Składniki produktów do makijażu - poznaj najczęściej występujące
Redukcja niedoskonałości, ujędrnienie kolorytu skóry czy wydłużenie rzęs to tylko niektóre z korzyści, jakie przynoszą najpopularniejsze składniki produktów do makijażu. Są jednak produkty, które działają lepiej niż inne, co wynika z ich składu.
Wraz z boomem w tej branży pojawiły się różne rodzaje produktów do makijażu. Od tych, które zawierają w 100% naturalne składniki, po takie, które w całości wykorzystują substancje chemiczne. Podobnie produkcja kosmetyków podlega obecnie większym regulacjom, więc ryzyko zachorowania na choroby skóry jest coraz mniejsze.
I choć na rynku istnieje szeroka gama kosmetyków, to w zasadzie najczęstsze składniki produktów do makijażu to emulgatory, konserwanty, woda, perfumy, zagęszczacze, nawilżacze i pigmenty.
Najczęstsze składniki produktów do makijażu
Zobaczmy zatem, które składniki są najczęstsze w większości produktów do makijażu. Kolejność, w jakiej będziemy je prezentować, nie jest jednak związana z proporcją, w jakiej występują w kosmetykach.
Alkohol
Jego główną funkcją polega na tym, by produkt łatwo rozprowadzał się po całej skórze. Pełni również funkcję emulgatora, czyli umożliwia mieszanie się pozostałych substancji zawartych w kosmetyku.
Składniki olejowe produktów do makijażu
Olej to jeden ze składników makijażu, który nadaje formule miękkości i połysku. Najpopularniejszymi olejkami wykorzystywanymi w tej branży są lanolina i wazelina. Jako naturalne składniki znajdziemy natomiast oliwę z oliwek, olej rycynowy, masło kokosowe, olej makadamia i masło shea.
Należy zauważyć, że ostatnio oleje pochodzenia naturalnego, ekologicznego lub organicznego są coraz częściej i chętniej wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Na przykład olej jojoba to tłusty składnik, który działa nawilżająco i odnawiając komórki.
Zapachy
Ten składnik pozwala ukryć aromat niektórych substancji chemicznych. Jest to jednak jeden z tych komponentów, które powodują najwięcej alergii i podrażnień skóry, dlatego wiele kosmetyków z gwarancją hipoalergiczności nie zawiera zapachów.
Zapachy mogą pojawić się na etykiecie kosmetyku pod nazwą izoeugenol, aldehyd cynamonowy, eugenol lub hydroksycytronellal.
Przeczytaj również ten interesujący materiał: Jak czyścić i przechowywać produkty do makijażu?
Parabeny jako kontrowersyjne składniki produktów do makijażu
Parabeny i nadtlenek benzoilu to substancje chemiczne, które pomagają zachować składniki makijażu, zapobiegając rozwojowi grzybów i bakterii.
Ponieważ produkty te są powiązane z rakiem piersi i w swoim działaniu przypominają estrogen, w kilku krajach zaprzestano ich stosowania. Na przykład badanie opublikowane w 2005 r. w Critical Reviews in Toxicology wykazało, że ten składnik może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka w przypadku codziennego kontaktu.
Dwutlenek tytanu
Jest to naturalny minerał, który pochłania i blokuje ekspozycję na promienie ultrafioletowe (UV). Ten filtr przeciwsłoneczny wywołał jednak liczne debaty, ponieważ nanocząsteczki tego składnika mogą głęboko wnikać w skórę.
Woski
Wosk pszczeli, kandelila i karnauba są używane przede wszystkim w szminkach jako środki teksturujące. Działają również jako środki barierowe w makijażu.
Odkryj również te interesujące informacje: Płatki do demakijażu wielokrotnego użytku – jak je wykonać w domu?
Nawilżacze
Kwas hialuronowy należy do najbardziej poszukiwanych, jeśli chodzi o składniki produktów do makijażu. Dzieje się tak, ponieważ spowalnia starzenie się skóry i ma działanie głęboko nawilżające. Do tej kategorii dodano ponadto glicerynę, która ma zdolność pochłaniania wilgoci i utrzymywania jej w skórze.
Odżywcze składniki produktów do makijażu to witaminy
Tokoferol czyli witamina E to związek, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i jest przeciwutleniaczem. Ze swojej strony witamina A lub retinol minimalizują drobne zmarszczki, jednocześnie wygładzając twarz.
Inne niezbędne witaminy to C, która jest silnym przeciwutleniaczem odbudowującym włókna kolagenowe, oraz B5, czyli pantenol, bardzo przydatny środek nawilżający.
Skład każdego kosmetyku
Wiemy już, które składniki produktów do makijażu wykorzystuje się najczęściej w produkcji kosmetyków. Pozostaje nam jednak dowiedzieć się, w jaki sposób używa się ich zwykle w różnych produktach handlowych. Zobaczmy niektóre z nich.
Bazy do makijażu
Podkłady mogą mieć formę kremu, płynu lub balsamu. Idealnie nadają się do redukcji zmarszczek i poprawy wyglądu skóry. Ich głównymi składnikami są związki wody i silikonu, ale zawierają również emolienty, witaminy czy filtry przeciwsłoneczne.
Podkłady na bazie wody bardzo dobrze sprawdzają się u osób o normalnej lub tłustej cerze, ponieważ zawierają od 50-60% wody. Z drugiej strony podkłady olejowe zawierają więcej substancji oleistych, co czyni je idealnymi dla osób z suchą skórą.
Pomadki
Jak już wspomnieliśmy wyżej, wosk jest składnikiem nadającym pomadce kształt i konsystencję. Ten produkt może ponadto zawierać w swojej formule alkohol, olej, kolorowe pigmenty i środki nawilżające.
Cienie do powiek
Mika lub talk nadają temu kosmetykowi miękkości. Kolor, połysk i składniki matujące to inne kluczowe elementy w produkcji cieni do powiek.
Tusz do rzęs
Produkuje się go na bazie wody, wosków i silikonów. Tusz do rzęs może również zawierać polimery oraz w niektórych przypadkach włókna, które powodują efekt wydłużenia. Kolor czarny lub brązowy zwykle pochodzi od tlenków żelaza.
Preferencje konsumentów maja duży wpływ na składniki produktów do makijażu
Skład każdego produktu kosmetycznego może się różnić w zależności od marki. Do tego dochodzą trendy rynkowe. Na przykład oznaczenie cruelty free otrzymują kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach.
Do makijażu używa się też coraz częściej surowców pochodzenia naturalnego lub hipoalergicznego, które mają małe prawdopodobieństwo wywołania alergii lub podrażnień.
Niektóre składniki produktów do makijażu przyciągają uwagę konsumentów bardziej niż inne. Zwłaszcza, że klienci coraz częściej domagają się lepszej jakości i zdrowszych składników.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- F Carrasco. Diccionario de ingredientes cosméticos [Internet].Málaga: Imagen Personal 4ta edición; 2009 [consultado marzo 2021]. Disponible en: https://books.google.com.co/books?hl=es&lr=&id=B3DlzBC0_UQC&oi=fnd&pg=PT5&dq=ingredientes+cosmeticos&ots=3CIPuf7Txe&sig=nWXItntTgu63HgRiBT-BCJyVNTg&redir_esc=y#v=onepage&q=ingredientes%20cosmeticos&f=false
- Julie Gabriel. The Green Beauty Guida [Internet]. Deerfield Florida: Healt Communications Inc; 2008 [consultado marzo 2021]. Disponible en: https://books.google.com.co/books?hl=es&lr=&id=F4WjAgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PR1&dq=natural+makeup&ots=yp4FmO3KcT&sig=3PFUstLoTT07u2lNc3r-zFJdUxA&redir_esc=y#v=onepage&q=natural%20makeup&f=false
- Golden, Robert, Jay Gandy, and Guenter Vollmer. “A review of the endocrine activity of parabens and implications for potential risks to human health.” Critical reviews in toxicology 35.5 (2005): 435-458.