Skrzyp polny – jedna roślina, wiele zastosowań

Skrzyp polny słynie przede wszystkich ze swych silnych właściwości moczopędnych. Na nich jednak nie kończą się korzyści, jakich to ziele dostarcza naszemu organizmowi. Roślina ta pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie organów wewnętrznych, jak i skóry, włosów i paznokci.
Skrzyp polny – jedna roślina, wiele zastosowań
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Skrzyp polny to dziko rosnąca roślina o silnych właściwościach leczniczych i terapeutycznych. Jej cenne, uzdrawiające działanie od dawna jest wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Zioło to wykazuje bowiem bardzo szerokie spektrum działania: pomaga zwalczyć stany zapalne organizmu, przyspiesza leczenie ran, a nawet stanowi jeden z podstawowych składników kremów i preparatów przeciwzmarszczkowych.

Skrzyp polny można spotkać przede wszystkim w środowiskach wilgotnych: w okolicach bagnisk, mokradeł, rzek, a także na polach, miedzach, kartofliskach, na przydrożnych skarpach… Warto podkreślić, że ziele to jest jedną z najstarszych roślin na świecie, która od czasów prehistorycznych rozprzestrzeniła się po niemalże wszystkich kontynentach.

W Polsce skrzyp polny jest tak powszechny, że uważany jest za chwast. Jego nazwa pochodzi od skrzypiącego dźwięku powstającego podczas pocierania pędów rośliny. Pomimo popularności skrzypu polnego w naszym kraju, wciąż niewielu z nas zna jego cenne właściwości oraz lecznicze zastosowania.

Dowiedz się więcej na temat tego leczniczego ziela: poznaj jego zastosowania, właściwości. Odkryj, jak w całkowicie naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób można wyleczyć nim wiele różnych dolegliwości.

Skrzyp polny – co należy o nim wiedzieć?

Skrzyp polny to gatunek rośliny, która nigdy nie przestaje rosnąć. Chcemy przez to powiedzieć, że nie podlega ona żadnym cyklom ekspansji w określonym miejscu i czasie. Krótko mówiąc, ziele to może rosnąć wszędzie i o każdej porze. Jego korzenie są długie i głęboko osadzają się w ziemi.

Świeży skrzyp polny

Na kłączach skrzypu polnego występują charakterystyczne pędy bulwowe, będące „magazynem” substancji zapasowych, z którego roślina czerpie wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem procesu fotosyntezy.

Skrzyp polny ma bardzo korzystny wpływ na pracę naszego organizmu. Jest on cennym źródłem wielu substancji odżywczych oraz w naturalny sposób poprawia wiele podstawowych funkcji naszego ciała.

  • Jest źródłem witamin E i D
  • Zawiera sporą dawkę wartościowych białek i aminokwasów, które zazwyczaj stanowią bazę maści i kremów przeciwzmarszczkowych
  • Wykazuje silne właściwości regenerujące komórki naskórka
  • Dzięki swym właściwościom moczopędnym wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji
  • Stanowi naturalny lek antyseptyczny i przeciwzapalny
  • Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała

Skład chemiczny skrzypu polnego

Skrzyp polny charakteryzuje się niezwykle bogatą kombinacją pierwiastków chemicznych, dzięki czemu roślina ta idealnie nadaje się do naturalnego, domowego leczenia wielu chorób i dolegliwości.

  • Spośród składników mineralnych należy wyróżnić przede wszystkim krzem, mangan, glin i potas.
  • Z kolei najcenniejsze substancje odżywcze skrzypu to: saponiny, fitosterole, kwas fenolowy, alkaloidy, garbniki i bioflawonoidy.

Wpływ skrzypu polnego na zdrowie organizmu

Skrzyp polny jest szeroko polecany przez lekarzy medycyny naturalnej do leczenia rozmaitych dolegliwości zdrowotnych o niskim lub średnim natężeniu. Roślina ta doskonale przyspiesza leczenie ran, pomaga zwalczyć infekcje grzybiczne oraz łagodzi ból i rozwijające się w organizmie stany zapalne.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zioła mrożone w oliwie – korzyści zdrowotne

Przyspiesza leczenie ran

Dzięki swym leczniczym właściwościom skrzyp polny stymuluje regenerację komórek naskórka, co w konsekwencji przyspiesza proces gojenia się ran. Zaleca się stosowanie skrzypu do leczenia głębokich i rozległych uszkodzeń naskórka, które w wyniku działania rozmaitych czynników mają tendencję do długiego i niezbyt efektywnego zabliźniania się.

Skrzyp polny na zabliźnianie się rany

Substancjami, które ułatwiają i przyspieszają gojenie się ran są białka o nazwie taniny. Biorą one aktywny udział w procesach regeneracji i tworzenia nowych komórek naskórka. Co więcej, skrzyp polny wykazuje również silne właściwości ściągające, które nie wywołują żadnych negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia naszego organizmu.

Ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne

Liczne badania naukowe potwierdziły, że olejek ze skrzypu polnego pomaga wyeliminować oraz zahamować namnażanie się bakterii w naszym organizmie, zwłaszcza bakterii E coli i salmonelli (salmonella enteritidis).

Wykazano również, że zawarte w skrzypie polnym substancje skutecznie eliminują szczepy niektórych grzybów, między innymi candida albicans.

Skrzyp polny łagodzi ból i zwalcza stany zapalne

Zawarte w skrzypie polnym substancje wykazują lecznicze działanie w przypadku stanów zapalnych. W naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób pomagają one przywrócić zdrowie dotkniętym stanem zapalnym tkankom. Roślina ta doskonale sprawdza się w przypadku leczenia uszkodzeń tkanek powstałych w wyniku uderzeń, a także obrzęku.

Ponadto skrzyp wykazuje silne działanie przeciwbólowe, dzięki czemu można nim zastąpić popularne, dostępne w każdym supermarkecie środki przeciwbólowe. Roślina ta pomoże ci złagodzić ból o niskim i średnim natężeniu bez żadnych niepożądanych efektów ubocznych.

Zastosowanie skrzypu polnego w kosmetologii

Skrzyp polny nie tylko leczy rozmaite dolegliwości, ale także fantastycznie wpływa na urodę. Rzeczywiście, roślina ta zasłynęła jako naturalny suplement poprawiający kondycję cery, włosów i paznokci.

Spośród rozmaitych korzyści, jakich skrzyp polny dostarcza naszemu ciału, warto wyróżnić kilka najpopularniejszych.

Gałązki skrzypu polnego

 Skrzyp polny naturalnie wzmacnia włosy i paznokcie:

Zdrowe i mocne paznokcie
  • Zawarte w skrzypie substancje znakomicie wzmacniają strukturę włosów (od cebulek aż po końce) oraz w naturalny sposób stymulują ich wzrost.
  • Jak wspomnieliśmy powyżej, skrzyp polny jest naturalnym lekiem przeciwgrzybicznym, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci. Co więcej, wzmacnia płytkę paznokcia oraz przywraca jej piękny i zdrowy wygląd.

Stymuluje proces regeneracji komórek skóry

  • Skrzyp polny cechuje się wysoką zawartością cennych dla komórek skóry pierwiastków, zwłaszcza krzemu. Substancja ta przyspiesza funkcje komórkowe odpowiedzialne za naturalną regenerację naskórka.
  • Skrzyp zawiera również sporą dawkę witaminy D i E – a te z kolei mają działanie odmładzające (poprawiają jędrność skóry oraz przywracają cerze piękny, młodzieńczy wygląd).

Przeciwwskazania i interakcja z innymi lekami

Jak można zauważyć, skrzyp polny to niezwykle cenna roślina lecznicza, która znakomicie łagodzi wiele dolegliwości oraz korzystnie wpływa na urodę. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie należy jej stosować w połączeniu z niektórymi lekami, gdyż może wywoływać niepożądane skutki uboczne.

Zazwyczaj kuracja na bazie skrzypu polnego powinna trwać maksymalnie sześć tygodni. Po upływie tego okresu nasz organizm nabywa odporność na składniki zawarte w tej roślinie i w konsekwencji neutralizuje jej lecznicze działanie.

Co więcej, mogą pojawić się przykre skutki uboczne w postaci zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz zapalenia błon śluzowych w organizmie. Skrzypu polnego nie powinny zażywać osoby uczulone na wierzbę i aspirynę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2010). Equisetum arvense. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_3622
  • Radulović, N., Stojanović, G., & Palić, R. (2006). Composition and antimicrobial activity of Equisetum arvense L. essential oil. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1815
  • Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.