Spuchnięte palce - dlaczego powstaje opuchlizna i co można zrobić?
Spuchnięte palce to uciążliwy problem. Jesteśmy pewni, że kiedyś ci się to przydarzyło: nagle czujesz ucisk w palcach i zauważasz lekki obrzęk. W rzeczywistości palce mogą nawet spuchnąć do tego stopnia, że nie będzie można zdjąć pierścionka! Czasami dzieje się tak podczas spaceru lub po prostu po popołudniu. Ale dlaczego miewamy spuchnięte palce?
Istnieje wiele możliwych przyczyn obrzęku drobnoustrojów. Ogólnie rzecz biorąc, obrzęk w dowolnej części ciała jest spowodowany gromadzeniem się płynów lub zatrzymaniem płynów. Ponadto palce są obszarem, w którym bardzo często występuje przepracowanie.
Przyczyną tego zatrzymania płynów może być słabe krążenie. Objawy tego typu obrzęku obejmują obrzęk dłoni, stóp lub twarzy. Jeśli tak jest, to jest tymczasowe i ustępuje bez leczenia. Czasami jednak jest to również objaw innych chorób, którym możemy zapobiec, jeśli jesteśmy świadomi ich objawów, dlatego warto przeprowadzać częste badania lekarskie w celu wykrycia źródła problemu.
Dlaczego mam spuchnięte palce?
1. Spuchnięte palce z powodu słabego krążenia
Wysokie lub niezrównoważone ciśnienie krwi powoduje, że nasz układ krążenia działa z większą siłą. Następnie krew płynie z serca do płuc z dużą prędkością.
W konsekwencji stajemy się bardziej zmęczeni, a jednocześnie ta intensywność krążenia ulega dekompensacji w kończynach, szczególnie w palcach. Wtedy dłonie stają się zimniejsze, a palce puchną, ponieważ naczynia krwionośne otwierają się szerzej. Może to spowodować obrzęk i opuchliznę.
2. Retencja płynów
Kiedy następuje zatrzymanie płynów, w kończynach pojawia się obrzęk. Zwykle występuje to w nogach, kostkach, piętach i stopach. Jednak mogą również puchnąć palce u rąk i nóg. Jeśli po naciśnięciu na dany obszar powstaje wgłębienie (tj. skóra wydaje się obwisać), oznacza to zatrzymanie płynów.
Możesz przeczytać: Opuchlizna oraz jej 8 powszechnych przyczyn
3. Nadwaga powoduje obrzęk palców
Otyłość, czyli posiadanie kilku zbędnych kilogramów, powoduje zaburzenia w naszym układzie limfatycznym. Ta nierównowaga powoduje, że zatrzymujemy płyny zarówno w dłoniach, jak i stopach. Wtedy czujemy, że mamy spuchnięte palce. Na przykład w przypadku stóp mogą nawet nie pasować buty. Z drugiej strony w dłoniach odczuwamy częste mrowienie, oprócz tego, że nasze palce są spuchnięte.
4. Zespół cieśni nadgarstka
Inną przyczyną obrzęku palców jest zespół cieśni nadgarstka w naszych dłoniach. Często występuje zwężenie dopływu krwi w tym obszarze, jeśli masz ten stan z powodu ucisku nerwu pośrodkowego. Zespół ten powoduje uczucie drętwienia palców. Towarzyszy mu również chłód i obrzęk palców. Czasami może to wpłynąć na nasze wykonywanie zadań.
5. Reakcje alergiczne
W niektórych przypadkach obrzęk może być spowodowany reakcją alergiczną po dostaniu się do naszego ciała, ciała obcego. Aby się przed nim obronić, do krwiobiegu uwalniana jest histamina. Takie uwolnienie histaminy czasami powoduje obrzęk palców. Aby przeciwdziałać tego typu reakcji, musimy zażywać leki przeciwhistaminowe na receptę.
6. Opuchnięte palce a infekcja
Zakażenie następuje, gdy drobnoustroje dostają się do naszej skóry przez zranienie. Czasami wystarczy nawet mały krój. Często zbiega się to również z obniżonym układem odpornościowym. Może się zdarzyć, że jeden z twoich palców zacznie puchnąć i poczujesz ból. Czasami możesz mieć zainfekowaną tkankę i dostać się do kości, co często powoduje gorączkę.
7. Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów jest postępującą zapalną chorobą reumatyczną, która atakuje stawy. To zużycie naszych stawów i chrząstek może również wpływać na nasze palce. Ten stan może być bardzo bolesny, szczególnie rano. Ponadto często odczuwa się sztywność palców z trudnością w poruszaniu nimi.
Opuchnięte palce – co mogę zrobić?
1. Ćwiczenia eliminujące mrowienie
Aby zmniejszyć zatrzymywanie płynów, możesz wykonywać ćwiczenia, aby poruszać palcami. Ten ruch poprawia przepływ krwi. Powinno to również obejmować wielokrotne przesuwanie kciuka do wewnątrz i na zewnątrz. Innym dobrym ćwiczeniem jest złożenie obu dłoni (jakbyś się modlił) i podniesienie ich nad głowę. Pomaga nam to również zrekompensować krążenie.
2. Naturalne leki moczopędne
Jeśli masz spuchnięte palce z powodu zatrzymania płynów, przyjmowanie pokarmów moczopędnych może pomóc w twoim stanie. Jeśli Twój lekarz lub dietetyk wyrazi zgodę, możesz spróbować soków, które są znane z działania moczopędnego swoich składników, a tym samym pomagają złagodzić ten problem.
Na przykład cykoria jest rośliną wysoko cenioną za swoje właściwości przeciwzapalne. W rzeczywistości uważa się, że może to mieć pozytywny wpływ na retencję płynów. Włącz do diety produkty takie jak zielona herbata, seler, marchew, pomidory, cebula, bakłażany, szparagi, karczochy, rukiew wodna, ogórek, brukselka i sałata, aby pomóc wyeliminować zatrzymywanie płynów.
3. Stosuj zbilansowaną, bezsolną dietę
Ograniczenie spożycia soli powinno być podstawową wskazówką, jeśli masz spuchnięte palce. W ten sposób Twoje ciało może poprawić zarówno retencję płynów, jak i krążenie. Sól powoduje pragnienie i zwiększa przyjmowanie płynów, które są następnie zatrzymywane w organizmie, prowadząc do zwiększenia całkowitej objętości krwi.
Dlatego konieczne jest wyeliminowanie soli z posiłków lub zastąpienie jej niektórymi ziołami. Ponadto, jeśli stosujesz dietę bogatą w błonnik oraz dużą ilość owoców i warzyw, zauważysz dużą różnicę. Należy również wyeliminować tłuszcze przemysłowe i dodatki.
Przeczytaj też ten artykuł: Zatrzymanie płynów i opuchlizna – jak zapobiegać?
4. Noś rękawiczki kompresyjne
Jeśli regularnie masz opuchnięte palce, możesz również skorzystać z rękawiczek kompresyjnych, które są sprzedawane w aptekach. Rękawiczki te są bardzo przydatne w takich przypadkach, ponieważ wywierają odpowiedni nacisk na dłonie i palce. To uwalnia nadmiar płynu.
Spuchnięte palce to podpowiedź organizmu
Chociaż wszystkie te produkty i techniki mogą pomóc złagodzić obrzęk palców, najlepiej udać się do lekarza i omówić problem, ponieważ opuchnięte palce mogą być oznaką poważniejszego stanu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się lub występują inne objawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cappuccio, F. (2013). Cardiovascular and other effects of salt consumption. Kidney International Supplements, 3(4), 312–315. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089690/
- Carneiro, D., et al. (2014). Randomized, Double-Blind Clinical Trial to Assess the Acute Diuretic Effect of Equisetum arvense (Field Horsetail) in Healthy Volunteers. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014, 760683. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24723963/
- Genova, A., Dix, O., Saefan, A., Thakur, M., & Hassan, A. (2020). Carpal Tunnel Syndrome: A Review of Literature. Cureus, 12(3), 7333. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7164699/
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2023). Allergic contact dermatitis: Overview. InformedHealth.org. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447113/
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2020). Causes and signs of edema. InformedHealth.org. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/
- Largeau, B., Cracowski, J., Lengellé, C., Sautenet, B., Jonville, A. (2021). Drug-induced peripheral oedema: An aetiology-based review. Britsh Journal of Clinical Pharmacology, 87 (8), 3043-3055. https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcp.14752
- National Institutes of Health. (2022). Cuando las partes del cuerpo se hinchan. https://salud.nih.gov/recursos-de-salud/nih-noticias-de-salud/cuando-las-partes-del-cuerpo-se-hinchan
- National Health Services. (2 de diciembre de 2023). Linfedema. https://www.nhs.uk/conditions/lymphoedema/
- National Health Services. (2 de marzo de 2022). Swollen arms and hands (oedema). https://www.nhs.uk/conditions/swollen-arms-and-hands-oedema/
- The British Society for Surgery of the Hand. (s. f.). Finger sprains. Consultado el 8 de febrero de 2024. https://www.bssh.ac.uk/patients/conditions/33/finger_sprains