Seksualność w starszym wieku

Chociaż w starszym wieku zachodzą zmiany fizyczne i psychiczne wpływające na seksualność, nie oznacza to, że jest to koniec życia seksualnego. Co musisz o tym wiedzieć?
Seksualność w starszym wieku
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2023

Wciąż krążą mity opisujące seksualność w starszym wieku. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest to, że na starość pożądanie wygasa a seks się kończy. Jednak tak naprawdę jest odwrotnie.

Seksualność w starszym wieku może nas bardzo zaskoczyć. Są kobiety, które deklarują, że ich życie seksualne zaczęło się tak naprawdę po zakończeniu fazy rozrodczej. Podobnie jest wielu mężczyzn, którzy myślą, że po 50-ym roku życia ich życie seksualne dobiegnie końca. A w rzeczywistości może się zdarzyć całkiem odwrotnie.

Otóż, termin „seksualność” może być bardzo szeroki i obejmować wiele aspektów życia danej osoby. Poniżej przedstawiamy koncepcję zdrowia seksualnego, którą przedstawił Dr Herrera – kierownik wydziału geriatrii w Chile. Podkreślił on bardzo ciekawe aspekty, które przybiera seksualność w starszym wieku. Powiedział, że to:

„Psychologiczny wyraz emocji i zaangażowania, który wymaga większej ilości i lepszej jakości komunikacji między partnerami. Tak powstaje relacja pełna zaufania, miłości, dzielenia się i przyjemności, obejmująca stosunek płciowy lub nie”.

Innymi słowy, życie seksualne obejmuje nie tylko stosunek, ale także inne przejawy uczuć, które pomagają zjednoczyć parę.

Jak zmienia się seksualność w starszym wieku

To normalne, że wraz ze zmianą związaną z wiekiem ciała narządy płciowe również ulegają pewnym zmianom.

W przypadku mężczyzny zmiany są następujące:

  • Wolniejsze erekcje.
  • Po wytrysku następuje szybszy spadek erekcji.
  • Krótki orgazm.
  • Dłuższy okres refrakcji po wytrysku.
Starsza para
Nieuchronnie w starszym wieku zachodzą zmiany, które wpływają na seksualność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie oznacza to jednak, że jest to koniec życia seksualnego.

U kobiet zmiany mogą być następujące:

  • Zmniejszona ilość hormonów budujących przyjemność seksualną.
  • Mniejsze nawilżenie pochwy.
  • Krótszy czas trwania orgazmu.
  • Mniej skurczów orgazmicznych.
  • Mniejszy stopień pęcznienia łechtaczki.
  • Gwałtowny spadek libido po orgazmie, między innymi.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Błędy seksualne mężczyzn – poznaj 7 typowych

Inne zmiany wpływające na seksualność w starszym wieku

Istnieją cztery fazy, które obejmują cykl reakcji seksualnej, i w nich także następują także pewne zmiany wraz z wiekiem.

U mężczyzny są one następujące:

  • Podczas fazy podniecenia osiągnięcie erekcji zajmuje więcej czasu, co może również oznaczać mniejszą twardość członka niż w młodszych latach.
  • Faza plateau będzie dłuższa, ponieważ mięsień dźwigacz jądra traci siłę.
  • Faza orgazmu trwa krócej, a także występuje mniejsza ilość płynu nasiennego.
  • Członek szybciej traci swoją twardość podczas fazy opadania, a okres refrakcji wydłuża się.

Zmiany u kobiet w starszym wieku:

W przypadku kobiet normalne fazy podniecenia również się utrzymują, ale ich intensywność nie jest już taka sama.

  • Na przykład podczas fazy podniecenia występuje znacznie mniejsze nawilżanie pochwy.
  • W fazie plateau maleje uniesienie macicy.
  • W fazie orgazmu występują skurcze, ale w mniejszej ilości i o słabszej intensywności. Mogą nawet być bolesne.
  • Faza rozwiązania jest dłuższa niż u młodych kobiet, a zdolność do wielokrotnego orgazmu jest zmniejszona.

Ten temat też może Cię to zainteresować: 6 powodów, przez które nie cieszysz się seksem w pełni

Leczenie i zapobieganie

Jednak wymienione czynniki, jak wspomniano, nie muszą oznaczać końca życia seksualnego w starszym wieku. Chociaż badania pokazują, że częstotliwość wykonywania funkcji seksualnych spada wraz z wiekiem, prawdą jest również, że ich utrzymanie zależy od dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach dodatkowy wpływ mają również przewlekłe choroby, na które cierpią osoby w starszym wieku. Ponadto, spożywanie niektórych leków wpływa na zachowania seksualne osób starszych, ponieważ mogą one zmieniać układ hormonalny lub inne funkcje organizmu.

Kobieta u lekarza
Obecnie istnieje kilka metod leczenia, które mogą poprawić jakość życia seksualnego w starszym wieku. Muszą być jednak uzupełnione poprzez praktykowanie zdrowych nawyków.

Na szczęście istnieją różne rodzaje leczenia. Obecnie dostępne są terapie seksualne dla osób starszych, stosowanie testosteronu, leki iniekcyjne lub doustne, próżniowe pompki do wzmacniania erekcji a także zabiegi chirurgiczne.

W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób, doctor Llanes podkreśla, że ​​wiele dysfunkcji seksualnych w trzecim wieku wiąże się raczej z ignorancją, poczuciem niepełnosprawności, a także z fałszywymi oczekiwaniami.

Wspomniana lekarka przywołuje również zalecenia Mastersa i Johnsona w zakresie życia seksualnego. Zalecają oni uwzględnienie trzech zasad i tym samym cieszenie się pełnią życia seksualnego na starość:

Postępując zgodnie z tymi zasadami, możesz nie tylko cieszyć się pełnią życia seksualnego na starość. Możesz również obalić mit, że seksualność kończy się w starszym wieku. Tak naprawdę kończy się dopiero wraz ze śmiercią. A u ludzi dojrzałych, i to niezależnie od wieku, nie ogranicza się jedynie do stosunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amor, sexualidad e inicio de nuevas relaciones en la vejez: percepción de tres grupos etarios. (2012). Psychologia. Avances de La Disciplina. https://doi.org/10.21500/19002386.1185
  • Herrera P., A. (2003). SEXUALIDAD EN LA VEJEZ: ¿MITO O REALIDAD? Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.4067/s0717-75262003000200011
  • Loreto, C. (2006). La sexualidad en la vejez. Índice: Revista de Estadística y Sociedad.
  • Caridad, L. B. (2013). La sexualidad en el adulto mayor / Sexuality in the elderly. Revista Cubana de Enfermería VO – 29.
  • Orozco Mares, I., & Rodriguez Marquez, D. D. (2006). Prejuicios y actitudes hacia la sexualidad en la vejez. Psicologia y Ciencia Social.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.