraz otwarcie mówić o swoich uczuciach zawsze, gdy tylko to możliwe. W przeciwnym razie wszystkie negatywne doświadczenia codziennego życia mogą obrócić się przeciw tobie.
Silny stres a stany lękowe

Zacznij swoją małą terapię od częstych i szczerych rozmów z najbliższymi ci ludźmi (rodziną i przyjaciółmi).

Przekonaj się sam, że wraz z upływem czasu twoje zdrowie psychiczne będzie się poprawiać, a lęki – jeszcze niedawno ogromne – zaczną stopniowo tracić na intensywności. Rozmowa z bliskimi o strachu, emocjach i uczuciach jest bardzo ważna i często dostarcza nam innego, zdystansowanego spojrzenia na własne życie i nasze problemy.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Emocje – w jaki sposób wiążą się z twoimi organami?

Prowadź pamiętnik

Zapisywanie myśli, przeżyć i obaw to doskonała terapia zwłaszcza dla osób, które odczuwają strach przed wystąpieniami publicznymi oraz przemawianiem w większym gronie. Ostatnio coraz popularniejsze stają się intymne wywody na łamach stron internetowych oraz portali społecznościowych.

Pisząca kobieta a stany lękowe

Nie musisz jednak upubliczniać swoich najskrytszych emocji – wystarczy, że zaopatrzysz się w zeszyt i długopis. Te dwa proste narzędzia pomogą ci wyrzucić z siebie wszystkie negatywne myśli, emocje i lęki.

Prowadzenie pamiętnika jest od dawien dawna jedną z najskuteczniejszych terapii leczenia stanów lękowych oraz wyzbywania się negatywnych emocji i uczuć.

Pamiętaj jednak, by pisać regularnie. Tylko dzięki konsekwencji i wytrwałości będziesz w stanie uporać się z własnymi lękami.

Pamiętnik jest twoim intymnym narzędziem do walki ze strachem – zapisuj w nim wszystko, co chcesz z siebie wyrzucić. Już po pierwszej „sesji” odczujesz wielką ulgę, a dotąd straszne lęki z każdym dniem będą stawały się coraz mniej straszne.

Znajdź czas na samopoznanie

Bez wątpienia w celu złagodzenia napięcia lękowego można by zalecić wiele różnych metod. Pamiętajmy jednak, że stany lękowe nie znikną samoistnie – są one bowiem wytworem naszego umysłu i bez odpowiedniej techniki samopoznania nigdy się nich nie pozbędziemy.

Liczne badania i sami pacjenci potwierdzają, że samopoznanie jest najlepszą formą trwałego wyzbycia się stanów lękowych. Staraj się więc dokładnie poznać swoje ciało, swą psychikę oraz mechanizmy reakcji wobec najróżniejszych sytuacji dnia codziennego. Krótko mówiąc, strach najprościej zwalczyć, zaglądając mu prosto w oczy.

Tylko osoby, które potrafią stawić czoła swoim lękom i stopniowo się z nimi oswajać, są w stanie odzyskać emocjonalną równowagę i wyzbyć się nieuzasadnionego strachu, który nieraz prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy wielu organów i układów naszego organizmu.

Na co dzień obserwuj swoje reakcje i analizuj je – staraj się odkryć, co tak naprawdę jest źródłem twoich lęków. Identyfikacja wroga to pierwszy krok do sukcesu. Bardzo skuteczym sposobem na stany lękowe jest również częste i spokojne czytanie oraz regularne uprawianie sportu.

Śmiej się

O tym, że śmiech to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby pozytywnie nastawione do życia i często uśmiechające się są szczęśliwsze oraz mniej podatne na szkodliwe działanie stresu. Szczery śmiech jest więc fantastycznym lekarstwem na stany lękowe i niewyjaśniony wewnętrzny strach.

Co więcej, dobry humor oraz częsty śmiech przyczyniają się do poprawy ogólnego zdrowia organizmu. Staraj się przebywać w towarzystwie pogodnych i optymistycznie nastrojonych osób – z pewnością zarażą cię one swoją radością oraz dystansem do codziennych problemów.

Uśmiech i dobry humor sprawiają, że życie staje się prostsze, a codzienne problemy i kłopoty tracą na znaczeniu.

Śmiejąca się kobieta a stany lękowe

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną

Naukowcy wciąż przekonują nas, że w trakcie wysiłku fizycznego uwalniają się do krwi tak zwane hormony szczęścia, czyli endorfiny. Substancje te odpowiadają między innymi za nasze samopoczucie oraz wpływają na naszą wizję świata.

Wystarczy rozejrzeć się wokół, by dostrzec, że osoby, które regularnie się ruszają są szczęśliwsze, pogodniejsze, łatwiej radzą sobie ze stresem oraz mniej zadręczają się codziennymi problemami. Z kolei ludzie, którzy stronią od aktywności fizycznej są smutniejsi, brak im dystansu do siebie i do życia, częściej zapadają na rozmaite choroby.

Przeczytaj także: co to są endorfiny

Jeśli chcesz poprawić kondycję nie tylko fizyczną, ale i psychiczną, postaraj się znaleźć kilka razy w tygodniu czas na jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy jakąkolwiek inną formę aktywności fizycznej. Najważniejsze, aby wybrane ćwiczenia sprawiały ci radość i pozytywnie nastrajały do życia!

Osoby aktywne, uśmiechnięte i optymistyczne rzadko padają ofiarą stanów lękowych. Ich pozytywne nastawienie i chęć do działania skutecznie odstraszają lęki oraz motywują do próbowania nowych, nieznanych rzeczy. Przekonaj się sam, że stany lękowe i strach można zwalczyć oraz znów zacząć cieszyć się życiem!