Ser camembert: wartość odżywcza i korzyści
Ser typu camembert to rodzaj produktu mlecznego wytwarzanego z mleka krowiego, o łagodnym i bardzo tłustym smaku, który jest często używany jako pasta do smarowania. Ma kremową konsystencję i jest ceniony przez miłośników serów.
Ponadto jego wartość odżywcza jest pozytywna, jak zobaczymy poniżej. Posiada szereg właściwości zdrowotnych, o których nie należy zapominać. Można go regularnie włączać do diety.
Zanim zaczniemy, należy zaznaczyć, że dietetycy zalecają spożywanie przynajmniej kilku porcji produktów mlecznych dziennie, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Elementy te dostarczają dużej ilości niezbędnych składników odżywczych dobrej jakości, takich jak białko, wapń i niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Wartość odżywcza sera camembert
Z punktu widzenia wartości odżywczych ser camembert ma 300 kalorii na 100 gramów produktu. W sumie dostarcza około 20 gramów białka o wysokiej wartości biologicznej. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i są dobrze przyswajalne. Dlatego są niezbędne do pokrycia codziennych potrzeb i uniknięcia złożonych problemów, takich jak sarkopenia.
Jeśli chodzi o tłuszcze, ten produkt mleczny zawiera około 24 gramów na 100 gramów produktu. Większość kwasów tłuszczowych jest typu nasyconego, ale nie jest to uważane za negatywne.
Pomysł, że te lipidy powodują zmiany w stężeniu cholesterolu lub zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe, został już odrzucony. Ostatecznie należy unikać tylko lipidów trans. Wykazano, że powodują one ogólnoustrojowe zapalenie.
Na koniec warto wspomnieć o mikroelementach obecnych w serze camembert. Są to witaminy A, C i D, a także minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez.
Czytaj również: Ser – czy jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę?
Właściwości sera camembert
Wśród głównych zalet sera camembert możemy wyróżnić jego wpływ na masę mięśniową, do którego przyczyniają się skoncentrowane białka. Są to elementy, które utrwalają dobrą regenerację po wysiłku fizycznym i mogą zapobiegać degeneracji beztłuszczowej masy mięśniowej i utracie siły.
Z tego powodu, zgodnie z badaniem opublikowanym w Annals of Nutrition & Metabolism, niezbędne jest spożywanie co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Podobnie ten rodzaj nabiału staje się decydującym czynnikiem w promowaniu dobrego zdrowia kości, co pozwala unikać złamań. Wynika to z zawartości wapnia, minerału, który tworzy część macierzy kostnej.
Witamina D też robi różnicę. Ten ostatni składnik odżywczy zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach i jego późniejsze wiązanie w kościach, o czym świadczą badania opublikowane w Frontiers of Hormone Research.
Nie powinniśmy też zapominać o żelazie, które zapewnia ser typu camembert. Jest ono kluczem do zapobiegania anemii i zapewnienia prawidłowego transportu tlenu i składników odżywczych do tkanek.
Jak go podawać?
Najczęstszym sposobem jedzenia sera camembert jest podawanie go z czymś, na czym można go rozsmarować. Przykładem może być kromka chleba i naleśniki kukurydziane lub ryżowe do maczania. Pozwala to maksymalnie wykorzystać go z organoleptycznego punktu widzenia.
Istnieje również możliwość zaprezentowania go z owocami, ponieważ stanowi to doskonałe połączenie. Taki zestaw zapewnienia spożyci fitochemikaliów pochodzenia roślinnego, które będą kontrolować wewnętrzne mechanizmy zapalne.
Ser camembert jest korzystnym pokarmem dla naszego zdrowia
Ser camembert jest dobry dla zdrowia, gdy jest zawarty w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Należy zauważyć, że produkty mleczne nie są w stanie wywołać stanu zapalnego. W rzeczywistości ich spożycie jest uważane za ważne.
Są źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych, a ich jakość jest bardzo wysoka. Konieczne jest jedynie ograniczenie spożycia tych najbardziej tłustych, aby uniknąć nierównowagi kalorycznej, która mogłaby zwiększyć wagę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oteng AB, Kersten S. Mechanisms of Action of trans Fatty Acids. Adv Nutr. 2020;11(3):697-708. doi:10.1093/advances/nmz125
- Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, et al. Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi:10.1159/000499374
- Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13. doi:10.1159/000486060