14 stanów, które powodują guzki w pochwie
Guzki w pochwie początkowo mogą być niepokojące. Są jednak bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać, a pierwszą reakcją jest zazwyczaj myśl o raku. Chociaż nie można tego wykluczyć, prawda jest taka, że w większości przypadków wynikają one z innych przyczyn.
Guzki w pochwie to prawie zawsze małe, łagodne torbiele. Bardzo często powstają na skutek zablokowania gruczołu. Jeśli nie znikają, zawsze wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.
Kilka wstępnych wyjaśnień
Zanim zastanowimy się nad przyczynami, dla których te grudki pojawiają się w pochwie, chcemy podać kilka wyjaśnień. Słowo vagina jest zwykle używane w odniesieniu zarówno do pochwy, jak i sromu, co odpowiada zewnętrznym narządom płciowym.
Pochwa to umięśniony przewód, który łączy się z macicą. Jest pokryta błoną śluzową i na swojej powierzchni ma coś w rodzaju fałdów. Pozwalają one na jej rozszerzenie podczas stosunku płciowego i porodu.
Z drugiej strony srom tworzą wargi sromowe większe lub wargi zewnętrzne. W ich wewnętrznym fałdzie znajdują się gruczoły łojowe. W wewnętrznej części znajdują się też wargi sromowe mniejsze, które otaczają otwór pochwy. Tutaj istnieją gruczoły Skene’a i gruczoły Bartholina, które wytwarzają lubrykanty.
Stany, które powodują guzki w pochwie
Po wyjaśnieniu powyższego przyjrzymy się teraz głównym warunkom, które powodują guzki w pochwie i sromie.
1. Torbiele sromu
Ten rodzaj torbieli powstaje, gdy dochodzi do niedrożności gruczołów Skene lub gruczołów Bartholina. Prawie zawsze są twarde i małe, ale nie powodują bólu, chyba że zostaną zainfekowane. Zwykle znikają same.
2. Torbiele pochwy
Ten rodzaj torbieli tworzy się w ścianie pochwy. Zwykle tworzą się pod wpływem jakiegoś urazu lub pojawiają się po porodzie.
Nie są większe od grochu. Nie wymagają też leczenia, chyba że powodują dyskomfort, w takim przypadku osusza się je lub usuwa.
Przeczytaj także: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz
3. Plamy Fordyce’a
Plamy Fordyce’a to małe guzki, które mogą pojawić się na sromie i innych częściach ciała. Są białawe, łagodne i niezakaźne. Ponadto nie sprawiają bólu i nie wymagają leczenia.
4. Żylaki
Innym powodem pojawienia się guzków w pochwie są żylaki miednicy. Są to spuchnięte żyły wokół sromu.
Wyglądają jak okrągłe sznury lub niebieskie guzki. Czasami powodują swędzenie lub krwawienie. Mogą nie wymagać leczenia.
5. Wrastające włosy
Wrastające włosy łonowe również mogą powodować guzki w pochwie. Wyglądają jak małe, okrągłe guzki, które czasami powodują swędzenie i ból. Mogą też wypełnić się ropą i przyciemnić skórę w okolicy. Zwykle ustępują bez leczenia.
6. Brodawki
Brodawki narządów płciowych są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To choroba przenoszona drogą płciową, która objawia się jako małe guzki w kolorze skóry. Czasami mają też kształt podobny do kalafiora.
7. Liszaj twardzinowy
Liszaj twardzinowy jest rzadką chorobą, która pojawia się na sromie i wokół odbytu. Może powodować silne swędzenie, białe plamy, które zamieniają się w cienkie, pomarszczone plamy na skórze, siniaki lub krwawienia i pęcherze. Sprawia ból podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego. Wymaga leczenia kremami zawierającymi kortykosteroidy.
8. Trądzik pochwy
Inną częstą przyczyną guzków jest trądzik pochwy. Wygląda jak małe, czerwone, podrażnione grudki, często wypełnione ropą. Te pryszcze mogą być bardzo nieprzyjemne, ale najlepiej nie usuwać ich, ale pozwolić im zniknąć samoistnie.
9. Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych w okolicy narządów płciowych zwykle zaczyna się, gdy dojdzie do ich uszkodzenia przez tarcie lub zablokowania przez golenie lub niewłaściwą depilację.
Wtedy rozwija się zakażenie bakteriami gronkowca i w okolicy pochwy pojawiają się grudki. Lekarz może przepisać antybiotyki.
10. Zablokowane gruczoły potowe
Zablokowane gruczoły potowe mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, a pochwa nie jest tutaj wyjątkiem. Powoduje stan zwany hidradenitis suppurativa, który powoduje ból i pozostawia twarde blizny. Leczy się go lekami przeciwzapalnymi i antybiotykami.
11. Mięczak zakaźny
Jest to kolejny stan, w którym pojawiają się małe guzki w pochwie, które w tym przypadku są perłowe, twarde i zaraźliwe. To problem skórny wywołany przez wirusa o tej samej nazwie.
Czasami guzki rosną i wydzielają płyn. Mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, ale zwykle ustępują bez leczenia.
12. Kiła
Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która w ostatnich latach powróciła ze zwiększoną częstością występowania. Jednym z jej objawów jest pojawienie się w pochwie niewielkich grudek, które są bezbolesne.
Znikają po około 3 tygodniach, ale to nie znaczy, że infekcja została pokonana. Choroba wymaga pilnego leczenia, w przeciwnym przypadku może prowadzić do śmierci.
Możesz być zainteresowana: Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać
13. Tagi skóry
Tagi skórne to małe płaty skóry, które wystają nad powierzchnię i są widoczne gołym okiem. Nie są niebezpieczne i zwykle nie powodują dyskomfortu. Jeśli tak jest, można je usunąć laserowo lub chirurgicznie.
14. Rak
Przypadki raka sromu lub pochwy są bardzo rzadkie. Taki nowotwór charakteryzuje się pojawieniem się płaskich, wypukłych ran lub guzków na sromie, które nie goją się po kilku tygodniach. Zwykle powoduje ból, swędzenie lub pieczenie, a czasami nietypowe wydzieliny lub krwawienia. Diagnozuje się go za pomocą biopsji.
Zapobieganie i leczenie guzków w pochwie
Większość guzków w pochwie można bez problemu leczyć w domu. W przypadku torbieli, które są najczęstszymi guzkami, wystarczą kąpiele w ciepłej wodzie kilka razy dziennie. To pomaga je odsączyć.
Najlepiej nosić bawełnianą bieliznę, która nie jest za ciasna. Ten rodzaj tekstyliów jest bardziej przewiewny i pomaga utrzymać odpowiednie warunki dla genitaliów. Zaleca się również, aby nie nosić bardzo obcisłych spodni.
Jeśli guzki w pochwie nie znikają po kilku tygodniach lub towarzyszą im dziwne objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli występuje ból, wydzielina lub krwawienie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adams, T. S., & Cuello, M. A. (2018). Cancer of the vagina. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 143, 14-21.Adams, T. S., & Cuello, M. A. (2018). Cancer of the vagina. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 143, 14-21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30306589/
- Caputo, G., Simón, C., Alonso, G., Puche, M., Campagna, C., Sansone, F. & Porcel, M. (2022). Epidemiología y frecuencia de enfermedades de transmisión sexual y su repercusión en la mucosa bucal. Una revisión narrativa. Revista de la Asociación Odontológica Argentina, 110(1), 48-55. http://www.scielo.org.ar/scielo.php?pid=S2683-72262022000100048&script=sci_arttext&tlng=es#:~:text=Sin%20embargo%2C%20en%20los%20%C3%BAltimos,5%20casos%20por%201000%20hombres.
- De Aguinaga Inurriaga, A. E., López, P. R., & Padilla, M. R. (2020). Virus del papiloma humano y condilomatosis anogenital. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 18(3), 215-228. https://dcmq.com.mx/edici%C3%B3n-julio-septiembre-2020-volumen-18-n%C3%BAmero-3/814-%20virus-del-papiloma-humano-y-condilomatosis-anogenital.html
- De Gregorio, M., Guirola, J., Serrano-Casorrán, C., Urbano, J., Sánchez-Ballestin, M., Álvarez-Arranz, E., Guerrero, J., Sierre, S. (2020). Desórdenes venosos pélvicos en la mujer debidos a varices pélvicas. Tratamiento mediante embolización. Intervencionismo, 20(1), 44-53. http://revistaintervencionismo.com/intervencionismo/desordenes-venosos-pelvicos-en-la-mujer-debidos-a-varices-pelvicas-tratamiento-mediante-embolizacion-breve-revision/
- Hernández Villeda, D., Dalton Ceballos, K., Argüello Ramírez, V., Hernández Dehesa, A., & Gómez Pérez, M. D. G. (2020). Quiste de Gartner. Hallazgos por resonancia magnética. Acta médica Grupo Ángeles, 18(2), 206-207. https://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-72032020000200206
- Poizeau, F., Plantier, F., Bell, H., & Moyal-Barracco, M. (2021). Vulvar Fordyce adenitis: A cohort of 45 women. Annales de dermatologie et de venereologie, 148(4), 221–227. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34217527/
- Santiago, E. R. R., Hernandez, J. E. C., & Falcón, Y. D. (2021). Quiste de la glándula de Skene en una recién nacida. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 25(1), 1-5. https://revcmpinar.sld.cu/index.php/publicaciones/article/view/4344
- Tadeo, M. T. S., & Solórzano, G. R. M. (2018). Vulvar Gigant Fibroepithelial Polyp. A Case Report. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 16(1), 32-35. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=78293
- Toscano, I. H., Alanís, B. Z., & Maestre, M. Á. M. (2021). Revisión del tratamiento actual del liquen escleroso vulvar. Archivos de Investigación Materno Infantil, 11(2), 82-90. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=101555
- Verdugo, V. S., Quintana, C. L., Antuña, E. G., Sariñena, C. M., Seoane, M. R., & Suarez, Y. L. (2012). Bultos y bultitos: Diagnóstico ecográfico de la Patología del proceso vaginal. European Congress of Radiology-SERAM 2012. https://epos.myesr.org/poster/esr/seram2012/S-0148/revisi%C3%B3n%20del%20tema
- Vergeldt, T. F. M., Driessen, R. J. B., Bulten, J., Nijhuis, T. H. J., & de Hullu, J. A. (2022). Vulvar cancer in hidradenitis suppurativa. Gynecologic oncology reports, 39, 100929. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8784320/