Stany lękowe – naucz się je kontrolować!

Lęk to stan biorący górę nad wszystkimi emocjami oraz prowadzi do zaburzeń na tle psychologicznym. Stany lękowe można kontrolować naturalnie, bez konieczności sięgania po leki.
Stany lękowe – naucz się je kontrolować!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Stany lękowe są trwale wpisane w życie emocjonalne każdego człowieka i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Można powiedzieć, że stanowią swego rodzaju mechanizm obronny wobec  sytuacji uznanych za zagrażające. Stany lękowe to również reakcja organizmu na zagrożenia. Jej celem jest przygotowanie układu nerwowego do prawidłowej reakcji na niecodzienne sytuacje. Dzięki lękowi ciało jest w stanie dać najlepszą odpowiedź.

W ostatnich dekadach ta niezwykle ważna funkcja powoli zanika. Stany lękowe zamiast chronić organizm, stają się jego poważnym wrogiem.

Specjaliści informują, że naturalny lęk przed nieznanymi i niecodziennymi sytuacjami traci swój ochronny mechanizm, przekształcając się w szkodliwy dla zdrowia stan, nad którym coraz trudniej samodzielnie zapanować.

Strach i lęk negatywnie odbijają się zarówno na emocjach, jak i sprawności intelektualnej organizmu.

Stany lękowe to niezwykle ważny aspekt życia codziennego. Aby lepiej zrozumieć mechanizm ich działania, poznaj trzy podstawowe grupy czynników wpływające na pojawianie się niezdrowego strachu i lęku.

1. Czynniki wywołujące stan lękowy

  • Wrodzone czynniki biologiczne i genetyczne
  • Kontekst społeczny oraz model wychowania
  • Osobowość oraz prowadzony styl życia

2. Czynniki aktywujące strach

  • Przyjmowanie niektórych leków oraz produktów stymulujących pracę układu nerwowego
  • Notoryczne problemy z osiąganiem wyznaczonych celów
  • Wydarzenia, które wymagają sporego wysiłku lub zakładają dłuższy proces adaptacyjny
Stany lękowe skutkiem wielu czynników

3. Czynniki sprzyjające długim stanom lękowym

  • Utrata pewnych zdolności lub niemożność trzeźwej oceny sytuacji
  • Stosowanie rozwiązań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów
  • Brak umiejętności stawiania czoła problemom i trudnym sytuacjom

Stany lękowe – co należy o nich wiedzieć?

Zdaniem specjalistów stany lękowe są bezpośrednio powiązane z depresją, dlatego towarzyszą im podobne objawy oraz reakcje organizmu. Łączy je przede wszystkim ogromne zmęczenie, nadmierna potliwość, przyspieszona akcja serca oraz zawroty głowy.

Zarówno lęk, jak i depresja to choroby, które należy leczyć pod okiem specjalisty. Zakorzeniają się głęboko w psychice i zwykle nie można sobie z nimi samodzielnie poradzić. Istnieje jednak wiele naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia metod pokonania lęków i strachu.

Lęk – naucz się go kontrolować!

Jak już wspomnieliśmy, stany lękowe, podobnie jak depresja, to skomplikowana i złożona dolegliwość, którą powinien leczyć wyłącznie specjalista. Zanim napady lęku i strach się nasilą, możesz jednak spróbować kontrolować je samodzielnie.

Aby pozbyć się stanów lękowych, włącz do swojego życia kilka nawyków korzystnych dla zdrowia emocjonalnego. Organizm na pewno zareaguje na nie pozytywnie. Wprowadzając zmiany w swoim życiu oraz dbając o zdrowie psychiczne, raz na zawsze zapomnisz o strachu, a stany lękowe ustąpią. Znów będziesz mógł w pełni cieszyć się życiem.

Oto kilka zdrowych i korzystnych dla naszej psychiki nawyków:

Okazuj swoje emocje

Jednym z najczęstszych problemów osób zmagających się ze stanami lękowymi jest trudność w okazywaniu emocji i wyrażaniu uczuć. Problem prowadzi przede wszystkim do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Pamiętaj, że w trosce o własne zdrowie powinieneś nauczyć się wyrażać swoje emocje oraz otwarcie mówić o swoich uczuciach, aby wszystkie negatywne doświadczenia życia codziennego nie obróciły się przeciwko Tobie.

Silny stres a stany lękowe

Terapię zacznij od częstych i szczerych rozmów z najbliższymi ludźmi, na przykład z rodziną i przyjaciółmi.

Wraz z upływem czasu zauważysz, że Twoje zdrowie psychiczne zacznie się poprawiać, a lęki stopniowo zanikać. Rozmowa z bliskimi o strachu, emocjach i uczuciach jest bardzo ważna, ponieważ może dostarczyć innego spojrzenia na własne życie i problemy.

Prowadź pamiętnik

Zapisywanie myśli, przeżyć i obaw to doskonała terapia, zwłaszcza dla osób, które odczuwają strach przed wystąpieniami publicznymi i przemawianiem w większym gronie ludzi. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się intymne wywody na łamach stron internetowych oraz portali społecznościowych.

lęk przed wystąpieniami publicznymi

Nie musisz jednak upubliczniać swoich najskrytszych emocji. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zeszyt i długopis. Te dwa proste narzędzia z pewnością pomogą Ci wyrzucić z siebie wszystkie negatywne myśli, emocje i lęki.

Prowadzenie pamiętnika to od dawna jedna z najskuteczniejszych terapii leczenia stanów lękowych oraz wyzbywania się negatywnych emocji.

Pamiętaj jednak, aby pisać regularnie. Tylko dzięki konsekwencji i wytrwałości będziesz w stanie uporać się z własnymi lękami.

Pamiętnik to Twoje intymne narzędzie do walki ze strachem – zapisuj w nim wszystko, co chcesz z siebie wyrzucić. Już po pierwszej „sesji” odczujesz wielką ulgę, a lęki z każdym dniem będą coraz mniej zauważalne.

Znajdź czas na samopoznanie

Napięcie lękowe można złagodzić na wiele różnych sposobów. Pamiętaj jednak, że stany lękowe nie znikną samoistnie, ponieważ są wytworem umysłu i bez odpowiedniej techniki samopoznania nigdy się ich nie pozbędziesz.

Liczne badania oraz sami pacjenci potwierdzają, że samopoznanie jest najlepszą formą trwałego wyzbycia się stanów lękowych. Staraj się dokładnie poznać swoje ciało, swą psychikę oraz mechanizmy reakcji na najróżniejsze sytuacje dnia codziennego. Krótko mówiąc, strach najprościej zwalczyć, zaglądając mu prosto w oczy.

Tylko osoby, które potrafią stawić czoła swoim lękom i stopniowo się z nimi oswajać, są w stanie odzyskać emocjonalną równowagę i wyzbyć się nieuzasadnionego strachu, który nieraz prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy wielu organów i układów organizmu.

Codziennie obserwuj swoje reakcje i analizuj je. Postaraj się znaleźć źródło Twoich lęków. Pamiętaj, że identyfikacja wroga to pierwszy krok do sukcesu. Bardzo skutecznym sposobem pozbycia się stanów lękowych jest również częste i spokojne czytanie oraz regularne uprawianie sportu.

Śmiej się

O tym, że śmiech to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby pozytywnie nastawione do życia i często uśmiechające się są szczęśliwsze oraz mniej podatne na szkodliwe działanie stresu. Szczery śmiech jest fantastycznym lekarstwem na stany lękowe i niewyjaśniony wewnętrzny strach.

Co więcej, dobry humor oraz częsty śmiech przyczyniają się do poprawy ogólnego zdrowia organizmu. Staraj się przebywać w towarzystwie osób pogodnych i optymistycznie nastawionych do życia, a z pewnością zarażą Cię swoją radością oraz dystansem do codziennych problemów.

Uśmiech i dobry humor sprawiają, że życie stanie się prostsze, a codzienne problemy i kłopoty odejdą w zapomnienie.

Pokonanie stanów lękowych za pomocą śmiechu

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną

Według naukowców w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do uwalniania się do krwi tak zwanych hormonów szczęścia, czyli endorfin. Substancje te odpowiadają przede wszystkim za dobre samopoczucie oraz wpływają na wizję świata.

Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby zauważyć, że osoby regularnie uprawiające sport są szczęśliwsze, pogodniejsze, łatwiej radzą sobie ze stresem oraz mniej zadręczają się codziennymi problemami. Z kolei ludzie, którzy stronią od aktywności fizycznej są smutniejsi, częściej zapadają na rozmaite choroby oraz brak im dystansu do siebie i do życia.

Jeśli chcesz poprawić kondycję nie tylko fizyczną, ale i psychiczną, postaraj się znaleźć kilka razy w tygodniu czas na jogging, jazdę na rowerze, pływanie lub jakąkolwiek inną formę aktywności fizycznej. Najważniejsze, aby wybrane ćwiczenia sprawiały Ci radość i pozytywnie nastrajały Cię do życia!

Osoby aktywne, uśmiechnięte i optymistyczne rzadko padają ofiarą stanów lękowych. Ich pozytywne nastawienie i chęć do działania skutecznie odstraszają lęki oraz motywują do próbowania nowych, nieznanych rzeczy. Przekonaj się sam, że stany lękowe i strach można zwalczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kasper, S., Boer, J. A. d., & Sitsen, J. M. A. (2003). Handbook of depression and anxiety (2nd ed.). New York: M. Dekker.
  • Root, B. A. (2000). Understanding panic and other anxiety disorders. Jackson: University Press of Mississippi.
  • Veeraraghavan, V., & Singh, S. (2002). Anxiety disorders: psychological assessment and treatment. New Delhi; Thousand Oaks, CA: Sage Publications.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.