Śluz szyjkowy: ważne fakty, które każda kobieta powinna znać

W najbardziej płodnych fazach płodności kobiety zachodzą zmiany w śluzie szyjkowym. Dzięki tej substancji można również wykryć okresy niższej płodności.
Śluz szyjkowy: ważne fakty, które każda kobieta powinna znać

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Śluz szyjkowy dostarcza cennych informacji na temat płodności kobiety. U każdej kobiety wygląda to jednak trochę inaczej. Dlatego zaleca się obserwację śluzu przez kilka miesięcy, aby zidentyfikować zmiany, które oznaczają płodność.

Przez cały cykl menstruacyjny pojawiają się zmiany w wyglądzie tego rodzaju śluzu. Cechy takie jak tekstura, gęstość i kolor zmieniają się. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy to warstwa nabłonka, która wyściela obszar wokół szyjki macicy. Uwalnia płyn, który wpływa do pochwy.

Ten płyn służy do smarowania tej okolicy i chroni przed infekcją. Jego produkcja wzrasta tuż przed i po owulacji, chociaż zawsze jest obecna.

Śluz przedstawia różne zmiany w całym cyklu menstruacyjnym w takich aspektach, jak tekstura, wygląd i ilość. Na bieliźnie jest zwykle widoczny jako przezroczysta, biała lub lekko żółtawa wydzielina. W normalnych warunkach jest bezwonny.

2. Płodny śluz

Okres płodny kobiety występuje w ciągu sześciu dni około owulacji. Kiedy to nastąpi, poziom estrogenu wzrasta, co prowadzi do tego, że śluz szyjki macicy wytwarza grubszą, białawą, gęstą i lepką wydzielinę, która jest bardzo podobna do białka jaja.

Dzieje się tak, ponieważ w tych dniach konieczne jest zwiększenie nawilżenia pochwy. Innymi słowy, organizm przygotowuje się do zapłodnienia i wytwarza sprzyjające mu warunki.

Płodny śluz szyjkowy ułatwia ruch plemników.

Espermatozoides en el moco szyjki macicy.
Śluz ma za zadanie ułatwić przechodzenie plemników do wnętrza macicy.

3. Oś czasu śluzu

Oś czasu śluzu szyjkowego nie jest taka sama dla wszystkich kobiet. Każda kobieta musi sama ją zidentyfikować.

Jednak zwykle przebiega zgodnie z tym wzorem:

  • Wczesny cykl: Od 1 do 5 dnia cyklu miesiączkowego. To jest etap, w którym pojawia się miesiączka.
  • Po okresie: od 5 do 10 dnia. Wydzielina śluzowa jest bardzo skąpa i raczej lepka. Wskazuje na niską płodność.
  • Przed owulacją: dni od 10 do 14. Wydzielina jest bardziej obfita. Wygląda lepko i mętnie. Pod koniec staje się lepka i coraz bardziej przypomina białko jaja.
  • Owulacja: Zwykle występuje około 14 dnia cyklu. Śluz szyjkowy jest bardzo wilgotny i lepki, aż rozciąga się między palcami. To czas największej płodności.
  • Po owulacji: występuje od 14 do 22 dnia. Wypływ śluzu zaczyna maleć. Początkowo wydaje się nieco mętny, a następnie przybiera gęstą konsystencję.
  • Okres wstępny: od 22 do 28 dnia. Ilość wydzieliny jest znacznie zmniejszona, a wraz z upływem dni staje się znacznie gęstsza i lepka, podobnie jak klej. Płodność jest prawie zerowa.

4. Płodność a śluz szyjkowy

Śluz szyjki macicy dostarcza ważnych danych do sprawdzania płodności. W jaki sposób? Najlepiej wykonać następujące czynności:

  • Po skorzystaniu z toalety wytrzyj obszar papierem toaletowym, aby usunąć mocz.
  • Umyj ręce.
  • Delikatnie włóż palec do pochwy do pół cala.
  • Wyjmij palec i obserwuj konsystencję i kolor płynu, który na nim pozostał.
  • Jeśli płyn jest elastyczny, wodnisty, cienki i przejrzysty, najprawdopodobniej jest to okres płodny.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak leczyć kandydozę pochwy za pomocą naturalnych środków?

5. Czynniki wpływające na śluz szyjkowy

Do tej pory opisaliśmy cechy śluzu szyjkowego w normalnych warunkach. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą prowadzić do zmian w ilości i jakości śluzu szyjkowego:

  • Doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają ilość śluzu szyjkowego.
  • Leki: Niektóre antybiotyki, środki antyseptyczne lub czopki mogą zmieniać śluz szyjki macicy.
  • Choroby przenoszone drogą płciową (STD) zmieniają jakość śluzu szyjkowego.
  • Zaburzenia endokrynologiczne powodują, że produkcja śluzu jest ciągła, a nie cykliczna.
  • Otyłość: Wydzielina jest bardziej stała i obfita. Sprzyja infekcjom okolic intymnych.
  • Lubrykanty dopochwowe zmieniają skład błony śluzowej.

6. Plemniki i śluz szyjkowy

Śluz szyjki macicy ułatwia tranzyt plemników. Działa jako rodzaj wypełnionego płynem żelu o elastycznej strukturze.

Kiedy dochodzi do owulacji, zawartość wody w tym śluzie wzrasta. Jest to bardzo korzystne, aby plemniki przemieszczały się w kierunku macicy. Natomiast w innych momentach cyklu zawartość wody się zmniejsza, co zapobiega przechodzeniu drobnoustrojów.

7. Test po stosunku

Czasami organizm kobiety wytwarza przeciwciała, które odrzucają plemniki. Powoduje to zlepianie się plemników lub ich unieruchomienie. W konsekwencji wpływa to na płodność. Obecnie możliwe jest wykrycie tego stanu za pomocą testu po stosunku.

Ten test wykonuje się od 2 do 6 godzin po stosunku seksualnym. Ginekolog pobiera próbkę śluzu szyjkowego, a następnie ocenia ruchliwość plemników pod mikroskopem.

8. Znaczenie wody pitnej

Jednym z najbardziej interesujących faktów na temat śluzu szyjkowego jest to, że im więcej wody wypija kobieta, tym lepsza jest jego jakość. Podczas owulacji śluz szyjkowy staje się dzięki temu bardziej elastyczny i odpowiedni do transportu plemników.

Śluz szyjkowy składa się w 90% z wody. Zmiany, jakie zachodzą w całym cyklu menstruacyjnym zależą również od poziomu estrogenów. Jednak picie zbyt małej ilości wody powoduje, że ten płyn staje się gęstszy.

Mujer se hidrata para mejorar la błona śluzowa szyjki macicy.
Nawodnienie korzystnie modyfikuje gęstość wydzieliny z pochwy.

9. Możesz poprawić ilość i jakość śluzu szyjkowego

Tak jak istnieją czynniki, które negatywnie wpływają na śluz szyjki macicy, są też inne, które nadają mu lepszą jakość. Należą do nich:

  • Picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie.
  • Zwiększenie spożycia owoców i warzyw.
  • Jeśli masz problemy, możesz zażywać pewne leki zawierające gwajafenezynę, które jednak musi przepisać lekarz.

Nie ma jednej metody na płodność

Właściwe śledzenie śluzu pochodzącego z szyjki macicy pomaga określić, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Należy to robić przez trzy kolejne miesiące, aby uzyskać wyraźny obraz. Dane te mają kluczowe znaczenie przy próbie poczęcia.

Nie są to jednak jedyne ostateczne czynniki. W niektórych przypadkach może wystąpić niepłodność spowodowana innymi przyczynami. Jeśli kobieta chce zajść w ciążę, a nie jest w stanie tego zrobić, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz, Edgar Rivera, Diego Larrea Betancourt, and Ángel Freire Valencia. “Anticoncepción, microbiota vaginal e infecciones de transmisión sexual.” Anticoncepción Hormonal 465 (2021).
  • Frost, M., Jarboe, E. A., Orlicky, D., Gianani, R., Thompson, L. C., Enomoto, T., & Shroyer, K. R. (2002). Immunohistochemical localization of survivin in benign cervical mucosa, cervical dysplasia, and invasive squamous cell carcinoma. American journal of clinical pathology, 117(5), 738-744.
  • Ovalle, Alfredo, et al. “Obesidad, factor de riesgo de infección bacteriana ascendente durante el embarazo.” Revista médica de Chile 144.4 (2016): 476-482.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.