Śniadanie - 6 produktów, które dodadzą ci energii

Pierwszy posiłek dnia powinien być tak skomponowany, żeby dać ci siłę na cały poranek i żeby nie dopadał cię przed południem nieprzyjemny głód. Zobacz, jakie produkty dodadzą ci energii na cały dzień jeśli zaczniesz je jeść na śniadanie.
Śniadanie - 6 produktów, które dodadzą ci energii

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Co jesz na śniadanie? Prawdopodobnie coś szybkiego i w międzyczasie przygotowujesz się do wyjścia z domu. A może kupujesz kawę i kanapkę i zjadasz je w drodze do pracy.

Jeśli tak wygląda twój pierwszy posiłek, twoje ciało z pewnością nie dostaje wystarczającej dawki energii na dobry początek dnia.

Jeśli nie chcesz się czuć osłabiony, zmęczony albo rozproszony, staraj się jeść na śniadanie produkty, które pomogą ci odpowiednio rozpocząć dzień.

Dzięki temu twój mózg będzie lepiej pracował, a ty będziesz szybciej myśleć i działać. Wpłynie to dobrze na twoją pracę i kreatywność, pozwoli więcej osiągnąć i przede wszystkim pomoże zapobiec psychicznemu zmęczeniu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie produkty są najczęściej zalecane na śniadanie, poniżej zamieszczamy dla ciebie ich listę.

1. Zdrowe węglowodany

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie węglowodany są zdrowe i dają energię. “Zdrowe” węglowodany nie wywołują skoków poziomu cukru we krwi. Muszą one mieć niski indeks glikemiczny, a nie tylko być źródłem glukozy, która będzie przetwarzana na energię.

Jednymi z najlepszych źródeł zdrowych węglowodanów są żytnie pieczywo i płatki owsiane (możesz je łączyć z mlekiem, jogurtem lub naturalnym sokiem).

Te dwa produkty dają mózgowi i całemu ciału energię i składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego działania oraz podejmowania decyzji i bycia kreatywnym.

2. Jajka

Chociaż niektórzy uważają jajka za produkt niezdrowy, to jeśli nie spożywasz ich w nadmiarze, działają one bardzo korzystnie na organizm.

ugotowane jajka

Oto niektóre zalety jajek:

  • Dostarczają wysokiej jakości protein i niezbędnych aminokwasów, które pomagają regulować gospodarkę hormonalną.
  • Spożywanie jajek poprawia pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasz nastrój.

Dlatego zaleca się jedzenie na śniadanie jednego jaka na twardo od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Najlepiej jest je jeść w te dni, kiedy czeka cię bardzo dużo obowiązków i wiesz, że będziesz potrzebować dużo energii.

3. Białka o niskiej zawartości tłuszczu

Mamy dla ciebie złe wieści: bekon lub kiełbaski jedzone na śniadanie nie tylko nie dodają energii, ale ją obniżają. Co więcej, podwyższają poziom cholesterolu we krwi.

Nasycone tłuszcze spowalniają wiele procesów w organizmie i sprawiają, że z większą trudnością wykonujemy zadania i podejmujemy decyzje. Zapewne znasz uczucie ciężkości po zjedzeniu tłustego posiłku. Tak samo będziesz się czuć przez cały dzień jeśli zjesz nasycone tłuszcze na śniadanie.

Natomiast jeśli na twoim stole pojawią się z rana źródła zdrowego tłuszczu, np. rośliny strączkowe (soczewica, fasola lub ciecierzyca), będziesz mieć dużo wyższy poziom energii.

4. Orzechy

Jeśli rośliny strączkowe nie są produktem, który masz w zwyczaju jadać z rana, możesz zamiast nich sięgnąć po orzechy (migdały, orzechy włoskie, orzechy ziemne, itp).

orzechy i suszone owoce
  • Orzechy są połączeniem zdrowych tłuszczów, węglowodanów i białka roślinnego, dzięki czemu dają dużo energii.
  • Ponieważ zawierają one dużo błonnika, glukozy oraz innych składników odżywczych, pomagają w regeneracji mięśni i przyspieszają procesy metaboliczne.

Pamiętaj, że orzechy mają dużo kalorii, ale jedzenie ich w niewielkiej ilości – niewielka garstka co dwa, trzy dni – jest jak najbardziej wskazana.

5. Koktajle owocowe

Picie świeżo wyciskanych soków i koktajli jest najłatwiejsze latem, ale nie wolno o nich zapominać również w czasie chłodniejszych miesięcy.

  • Spróbuj zastąpić kawę koktajlem z jabłek, gruszek lub pomarańczy. Łącz takie owoce, jakie lubisz!
  • Przekonasz się, że zachowasz energię na dłużej, niż kiedy sięgasz po kofeinę (która ma również wiele efektów ubocznych).

Naprawdę warto poświęcić nieco czasu na obranie owoców i zmiksowanie ich na koktajl.

6. Produkty odtłuszczone

Mówimy o produktach odtłuszczonych ponieważ pełne mleko lub jogurt spożywane z samego rana mogą być dla niektórych osób zbyt ciężkie.

Warto z tego powodu sięgać po produkty odtłuszczone, szczególnie, że pomagają one kontrolować wagę i są lepsze dla osób, które nie tolerują laktozy.

  • Nabiał zawiera aminokwasy i składniki odżywcze, które są dla organizmu cennym źródłem energii.
  • Jeśli nie chcesz jeść nabiału, możesz sięgnąć po mleko roślinne (migdałowe, sojowe, ryżowe itp). Mleko tego rodzaju nie zawiera cholesterolu, jest niskotłuszczowe, a dostarcza przy tym mnóstwa przeciwutleniaczy i białka.

Trzy przykłady wysokoenergetycznego śniadania

Jeśli czujesz z rana, że potrzebujesz dawki energii, aby rozpocząć dzień, wypróbuj jeden z poniższych zestawów:

1. Klasyczne śniadanie

Ten zestaw jest prawdopodobnie najbardziej “powszechnym” śniadaniem z trzech poniższych propozycji. Zawiera on:

  • Filiżankę kawy (najlepiej bezkofeinowej) z mlekiem (odtłuszczonym)
  • Tost z odtłuszczonym serkiem
  • Świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy (możesz również dodać płatki kukurydziane lub owsiane)

2. Szybkie śniadanie

Propozycja dla osób, które nie mają z rana zbyt dużo czasu albo nie chcą wychodzić z domu ze zbyt pełnym żołądkiem:

kolorowe koktajle na śniadanie
  • Włóż jabłko, banana, pomarańczę, garść migdałów i nieco płatków owsianych do blendera. Dodaj trochę wody i zmiksuj całość.
  • Kiedy wszystkie składniki zamienią się w gładką, płynną masę, przelej koktajl do wysokiego kubka. Jeśli masz specjalny kubek “na wynos”, możesz wypić koktajl w drodze do pracy.

3. Śniadanie niskokaloryczne

Jeśli chcesz zjeść śniadanie, które doda ci energii i jednocześnie pomoże spalić kalorie, wypróbuj poniższy zestaw:

  • Jogurt niskotłuszczowy
  • Tost z odtłuszczonym serem
  • Owoc (plaster ananasa, jabłko, gruszka itp.)

Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Raynor, H. A., & Vadiveloo, M. (2018, March 1). Understanding the Relationship Between Food Variety, Food Intake, and Energy Balance. Current Obesity Reports. https://doi.org/10.1007/s13679-018-0298-7
  • Borneo, R., & León, A. E. (2012, February). Whole grain cereals: Functional components and health benefits. Food and Function. https://doi.org/10.1039/c1fo10165j
  • Layman, D. K., & Rodriguez, N. R. (2009). Egg protein as a source of power, strength, and energy. Nutrition Today44(1), 43–48. https://doi.org/10.1097/NT.0b013e3181959cb2
  • Rozenberg S, Body JJ, Bruyère O, et al. Effects of Dairy Products Consumption on Health: Benefits and Beliefs–A Commentary from the Belgian Bone Club and the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases. Calcif Tissue Int. 2016;98(1):1–17. doi:10.1007/s00223-015-0062-x
  • Nieman, D. C., Gillitt, N. D., Henson, D. A., Sha, W., Shanely, R. A., Knab, A. M., … Jin, F. (2012). Bananas as an energy source during exercise: A metabolomics approach. PLoS ONE7(5). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0037479

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.