Skład i wartość odżywcza mleczka pszczelego

Mleczko pszczele to naturalna substancja o wielu przydatnych właściwościach. Być może najważniejszym z nich jest to, że można je stosować u zdrowych ludzi w celu wzmocnienia zdrowia i zapobiegania chorobom.
Skład i wartość odżywcza mleczka pszczelego
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2023

Mleczko pszczele to biała, lepka, galaretowata substancja pochodząca z wydzieliny gruczołów dolnego gardła i żuchwy pszczół robotnic. Różni się od propolisu i miodu. Mówiąc dokładniej, to gatunek Apis mellifera wytwarza tę substancję, która nosi tez miano superżywności. Dzisiaj pokażemy Ci właściwości i wartość odżywczą mleczka pszczelego oraz jego zalety.

Wartość odżywcza mleczka pszczelego

Jak podkreślają eksperci, mleczko pszczele jest pożywieniem, które jedzą larwy pszczół po urodzeniu. Po rozwinięciu się larw ta galaretka staje się wyłącznym pokarmem królowej pszczół. Właściwości odżywcze i wartość mleczka pszczelego są bardzo różne, ale ogólnie specjaliści przypisują mu następujące cechy:

  • Woda: między 50% a 60%.
  • Białko: 18 %.
  • Węglowodany: 15 %.
  • Lipidy: między 3% a 6%.
  • Sole mineralne i witaminy: około 1,5 %.

Najbardziej charakterystyczną substancją występującą w mleczku pszczelim jest kwas trans -10-hydroksy-2-decenowy (10-HDA), który jest unikalną substancją czynną. Niektórzy badacze wskazują, że zawiera on osiem niezbędnych aminokwasów, witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, enzymy, hormony, polifenole, nukleotydy i pomniejsze związki heterocykliczne. Istnieją również dowody na to, że zawiera fenole i flawonoidy.

Zdrowotne korzyści mleczka pszczelego

Jak widać, mleczko pszczele ma wiele właściwości odżywczych. Wszystkie z nich można wykorzystać z korzyścią dla zdrowia, przy umiarkowanym spożyciu i stosowaniu. Oto kilka sposobów, na jakie można z niego skorzystać.

1. Może sprzyjać gładkiej skórze

Mleczko pszczele, dzięki zawartej w nim witaminie C, ma pomagać w syntezie kolagenu, który, jak wiemy, jest niezbędny dla skóry, aby nadać jej gładki wygląd i zmniejszyć zmarszczki. To stopniowy proces, który może odnieść korzystne skutki, gdyby spożycie mleczka pszczelego było systematyczne.

Warto zaznaczyć, że aby wzmocnić działanie witaminy C na produkcję kolagenu, warto wprowadzić do diety również żelatynę. Stwierdzono to w badaniu opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition.

Możesz być zainteresowany: Jak uprawiać dziką różę w domu

2. Może poprawić zaburzenia spowodowane stresem

ból głowy

 

Badanie opublikowane w Nutrition Journal wykazało, że po spożywaniu mleczka pszczelego przez 6 miesięcy uczestnicy wykazywali lepszą tolerancję glukozy, a także lepsze zdrowie psychiczne. Przypuszcza się, że jego składniki mogą pomóc złagodzić objawy spowodowane stresem; jednak potrzebne są dalsze badania.

3. Może chronić przed chorobami zwyrodnieniowymi

Niektóre badania naukowe na zwierzętach dowiodły przeciwzapalnego działania mleczka pszczelego. Warto wyjaśnić, że niektóre ciężkie stany zapalne mogą ostatecznie przełożyć się na choroby zwyrodnieniowe. Substancja ta może być zalecana w takich przypadkach ze względu na jej naturalne właściwości przeciwzapalne.

Z drugiej strony szeroko zakrojone badania wykazały, że mleczko pszczele może stymulować funkcje fizyczne i umysłowe osób starszych, pomagając w ten sposób poprawić stan psychiczny i wydajność w przypadku choroby Alzheimera.

4. Wartość odżywcza mleczka pszczelego jako przeciwutleniacza

Przeciwutleniacze to substancje, które zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się i zapobiegają chorobom przewlekłym – wynika z danych Narodowego Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego. Mleczko pszczele jest źródłem przeciwutleniaczy, więc można wnioskować, że jego spożywanie byłoby korzystne w zapobieganiu chorobom serca, mózgu, a nawet rakowi.

5. Może sprzyjać płodności

Uważa się, że mleczko pszczele pomaga zrównoważyć poziom hormonów, które czasami powodują bezpłodność. Jednak większość badań na ten temat przeprowadzono na zwierzętach, więc konieczne byłyby dalsze badania na ludziach. Ponadto posiada dużą ilość aminokwasów, cukrów, białek, żelaza i wapnia.

Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że niewielka szczypta wystarczyłaby jako dzienna dawka. W rzeczywistości zalecana dzienna dawka dla dorosłych to tylko pół grama.

Sprawdź, czy nie masz uczulenia na mleczko pszczele

Przede wszystkim musisz upewnić się, że nie masz uczulenia na mleczko pszczele. Jak to możesz zrobić? Najlepiej udać się do alergologa, aby to sprawdził. Lekarz może zalecić umieszczenie niewielkiej ilości substancji na twoim nadgarstku. Jeśli po kilku minutach nie zauważysz swędzenia ani pieczenia skóry, najprawdopodobniej nie jesteś uczulony.

W takim przypadku z pewnością możesz rozważyć wprowadzenie mleczka pszczelego do swojej diety. Jednak najpierw powinieneś udać się do specjalisty od żywienia. Podpowie ci, jak włączyć je do swojej diety i jakie produkty są dla ciebie zalecane w zależności od indywidualnych potrzeb.

Często spotykamy ten składnik odżywczy z dodatkiem innych witamin i minerałów, które mogą przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia. Rozważenie suplementacji w przypadki problemów ze stawami może być bardzo rozsądną opcją.

Mleczko pszczele, produkt poprawiający nasze zdrowie

Teraz, gdy znasz możliwe właściwości tego środka, czy nie jesteś ciekawy, w jaki sposób może on złagodzić niektóre irytujące objawy? Skonsultuj się z lekarzem na temat korzyści płynących z regularnego włączenia mleczka pszczelego do diety.

Pamiętaj, że mleczko pszczele nie daje cudownych efektów; trzeba je wprowadzić w ramach zdrowej diety, aby odczuć korzyści z jego spożycia. Trzeba też mieć świadomość, że w tym samym czasie należy poprawić inne nawyki życiowe. Niezbędne jest ponadto uprawianie aktywności fizycznej, a także zapewnienie dobrego snu.

Wybierając produkt z mleczka pszczelego, należy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie mają taką samą jakość i wartość odżywczą. Zakup odpowiedniego środka pozwoli uniknąć niepożądanego nadmiaru cukru, który niekorzystnie wpłynie na stany zapalne w organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmad S, Campos MG, Fratini F, Altaye SZ, Li J. New Insights into the Biological and Pharmaceutical Properties of Royal Jelly. Int J Mol Sci. 2020 Jan 8;21(2):382.
  • Buttstedt A, Moritz RF, Erler S. More than royal food – Major royal jelly protein genes in sexuals and workers of the honeybee Apis mellifera. Front Zool. 2013 Nov 27;10(1):72.
  • Collazo N, Carpena M, Nuñez-Estevez B, Otero P, Simal-Gandara J, Prieto MA. Health Promoting Properties of Bee Royal Jelly: Food of the Queens. Nutrients. 2021 Feb 7;13(2):543.
  • Ghanbari E, Khazaei MR, Khazaei M, Nejati V. Royal Jelly Promotes Ovarian Follicles Growth and Increases Steroid Hormones in Immature Rats. Int J Fertil Steril. 2018 Jan;11(4):263-269.
  • Kunugi H, Mohammed Ali A. Royal Jelly and Its Components Promote Healthy Aging and Longevity: From Animal Models to Humans. Int J Mol Sci. 2019 Sep 20;20(19):4662.
  • Kocot J, Kiełczykowska M, Luchowska-Kocot D, Kurzepa J, Musik I. Antioxidant Potential of Propolis, Bee Pollen, and Royal Jelly: Possible Medical Application. Oxid Med Cell Longev. 2018 May 2;2018:7074209.
  • Nutr J. 2012; 11: 77. Published online 2012 Sep 21. Effect of royal jelly ingestion for six months on healthy volunteers. doi: 10.1186/1475-2891-11-77
  • Int Braz J Urol. 2015 Sep-Oct;41(5):1008-13. Anti-inflammatory effects of royal jelly on ethylene glycol induced renal inflammation in rats.
  • Oxid Med Cell Longev. 2017; 2017: 1259510. Published online 2017 Jul 26. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits.
  • Pasupuleti VR, Sammugam L, Ramesh N, Gan SH. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:1259510.
  • Shaw G., Lee Barthel A., Ross M., Wang B., et al., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.