Skąd się bierze żółta biegunka?

Żółta biegunka to popularne określenie obecności dużej ilości tłuszczu w stolcu. Istnieje wiele sytuacji, które powodują ten objaw; tutaj je wyszczególniamy.
Skąd się bierze żółta biegunka?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2023

Charakterystyczny kolor żółtej biegunki może być przerażający, zwłaszcza gdy jest to objaw u dzieci. Ale skąd się bierze żółta biegunka?

Może za tym kryć się wiele sytuacji. Czasami to tylko stres. W rzeczywistości wszystko wraca do normy, gdy dana osoba przezwycięży szczególnie stresujący moment. Może to jednak być objaw ogólnoustrojowego stanu, takiego jak problemy z trzustką.

Mechanizmem, dzięki któremu kał żółknie, jest obfita obecność tłuszczu, który nie powinien się w nim znajdować w takiej ilości. Jest to wynik szybkiego pasażu jelitowego, który nie wchłonął wystarczającej ilości lipidów z diety.

Tłuszcz przedostaje się do masy kałowej, ponieważ organizm nie może go wchłonąć, co powoduje żółtą biegunkę. Kolor pochodzi od małych kropelek tłuszczu w zawiesinie, które widać pod mikroskopem.

Skąd się bierze żółta biegunka

Przyczyn jest wiele i są różnorodne. Dlatego lekarz musi ocenić sytuację i określić jej etiologiczne podłoże. Na przykład żółta biegunka może być sygnałem do przerwania leczenia, jeśli wywołał ją określony lek. Podobnie lekarz zleci odpowiednie badania uzupełniające, jeśli podejrzewa stan chorobowy dróg żółciowych.

Przejściowa żółta biegunka trwa do 48 godzin i nie jest powodem do niepokoju. Nie powróci, gdy się zatrzyma. Jednak jeśli trwa dłużej, wymaga interwencji medycznej.

Spójrzmy na najczęstsze przyczyny poniżej.

Zespół drażliwości jelita grubego

Choroba jelita drażliwego powoduje żółtą biegunkę w okresach przyspieszonego pasażu jelitowego. Jest to przewlekły, dość irytujący stan, powiązany ze stresem i lękiem.

Osoby z tym schorzeniem oscylują między okresami zaparć i biegunek. Z reguły występuje również rozdęcie brzucha i wytwarzanie gazów, wraz z bólem brzucha.

Logiczne jest, aby lekarz zapytał też o nawyki jelitowe, aby stwierdzić drażliwa okrężnice, jeśli spełnione są pewne kryteria, a dana osoba konsultuje się w sprawie tego konkretnego objawu. Jednak nie ma specyficznego leczenia tej choroby. Zamiast tego przepisze kombinację leków i zmiany w stylu życia.

Kobieta z bólem brzucha.
Zespół jelita drażliwego oprócz żółtych stolców może również objawiać się silnym bólem brzucha.

Problemy z wątrobą

Jelito cienkie potrzebuje żółci do pełnego trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Substancje żółciowe emulgują lipidy i umożliwiają im wchłonięcie do organizmu w celu odżywienia.

Gdy choroba atakuje wątrobę i woreczek żółciowy, zmniejszając produkcję kwasów żółciowych, jelito wchodzi w fazę złego wchłaniania. Najbardziej cierpi na tym wchłanianie lipidów, które organizm wydala z odpadami bez trawienia.

Zapalenie wątroby, kamienie pęcherzyka żółciowego i zapalenie pęcherzyka żółciowego również mogą powodować żółtą biegunkę. Oprócz tego występują inne objawy, takie jak ciemnienie moczu oraz zmiana koloru skóry i błon śluzowych, zmieniająca się na szczególnie żółtą.

Stres

U zestresowanych ludzi zmienia się motoryka jelit i w efekcie doświadczają biegunki z powodu przyspieszenia perystaltyki. W tym przypadku będzie miała wodnistą konsystencję, na początku bez zbyt dużej zawartości. Jednak długotrwały niepokój i przyspieszony pasaż pokarmowy będą skutkować kropelkami tłuszczu w stolcu.

Jest to sytuacja przejściowa, ale powszechna u osób narażonych na duże obciążenia stresowe. W rzeczywistości objaw może utrzymywać się przez kilka tygodni. Leczenie nie może opierać się wyłącznie na diecie i lekach; wymaga również interwencji psychologicznej.

Chory człowiek.
Nadmierna ekspozycja na stres może mieć wpływ na występowanie epizodów biegunki.

Brak soku trzustkowego

Trzustka wytwarza różnego rodzaju substancje, które trafiają do przewodu pokarmowego, aby wspomóc proces wchłaniania składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku wątroby, choroba, która zmienia narząd, upośledza wchłanianie tłuszczów, a więc będą one wydalane wraz z odpadami.

Znakiem ostrzegawczym żółtej biegunki spowodowanej chorobami trzustki jest możliwa obecność zwłóknienia lub raka w głowie narządu. Utrata masy ciała i laboratoryjne potwierdzenie rozregulowania stężenia glukozy we krwi wraz z żółtą biegunką wymagają natychmiastowego działania.

Żółta biegunka wymaga interwencji medycznej

Może się wydawać, że to pomniejszy objaw i zdecydowanie przejściowy. Jednak kilka opisanych wyżej sytuacji wymaga interwencji medycznej. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz w stolcu ujawnia wewnętrzny proces, który może być poważny.

Można poprawić te dolegliwości niewielką zmianą stylu życia. Jednak lekarze mogą wcześnie wykryć poważniejszy stan, przeprowadzając odpowiednie badania uzupełniające.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Larraín Barros, Francisco, et al. “El esteatocrito ácido: un método sencillo para evaluar el grado de esteatorrea en pacientes con fibrosis quística.” Gastroenterol. latinoam 12.3 (2001): 174-179.
  • Olveira Fuster, Gabriel. Manual de nutrición clínica y dietética. Ediciones Díaz de Santos, 2016.
  • Pedreño, I. Beceiro, and G. Borrego Rodríguez. “Varón de 57 años con diarrea crónica. Una causa rara de esteatorrea.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 13.1 (2020): 63e1-63e4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.