Ból i stany zapalne – zmniejsz je sięgając po tych 7 produktów

· Październik 1, 2017
Choć istnieje całe mnóstwo środków farmakologicznych na ból i stany zapalne, należy pamiętać, że w nadmiarze mogą one okazać się bardzo szkodliwe. Dlatego też warto raczej sięgać po produkty naturalne o leczniczych właściwościach. Pomogą nam one zwalczyć uciążliwe dolegliwości w sposób naturalny.

Ból i stany zapalne to powszechnie występujące dolegliwości świadczące o tym, że istnieje jakaś choroba, kontuzja lub nadmiar aktywności fizycznej. Jest to objaw występujący powszechnie u osób prowadzących siedzący tryb życia, u osób w podeszłym wieku oraz u ludzi nie dbających o zdrowe nawyki w codziennym życiu.

Bardzo często zdarza się, że ból i stany zapalne występują sporadycznie i mają łagodną postać. Jeżeli jednak zaczynają przybierać postać chroniczną, mogą przynieść poważniejsze konsekwencje, odbijając się nawet na całym naszym zdrowiu fizycznym.

Problem polega na tym, że wielu ludzi ignoruje ból i stany zapalne w pierwszych, łagodniejszych fazach. Choć w taki czy inny sposób starają się zwalczyć te nieprzyjemne objawy, sytuacja zwykle tylko się pogarsza.

Chociaż bowiem środki przeciwbólowe są w stanie przynieść chwilową ulgę bólu, zbyt częste sięganie po nie może przynieść niepożądane skutki uboczne. Mamy jednak dobre wieści – istnieją proste i naturalne rozwiązania, które stosowane codziennie mogą pomóc nam kontrolować ból i stany zapalne bez niepotrzebnego ryzykowania zdrowiem.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą siedmioma produktami, które z racji swoich właściwości stanowią doskonałe wsparcie w stawianiu czoła nieprzyjemnym objawom. Koniecznie jedz je jak najczęściej!

1. Ból i stany zapalne? Łosoś!

Łosoś nie tylko stanowi jedno z najlepszych dostępnych człowiekowi źródeł wysokowartościowego białka. Co więcej, ryba ta dostarcza dużych ilości zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3.

Ten rodzaj zdrowych kwasów tłuszczowych obniża poziom cholesterolu i jednocześnie działa jak silny środek przeciwzapalny i ochronny.

Łosoś zawiera omega 3 działa przeciwzapalnie

Jego wchłanianie reguluje aktywność procesów zapalnych w naszym ciele. Wziąwszy jeszcze pod uwagę fakt, że poprawia krążenie, jest to idealny środek na ból i stany zapalne.

Jak gdyby tego było mało, łosoś zawiera jeszcze substancję znaną jako kalcytonina, która może nam pomóc zapobiec osteoporozie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Łosoś – przepis na zdrowie!

2. Czerwone winogrona

Znane i cenione ze względu na swój wyjątkowy smak, czerwone winogrona są doskonałym produktem dla osób, którym dolega ból i stany zapalne. Owoce te zawierają duże ilości resweratrolu, przeciwutleniacza o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz lekko uspokajającym.

Regularne spożywanie czerwonych winogron pobudza eliminację toksyn i w tym samym czasie zmniejsza ryzyko przedwczesnego starzenia się.

3. Tymianek

Tymianek jest doskonały dla osób, które chcą zwalczyć bóli stany zapalne. Jego działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne są wykorzystywane nawet w niektórych lekarstwach.

Cenne składniki odżywcze tworzą ochronną barierę przeciw negatywnemu działaniu wolnych rodników. Doskonale zmniejsza to ból i stany zapalne.

Tymianek

Nawet jako składnik pewnych potraw, tymianek może zmniejszyć ryzyko dolegliwości związanych z artretyzmem i wysokim poziomem cholesterolu.

W formie naparu, tymianek stanowi szybkie rozwiązanie na napięcie mięśniowe i bóle głowy.

4. Ananas

Ananas to niskokaloryczny produkt. Ze względu na działanie diuretyczne i przeciwzapalne, okazuje się produktem idealnym na zmniejszenie bólu spowodowanego stanem zapalnym.

Owoc ten zawiera enzym znany jako bromelina. Po przyswojeniu jej do organizmu, znacznie ułatwia się wchłanianie różnego rodzaju białek. Oznacza to, że jeżeli regularnie spożywamy ten owoc, czynimy z niego wielkiego sprzymierzeńca w walce z artretyzmem i problemami ze stawami.

5. Cebula

Cebula to warzywo o działaniu przeciwutleniającym i oczyszczającym. Znacznie zmniejsza ona poziom toksyn we krwi i w tkankach naszego ciała. Zawiera ona flawonoid znany jako kwercytyna. Składnik ten uważa się za jeden z naturalnych składników przeciwzapalnych o najsilniejszym działaniu.

Cebula

W połączeniu z witaminami i minerałami składnik ten działa ochronnie na negatywne działanie wolnych rodników i stany zapalne.

6. Nasiona lnu

Nasiona lnu zwierają sporą ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych a także witaminy E. Wszystkie te składniki doskonale zwalczają ból powstały w naszym organizmie. Zawierają znacznie więcej zdrowego tłuszczu Omega 3 niż inne produkty pochodzenia roślinnego.

Łatwo się on wchłania, stanowiąc tym samym skuteczne lekarstwo na bóle mięśni i stawów. Należy również podkreślić, że nasiona lnu dostarczają nam sporych ilości błonnika, co pomaga nam obniżyć poziom cholesterolu i poprawić funkcję trawienną.

7. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest ceniona i stosowana już od wieków na całym świecie. Stanowi jedno z najlepszych i najzdrowszych źródeł cennych, wysokowartościowych kwasów tłuszczowych.

Skoncentrowane  składniki odżywcze, które kryją się w oliwie z oliwek czynią z niej wielkiego sprzymierzeńca w dbaniu o zdrowie układu sercowo – naczyniowego. Skutecznie zwalcza również wszelkiego rodzaju stany zapalne.

Oliwa z oliwek na stan zapalny

Tłuszcz ten zawiera również cenny składnik znany jako oleokantal. Działa on jako naturalny środek przeciwzapalny. Zmniejsza napięcia oraz bóle głowy, poprawiając tym samym ogólne zdrowie.

Składnik ten uniemożliwia działanie enzymowi znanemu jako COX, który wytwarza substancje zwiększające ból i stany zapalne.

Czy dolega Ci ból i stany zapalne? Zwiększ spożycie produktów wymienionych w dzisiejszym artykule i sama przekonaj się, jak skutecznie pomogą Ci zwalczyć te dolegliwości.