Siedzący tryb życia niesie ze sobą spore ryzyko dla serca - unikaj go!

Różne badania i wiele głosów ostrzegają o zagrożeniu dla serca związanym z siedzącym trybem. Bezczynność fizyczna pociąga za sobą wiele konsekwencji, które prędzej czy później doprowadzą do pogorszenia zdrowia i jakości życia.
Siedzący tryb życia niesie ze sobą spore ryzyko dla serca - unikaj go!

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Światowa Organizacja Zdrowia wielokrotnie wskazywała, że siedzący tryb życia jest jednym z głównych czynników przedwczesnej śmierci. Nie może być inaczej, jeśli weźmiesz pod uwagę ryzyko na jakie brak aktywności naraża nasze serca, które jest tak istotnym narządem.

Według różnych badań, regularne spędzanie czasu na bezczynności wiąże się z chorobą wieńcową. Chodzi tu na przykład o oglądanie telewizji lub długie siedzenie. Ryzyko jakie niesie siedzący tryb życia dla serca jest bardzo istotne, ponieważ zdrowie tego narządu zależy w dużej mierze od aktywności fizycznej.

Obecnie uważa się, że istnieje globalna epidemia w postaci braku aktywności fizycznej. Liczby mówią nawet o 84% osób, które nie realizują tego rodzaju zajęć w wielu krajach. Chociaż wiele mówi się, że siedzenie niesie ryzyko dla serca, w praktyce króluje styl życia oparty na bezczynności.

Co to jest siedzący tryb życia?

Mówiąc ogólnie, siedzący tryb życia oznacza brak codziennej aktywności fizycznej. Obejmuje to wykonywanie czynności wymagających jedynie bardzo małych nakładów energii. Natomiast prawdziwa aktywność fizyczna polega na skurczu mięśni i realizacji wysiłków generujących wydatek energetyczny.

Siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia oznacza brak aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o jego wpływ na organizm, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Siedzący tryb życia został również zdefiniowany w bardziej precyzyjny sposób. Określa się go jako stan, w którym osoba wykonuje czynności nie powodujące wydatkowania więcej niż 10% energii, którą spaliłaby w stanie spoczynku. Czasopismo US Surgeon General stwierdziło natomiast, że można mówić siedzącym trybie życia, gdy osoba nie wydatkuje więcej niż 150 kilokalorii dziennie na aktywność fizyczną.

Jeszcze prostsza definicja ​​wskazuje, że siedzący tryb życia ma miejsce, gdy ćwiczenia fizyczne wykonywane są przez mniej niż 20 minut dziennie, z częstotliwością mniejszą niż trzy razy w tygodniu. Spędzanie czasu na siedzeniu zaczyna zagrażać sercu, gdy staje się on stałą formą naszego życia.

Ryzyko, jakie siedzący tryb życia niesie dla serca

Zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego to prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w funkcjonowaniu serca. Zależy ono od dwóch rodzajów czynników. Pierwszy rodzaj to tak zwane „czynniki niemodyfikowalne”. Należą do nich wiek, płeć, rasa i wcześniejsze przypadki zachorowań w rodzinie. Kontrola nad tymi czynnikami ryzyka jest ograniczona.

Drugi rodzaj czynników ryzyka to „czynniki modyfikowalne”. Należą do nich okoliczności, które jednostka może zmienić w taki czy inny sposób i ściśle wiążą się one ze stylem życia. Właśnie w tej grupie ryzyka znajduje się siedzący tryb życia, który może stać prawdziwym zagrożeniem dla serca. Nieaktywne życie prowadzi do wielu poważnych problemów, między innymi:

Prawdziwe ryzyko

Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Raka wykazało, że siedzenie przez ponad sześć godzin dziennie znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, bo aż o około 37%. I niestety kobiety są bardziej zagrożone niż mężczyźni.

Kłopoty z sercem
Siedzący tryb życia znacznie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Ten fakt został potwierdzony kilkoma badaniami.

Ciekawe badanie, przedstawione w roku 2010, przeprowadzono również na Uniwersytetu w Karolinie, tym razem tylko z udziałem mężczyzn. Stwierdzono w nim, że osoby spędzające ponad 10 godzin tygodniowo na prowadzeniu samochodu zwiększają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 64%.

Ponadto, badanie zaprezentowane przez Hiszpański Przegląd Kardiologiczny wskazało na jeszcze jeden czynnik zwiększający ryzyko. Naukowcy wykazali, że siedzący tryb życia przedstawia szczególne ryzyko dla serca gdy siedzimy nieprzerwanie przez długie godziny. Ta pozycja jest również bardziej szkodliwa niż na przykład leżenie.

Sugestie i rekomendacje

Najlepszym sposobem uniknięcia ryzyka, jakie siedzący tryb życia niesie dla serca jest oczywiście unikanie bezczynności. Ideałem jest włączenie codziennej porcji ćwiczeń fizycznych oczywiście zgodnych z naszym stanem zdrowia i wiekiem. Jeśli zaczynasz od zera, należy stopniowo zwiększać intensywność. Zawsze rozsądnie zrobisz, jeśli skonsultujesz się z lekarzem.

Nauka twierdzi, że utrwalamy nowy nawyk, gdy powtarzamy dane zachowanie bez przerwy przez 21 do 76 kolejnych dni. W praktyce jednak już po 30 dniach można mówić o jego utrwaleniu. Kiedy więc już utrwalimy nawyk, zaleca się wykonywanie 40 minut codziennych ćwiczeń o średniej intensywności i z przerwami na oddychanie. Oczywiście zawsze należy rozpoczynać trening rozgrzewką rozgrzewać się i kończyć stopniowo, nie nagle.

Najbardziej zalecane zajęcia to lekkie spacery, bieganie, jazda na rowerze, wspinaczka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach itp. Najlepiej wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność, aby utrzymać motywację. Poza ćwiczeniami, koniecznie wprowadź również aktywne przerwy od siedzenia, szczególnie jeśli pracujesz w pozycji siedzącej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yeager KK, Anda RF, Macera CA, Donehoo RS, Eaker ED. Sedentary lifestyle and state variation in coronary heart disease mortality. Public Health Rep. 1995;110(1):100–102.
  • Katzmarzyk PT. Physical activity, sedentary behavior, and health: paradigm paralysis or paradigm shift?. Diabetes. 2010;59(11):2717–2725. doi:10.2337/db10-0822
  • León-Latre, M., Moreno-Franco, B., Andrés-Esteban, E. M., Ledesma, M., Laclaustra, M., Alcalde, V., … & Casasnovas, J. A. (2014). Sedentarismo y su relación con el perfil de riesgo cardiovascular, la resistencia a la insulina y la inflamación. Revista Española de Cardiología, 67(6), 449-455.
  • American Cancer Society. “More time spent sitting linked to higher risk of death; Risk found to be independent of physical activity level.” ScienceDaily. ScienceDaily, 23 July 2010. <www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100722102039.htm>
  • Warren TY, Barry V, Hooker SP, Sui X, Church TS, Blair SN. Sedentary behaviors increase risk of cardiovascular disease mortality in men. Med Sci Sports Exerc. 2010;42(5):879–885. doi:10.1249/MSS.0b013e3181c3aa7e

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.