Zapalenie gruczołów Bartholina - przyczyny i leczenie

Jeżeli wydzielina nie drenuje się w sposób naturalny, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie zabieg chirurgiczny. Jego celem jest wyeliminowanie wydzieliny powodującej silny stan zapalny.
Zapalenie gruczołów Bartholina - przyczyny i leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zapalenie gruczołów Bartholina to jedna z dolegliwości dotykających kobiet, która może stać się źródłem ogromnej frustracji. Uniemożliwia radość z życia seksualnego i wielkim stopniu może utrudnić również wykonywanie zwyczajnych, codziennych zajęć.

Zapalenie gruczołów Bartholina obejmuje swym zasięgiem gruczoły odpowiedzialne za nawilżanie okolic wejścia do pochwy. Są one rozmiaru ziarenka grochu i znajdują się w obrębie mniejszych warg sromowych. Produkowana przez nie wydzielina nawilża ich wewnętrzną stronę.

Zapalenie gruczołów Bartholina – podstawowe informacje

Na temat tego schorzenia wciąż trudno jest znaleźć sprecyzowane informacje. Wiemy jednak, że zapalenie gruczołów Bartholina dotyka głównie kobiet w wieku od 20 do 30 lat. Może to mieć związek z aktywnym życiem seksualnym i dojrzałością fizyczną.

Choroba polega na tym, że wydzielina mająca na celu nawilżenie pochwy pozostaje “uwięziona” w gruczołach. Sam fakt niemożności wydalenia śluzu staje się przyczyną opuchlizny i bólu. Czynnikiem pogarszającym ten stan jest fakt, że może się wdać infekcja. Jej przyczyn może być wiele.

Zapalenie gruczołów Bartholina nie jest zaraźliwe. Nie przedstawia również większego zagrożenia dla ogólnego stanu zdrowia dotkniętej nim osoby. Nie zmienia to jednak faktu, że kobiety, które cierpiały bądź cierpią na tę chorobę, doświadczają znaczącego pogorszenia się jakości życia.

Może to stać się przyczyną przygnębienia, stanów lękowych, a nawet depresji – zwłaszcza, gdy tradycyjne leczenie nie przynosi spodziewanych skutków, a choroba staje się chroniczna.

Okazuje się, że czasami jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny i wycięcie gruczołów. Jest to jednak ostateczność, ponieważ mamy do dyspozycji wiele innych, mniej drastycznych rozwiązań.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Infekcje intymne – poznaj ich typy oraz przyczyny

Zapalenie gruczołów Bartholina – jakie są przyczyny?

  • Jedną z przyczyn tej dolegliwości jest obecność bakterii w okolicach wejścia do pochwy. Jeżeli dostaną się one do gruczołów Bartholina bądź do ich przewodów, powstaje stan zapalny. Uniemożliwia to drenaż wydzieliny, ponieważ blokują się ścianki przewodów. Infekcja może zająć nawet same gruczoły, powodując ropień, znany jako ropień Bartholina.
  • Inną możliwą przyczyną – niemającą związku z infekcją bakteryjną – jest zjawisko znane jako cysta Bartholina. Polega ono na zatkaniu przewodów drenujących wydzielinę, co początkowo wywołuje jedynie gromadzenie się płynu. Z czasem, gdy dostaną się tam bakterie, rozwija się infekcja gruczołów Bartholina.
Schemat budowy kobiecych narządów zewnętrznych
Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniane bakterie wcale nie muszą świadczyć o obecności choroby przenoszonej drogą płciową. Mogą pochodzić z jakiegokolwiek innego obszaru naszego ciała. Przykładem jest bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) zamieszkująca w jelicie bądź Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) ze skóry i dróg oddechowych.

Niektóre infekcje wywoływane są również bakterią rzeżączki bądź chlamydią – w tym momencie mówimy już o chorobach przenoszonych drogą płciową.

Zapalenie gruczołów Bartholina – w jak sposób stawia się diagnozę?

Pierwszym objawem schorzenia, które zauważa się na samym początku, jest pojawienie się małej grudki – ciepłej, wypełnionej płynem i bardzo bolesnej nawet przy delikatnym dotyku.

W ostrych przypadkach grudka boli nawet przy chodzeniu czy siadaniu. Oczywiście ból nasila się przy współżyciu. Z powodu stanu zapalnego ból i zaczerwienienie mogą występować również na jednej bądź obu wargach sromowych.

Diagnozę stawia się na podstawie badania. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się, jeżeli występowały przypadki infekcji intymnych lub chorób przenoszonych drogą płciową w przeszłości. U kobiet w okresie menopauzy bądź w okresie poprzedzającym j, zaleca się dodatkowo przeprowadzenie biopsji, aby wykluczyć guzy.

Zapalenie gruczołów Bartholina – jak przebiega leczenie?

W łagodnych przypadkach schorzenia wystarczające może okazać się siadanie w misce z ciepłą wodą kilka razy dziennie. Może to pomóc zmniejszyć stan zapalny i ułatwi drenaż wydzieliny. Jeżeli dodatkowo pojawia się infekcja, konieczne będzie leczenie antybiotykami.

Kobieta z infekcją intymną

Jeżeli jednak grudka nie opróżnia się, konieczny będzie chirurgiczny drenaż. Zabieg ten polega na wykonaniu małego kanaliku bądź ujścia wrzodu za pomocą cięcia bądź nakłucia. Gdy problem staje się chroniczny, lekarz zaleca całkowite usunięcie gruczołów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również artykuł: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz

Leczenie homeopatyczne

Jeżeli zdecydujesz się na leczenie homeopatyczne, pierwsze rezultaty mogą być widoczne już po czterech dniach. Na początku stosuje się dodatkowe środki oczyszczające organizm, obserwując ich działanie, ponieważ na każdym z nas leczenie homeopatyczne może mieć inny wpływ.

  • Gdy pojawia się zapalenie gruczołów Batrholina, zaleca się leki o nazwie Hepar sulfur 15ch i Pyrogenium 9ch. Najpierw zaleca się przyjmowanie środka Hepar sulfur 15ch, a dwie godziny później Pyrogenium 9ch. Dwa razy dziennie.
  • Jest bardzo możliwe, że pojawi się wypełniony płynem wrzód, który będzie potrzebował gorących nasiadówek, aby się udrożnić. Jest to bardzo silny sposób na oczyszczenie złogów, złagodzenie stanów zapalnych i pozbycie się choroby.
  • Inną metodą są środki Conium 15ch i Staphysagria 15ch. Aby wyleczyć chroniczny bądź nawracający stan zapalny, zaleca się przyjmowanie pięciu granulek każdego z tych środków dziennie przez dwa miesiące.

Naturalne leczenie

Gdy chcemy zwalczyć tę przykrą dolegliwość w sposób naturalny, wykorzystajmy rośliny i produkty znane ze swoich właściwości antybiotycznych, przeciwzapalnych i nawilżających.

Wśród ziół, po które szczególnie powinniśmy sięgać, to między innymi imbir, absynt, rośliny z rodziny poleńcowatych, gencjana czy mlecz. Spożywaj je w postaci leczniczych naparów.

Warto również wzbogacić swoją codzienną dietę o:

  • aloes
  • papaję
  • guayabę
  • czosnek
  • cebulę
  • brokuły
  • cytrusy

Imbir – roślina idealna na infekcje intymne

Jak przygotować leczniczy napar?

  • Aby przygotować napar, w półtora szklanki wody zagotuj łyżkę stołową ziół bądź ich mieszanki.
  • Gotuj przez około 5 minut, a następnie pozostaw do zaparzenia na kolejnych 10 minut.
  • Dobrym pomysłem jest picie naparu z odrobiną soku z cytryny, zwłaszcza jeśli masz możliwość wypicia go z rana na czczo.

Doskonałym dodatkiem przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym będzie nieco startego imbiru dodanego do Twojego naparu. Pij do trzech filiżanek dziennie.

Inne domowe sposoby na zapalenie gruczołów Bartholina

  • Korzystne dla kobiecego zdrowia okazuje się również jedzenie kawałeczków surowego imbiru jak cukierków. Można go ssać, a następnie pogryźć – nie zaszkodzi też połknąć.
  • Do leczenia zewnętrznego poleca się też olej roślinny z moringi olejodajnej. Znany jest on ze swoich właściwości antybiotycznych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, dlatego jest doskonały na zajęte stanem zapalnym okolice intymne.
  • Innym bardzo silnym środkiem dezynfekującym jest ocet. Nic dziwnego, że nasze babcie stosowały go praktycznie do wszystkiego. Ciepłe okłady z octem na zajęty stanem zapalnym obszar ciała są skutecznym środkiem wspomagającym drenaż nagromadzonej substancji.

Jeżeli zapalenie jest rozległe, możliwe, że się nie wchłonie, lecz wydostanie się z organizmu. Jeżeli na początku leczenia naturalnego zauważysz powiększenie się stanu zapalnego, opuchliznę wrzodu, a nawet obecność ropy (przypominającej nieco trądzik), nie ma powodu do zmartwień.

imbir

Jest to raczej objaw tego, że proces leczenia działa skutecznie, a zapalenia “opuszcza” organizm. Wrzód powinien pęknąć i sam zacząć się naturalnie drenować.

Ważne jest również nastawienie

Opisując tę kłopotliwą dolegliwość, jaką jest zapalenie gruczołów Bartholina, nie sposób nie wspomnieć o wadze nastawienia. Zdrowa dieta, naturalne kuracje i zabiegi mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego na nic się nie zdadzą, jeśli jesteśmy przytłoczone i brakuje nam równowagi emocjonalnej.

Gdy nasze wnętrze wypełnia poczucie beznadziejności, rozczarowania, złość, zniechęcenie i inne negatywne emocje, sprawi to, że cały metabolizm znacznie zwolni. Doprowadzi to do sytuacji, w której obniży się odporność organizmu i będziemy bardziej podatne na choroby i infekcje.

Jeżeli stan taki się przedłuża, nie będziemy w pełni korzystać z dostarczanych w żywności składników odżywczych, a rośliny lecznicze nie będą tak skuteczne. Koniecznie więc zadbaj o odpowiednie nastawienie. Nie ignoruj swoich potrzeb. Wypróbuj podane przez nas metody i zwalcz chorobę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee MY, Dalpiaz A, Schwamb R, Miao Y, Waltzer W, Khan A. Clinical Pathology of Bartholin’s Glands: A Review of the Literature. Curr Urol. 2015;8(1):22–25. doi:10.1159/000365683
  • Mattila A, Miettinen A, Heinonen PK. Microbiology of Bartholin’s duct abscess. Infect Dis Obstet Gynecol. 1994;1(6):265–268. doi:10.1155/S1064744994000220
  • Bora, S. A., & Condous, G. (2009). Bartholin’s, vulval and perineal abscesses. Best Practice and Research: Clinical Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1016/j.bpobgyn.2009.05.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.