Słabe krążenie i zimne stopy
Zimne stopy to dokuczliwość, na którą zwykle nie zwracamy zbytniej uwagi, gdyż zwykle występuje sporadycznie. Jednak gdy zdarza się to często, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyn tego stanu mogą być słabe krążenie lub inne problemy zdrowotne. Czytając ten artykuł, dowiedz się więcej o słabym krążeniu i zimnych stopach.
Ten stan występuje częściej u kobiet i przez większość czasu nie będzie zbyt poważny, zwłaszcza jeśli występuje w zimnych porach roku. Jeśli występuje o każdej porze roku i towarzyszą mu inne objawy, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to słabe krążenie.
Słabe krążenie w nogach i zimne stopy to objawy, którym czasami towarzyszy mrowienie, drętwienie i skurcze. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.
Słabe krążenie wpływa na stopy
Pamiętaj, że nasze stopy są daleko od serca i krew ma większe trudności z dotarciem do nich. Oznacza to, że prawie zawsze mają niższą temperaturę niż reszta ciała.
Jeśli temperatura twoich stóp jest zwykle niska, może to być spowodowane słabym krążeniem. W takich przypadkach odległość od serca nie jest jedynym czynnikiem, ale zwykle występuje problem, który utrudnia przepływ krwi do tego obszaru.
Przeczytaj również: Stopy – budowa anatomiczna i typowe problemy
Częste przyczyny słabego krążenia i zimnych stóp
Chorobę tętnic obwodowych
W tym stanie dochodzi do gromadzenia się płytki miażdżycowej oraz zwężenia i stwardnienia tętnic. Przepływ krwi do stóp i nóg jest zmniejszony, przez co skóra wygląda blado. Czasami pojawia się ból, mrowienie i problemy z mięśniami podobne do skurczów.
Niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój tej choroby, szczególnie osoby z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu we krwi lub palące papierosy. Jeśli wszystkie te czynniki ryzyka się połączą, niebezpieczeństwo jest wysokie.
Choroba Raynauda
Choroba Raynauda to zaburzenie naczyń krwionośnych dotykające palców u rąk i nóg. W zimnych lub stresujących warunkach naczynia zwężają się i utrudniają przepływ krwi. Odcinki czasowe trwają od 10 minut do ponad godziny.
Często zdarza się, że skóra na palcach staje się biała lub niebieskawa i odczuwa się drętwienie. Po przywróceniu krążenia skóra znów staje się czerwona i odczuwa się mrowienie, ból i pulsowanie.
Inne przyczyny zimnych stóp
Słabe krążenie nie jest jedynym czynnikiem powodującym, że stopy są zimne. Czasami może wystąpić neuropatia obwodowa, która jest częstym zaburzeniem neurologicznym u diabetyków. W tym przypadku stopy są zimne z perspektywy pacjenta, ale ciepłe w dotyku.
Neuropatia obwodowa występuje również u osób z niedoborem witaminy B, urazami, w których występuje ucisk nerwu, zatruciem metalami ciężkimi, problematycznym spożywaniem alkoholu lub zaburzeniami autoimmunologicznymi. Jest to również związane z pieczeniem stóp, bez wyraźnego wyjaśnienia.
Neuropatia cukrzycowa może być pierwszym powodem konsultacji wśród osób nieświadomych swojej cukrzycy.
Zobacz też: Opuchnięte stopy – pozbądź się domowymi metodami
Oznaki słabego krążenia
Objawy pojawiają się długo po tym, jak słabe krążenie jest już obecne i to jest problem. Pierwsze objawy dotyczą nadmiernego zmęczenia stóp, mrowienia i bólu. Inne powiązane znaki są następujące:
- Pajączki, które pojawiają się z powodu słabego powrotu krwi i mają kształt pajęczyny.
- Żylaki: poszerzenie żył.
- Mrowienie i skurcze, gdy złogi tłuszczu blokują przepływ. To ryzykowny stan długotrwały.
- Paznokieć zmienia się z zauważalnym zgrubieniem i zmianą zabarwienia na niebieskawe lub purpurowe.
- Zmiany skórne stóp i nóg. Jeśli pojawią się brązowe plamy, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Uważaj na słabe krążenie!
Bardzo sucha skóra, powolne gojenie się ran na kończynach dolnych czy skurcze po przejściu kilku metrów to znaki ostrzegawcze, które wymagają specjalistycznej konsultacji. Zimne stopy mogą być czymś problemem mało istotnym, ale zawsze musimy być uważni, aby nie przegapić poważniejszej patologii, którą możemy mieć, nie zdając sobie z tego sprawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Campos, S. A. C. (2019). Si tienes diabetes, cuida tus pies. Aprendamos juntos. Atalaya Médica Turolense, (15), 99-133.
- García-Gómez, M., Cabezón-Villalba, G., de Ybarra-Falcón, C., López-Díaz, J., & San Román-Calvar, J. A. (2019). Importancia del estudio sistemático de las palpitaciones. Rev Esp Casos Clin Med Intern (RECCMI), 2, 67-69.
- Severac, D., Bura-Rivière, A., & Boccalon, H. (2007). Fisiología y exploración de la circulación arterial. EMC-Podología, 9(4), 1-22.
- Rodríguez Heredia, Dunia. “Intoxicación ocupacional por metales pesados.” MediSan 21.12 (2017): 3372-3385.