8 sposobów radzenia sobie ze strachem przy rozpoczynaniu nowego projektu

Rozpoczęcie nowego projektu to nie tylko wymyślenie pomysłu. Chodzi również o rozpoznawanie naszych emocji i naukę zarządzania nimi.
8 sposobów radzenia sobie ze strachem przy rozpoczynaniu nowego projektu
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Każda historia zaczyna się od pierwszego kroku, ale jak trudno go zrobić! Zwykle pojawia się strach. Jeśli jednak wiemy, jak zapewnić mu odpowiednie miejsce, może się stać naszym sprzymierzeńcem. Zobaczmy więc, jak pokonać strach przy rozpoczynaniu nowego projektu.

Te sugestie i wskazówki pomogą ci walczyć z własnymi demonami, wątpliwościami i niepewnością. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że strach jest emocją, która przekazuje nam pewną wiadomość. Możemy jej posłuchać, przeanalizować i przejść dalej.

O emocjach i strachu przy rozpoczynaniu nowego projektu

Dobrze jest wiedzieć, że projekt to coś więcej niż tylko nadanie kształtu pomysłowi. Obejmuje to również naukę zarządzania inteligencją emocjonalną, aby rozpoznawać własne przymioty i pozwolić im przemawiać głośniej niż lęki.

Dlatego dobrze jest mieć jasność co do tego, czego szukamy w projekcie. Musimy być świadomi powodów, które nas do niego zachęcają, i tego, co nas przed tym powstrzymuje. Musimy zaakceptować fakt, że jest to stopniowa droga ze swoimi wzlotami i upadkami. Nie powinniśmy być dla siebie ani tak wymagający ani tak surowi.

Jak mówi E. Gilbert, „perfekcjonizm to modna wersja strachu”. Spróbujmy zastosować trochę współczucia i zachęcić się do działania zamiast pozostawać w bierności.

Zobaczmy teraz, jak zastosować to w praktyce.

Sposoby radzenia sobie ze strachem przy rozpoczynaniu nowego projektu

Oto niektóre zalecenia dotyczące radzenia sobie ze strachem przed rozpoczęciem nowego projektu.

1. Przy rozpoczynaniu nowego projektu dobrze wszystko zaplanuj

Sporządzanie listy lub zrobienie inwentaryzacji tego, czego potrzebujesz, jest sposobem na zmniejszenie niepewności, głównego pokarmu naszych lęków. Jednak nie wpadnij w pułapkę czekania, aż będziesz mieć wszystko na liście, aby wprowadzić swój pomysł w życie.

Wręcz przeciwnie, musimy pogodzić się z tym, że pewne sprawy rozwiążą się z czasem, w trakcie realizacji. Z drugiej strony pamiętanie o tych potrzebach jest również sposobem na rozpoczęcie zarządzania nimi.

Planes para un nuevo proyecto.
Planowanie stawia nas w konfrontacji z rzeczywistością i pozwala skierować możliwe rozwiązania na źródła strachu.

2. Podziel się projektem zanim go ukończysz

Dobrym sposobem na ulepszenie projektu jest przetestowanie go, zamiast czekania z upublicznieniem do jego ukończenia. Byłoby to coś w rodzaju wersji beta. Będziesz mógł otrzymać informację zwrotną, zwrócić uwagę na aspekty, które pominąłeś, wzbogacić go o coś.

3. Przy rozpoczynaniu nowego projektu, zidentyfikuj swoje mocne i słabe strony

Zaakceptuj, że nie jesteś doskonały, że możesz nie znać dogłębnie wszystkich tematów i że nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, bądź uważnym słuchaczem i bądź otwarty na konstruktywną krytykę. Podobnie, bądź pewny swoich umiejętności i tego, w czym jesteś dobry.

4. Posłuchaj doświadczeń innych osób, które były w podobnej sytuacji

Od kilku lat modne jest rozpowszechnianie „strony B” odnoszących sukcesy firm. Chodzi o listę liderów lub referentów, którzy upublicznili swoje niepowodzenia i nieudane próby, zanim osiągnęli pożądane rezultaty. W ten sposób możemy uczyć się na doświadczeniach innych, a także lepiej reagować na frustrację.

5. Zawsze staraj się myśleć nieszablonowo

Poza faktem, że istnieją znane ścieżki, dobrze jest stawiać na kreatywność. Staraj się uczyć nowych rzeczy, badaj odmienne trendy i dowiedz się, co się dzieje w innych dziedzinach niż Twoja.

Wszystko to służy „wstrzyknięciu” powiewu świeżości do zwyczajności. Nie tylko pozwala to nam utrzymać motywację, ale także urozmaicić nasz projekt.

6. Rozpoznaj swoje emocje, jeśli zaczynasz nowy projekt

Każdy projekt ma stronę intelektualną, ale także emocjonalną. Nauczenie się akceptowania swoich emocji nie czyni cię słabą osobą.

Wręcz przeciwnie, pozwala lepiej poznać siebie. Pomyśl o tym, co czujesz i wymyśl rozwiązania, które pozwolą ci stawić czoła lękom.

7. Przygotuj się na różne scenariusze

Rozpoczęcie nowego projektu to nie to samo, co skok w przepaść bez spadochronu. Oznacza to, że mądrze jest przewidzieć złożony scenariusz i przedsięwziąć pewne tymczasowe środki, które pomogą nam go przezwyciężyć.

Na przykład, jeśli chcesz odejść z pracy jako osoba zatrudniona, aby rozpocząć samozatrudnienie, wśród swoich zadań do rozwiązania możesz uwzględnić możliwość oszczędzania przez jakiś czas przed planowaną zmianą.

8. Wizualizuj swój sukces

Optymizm i dobre nastawienie również są kluczowe przy rozpoczynaniu nowego projektu. Dlatego możesz sobie wyobrazić siebie w sytuacji triumfu i sukcesu. Jak powiedział kiedyś Henry Ford: „niezależnie od tego, czy myślisz, że możesz, czy nie, masz rację”.

Pensar en el éxito al iniciar un nuevo proyecto.
Pozytywna wizualizacja stawia Cię na ścieżce do realizacji Twoich celów.

Zmień swoje nastawienie do myśli o porażce przy rozpoczynaniu nowego projektu

W społeczeństwie, w którym sieci społecznościowe i media pokazują tylko jasną stronę życia, wyzwaniem jest zaakceptowanie faktu, że porażka niekoniecznie jest negatywna. Porażka przynosi lekcję i możliwości nauki i poprawy. Z „potknięcia” może zrodzić się nawet bardzo dobry pomysł.

Nie odniosłem porażki. Właśnie odkryłem 999 sposobów na to, jak nie zrobić żarówki.

~ Thomas Alva Edison ~

Ważne, że potrafisz znaleźć sens i motywację dla swojego projektu. To są powody, które pomogą Ci przekonać się do działania, gdy masz wątpliwości. Nie czekaj, aż będziesz pewny w 100%. Pamiętaj, że pewność buduje się i kształtuje podczas działania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.