Sonda nosowo-żołądkowa - czy wiesz, jakie jest jej podstawowe zastosowanie?

Sondę nosowo-żołądkową można również stosować do płukania żołądka lub do wprowadzania leków.
Sonda nosowo-żołądkowa - czy wiesz, jakie jest jej podstawowe zastosowanie?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Sonda nosowo-żołądkowa jest rurką wprowadzaną przez nos. Jej celem jest dotarcie do żołądka, przechodząc wcześniej przez przełyk. Zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego lub silikonu. Zwie się ją także potocznie rurką do karmienia żołądka.

To bardzo przydatne urządzenie. Służy do karmienia osób, które mają problemy z przeżuwaniem lub połykaniem jedzenia. Sonda nosowo-żołądkowa służy również do usuwania treści żołądkowej lub podawania niektórych leków.

W tym artykule wyjaśniamy główne zastosowania, zasady higieny i możliwe komplikacje.

W jakim celu stosowana jest sonda nosowo-żołądkowa?

Jak wspomnieliśmy, sonda umożliwia karmienie osoby, która ma trudności z przełykaniem lub żuciem jedzenia. Prowadzi jedzenie bezpośrednio do żołądka, a zatem nie służy do jego trawienia, a jedynie do ułatwienia w jego dotarciu do tego narządu.

Zwykle stosuje się go u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi i żołądkowo-jelitowymi. Podobnie, stosowana jest również w niektórych chorobach psychicznych, które utrudniają normalne odżywianie. Ponadto po sondę sięga się także w ciężkich przypadkach niedożywienia lub wcześniactwa.

Zakładanie sondy nosowo-żołądkowej

Z drugiej strony sonda nosowo-żołądkowa służy do drenażu treści żołądka. Ten proces wykonuje się, gdy występuje niedrożność na jakimś odcinku przewodu pokarmowego. Stosuje się go również w sytuacjach zatrucia lub w celu przygotowania pacjenta do znieczulenia.

Ponadto można przez sondę podawać inne substancje, takie jak niektóre leki. Taki sposób podawania zawsze zaleca jednak lekarz. W rzeczywistości tylko lekarze lub pielęgniarki mogą prawidłowo umieścić i nadzorować sondę. Jednak sami pacjenci, którzy ją noszą, powinni zapewnić sobie podstawową higienę i zadbać o sondę.

Jakiej higieny wymaga sonda nosowo-żołądkowa?

Większość pacjentów zwykle spędza sporo czas z tego rodzaju cewnikiem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zadbać o niego w domu. Po pierwsze, musisz zachować czystość części zewnętrznej. W tym celu można użyć gazy zwilżonej ciepłą wodą i mydłem. Następnie należy ją spłukać i wysuszyć.

Idealnie będzie, jeśli wprowadzisz do sondy trochę wody po każdym posiłku lub leku; zwykle wystarcza podanie od 5 do 10 ml. Podobnie często sprawdzaj, czy sonda znajduje się we właściwej pozycji. Aby to zrobić, musisz spojrzeć na narysowane na niej znaki.

Jeżeli sonda się czymś zatka lub zapcha, należy ją wymienić. W niektórych sytuacjach może to zrobić przeszkolony członek rodziny. Wskazane jest jednak skontaktowanie się z lekarzem lub pielęgniarką. Gdy nie jest podawany żaden lek ani pokarm, złącze sondy musi być zamknięte.

Inne wskazówki

Podczas używania sondy nosowo-żołądkowej należy zwrócić szczególną uwagę na nos i usta. Jeśli to możliwe, idealnym rozwiązaniem jest obracanie sondy od czasu do czasu i zmiana miejsca, w którym styka się z nosem, aby zapobiec podrażnieniu skóry lub błony śluzowej. Jeśli nie można tego robić codziennie, należy o to zadbać, gdy się zabrudzi lub gdy plaster nie trzyma się wystarczająco mocno.

Musimy również codziennie czyścić nozdrza. W tym celu możemy użyć zwilżonych wacików bawełnianych. Podobnie musimy regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Nawet jeśli nie żujesz i nie gryziesz pokarmów, powinieneś myć zęby i język przynajmniej dwa razy dziennie.

Z drugiej strony zaleca się stosowanie kremu nawilżającego w okolicy nosa i warg, ponieważ skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa. Sonda zwykle powoduje pewne podrażnienie, które ​można złagodzić używając odpowiedniego kremu.

Jakie są najczęstsze komplikacje?

Chociaż sonda nosowo-żołądkowa jest bardzo przydatnym urządzeniem, wiąże się z pewnymi komplikacjami. Po pierwsze, może powodować podrażnienia nosa. Jak już powiedzieliśmy, najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest regularna zmiana pozycji sondy. Ponadto musimy dezynfekować i myć cały ten obszar, jeśli już doszło do podrażnienia. Jeśli zmiana jest poważna, możesz zmienić nozdrze, przez które wprowadzona jest sonda.

Gdy pojawi się niedrożność w rurce, możesz spróbować rozwiązać problem, wprowadzając ciepłą wodę przez sondę. W przypadku utrzymywania się niedrożności należy powiadomić lekarza. Jednak większości tego typu problemów można uniknąć, jeśli po każdym karmieniu zostanie wprowadzona woda.

Inną częstą komplikacją jest to, że sonda wydostaje się na zewnątrz. Może się to zdarzyć przypadkowo lub z woli pacjenta, ponieważ niektórzy pacjenci uważają noszenie rurki za irytujące. Niezależnie od przyczyny, sondę, która wydostała się na zewnątrz, należy wymienić. I powinien to zrobić ktoś odpowiednio wyszkolony.

U osób, które ją noszą, sonda nosowo-żołądkowa często wywołuje także nudności i wymioty. Zwłaszcza, gdy pacjent nie zajmuje odpowiedniej pozycji podczas podawania substancji. Aby tego uniknąć, spróbuj leżeć z nachyleniem około 45º. Ponadto powinno się również zapobiegać zbyt szybkiemu przepływowi żywności.

Podsumowując

Sonda nosowo-żołądkowa jest instrumentem o bardzo szerokim zastosowaniu medycznym. Chociaż musisz przestrzegać instrukcji lekarza, ważne jest, aby wiedzieć, jak o nią dbać i jakich zasad utrzymania przestrzegać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lub wynikną jakieś komplikacje, ważne jest, aby od razu udać się do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.