Seksofobia lub erotofobia: jak ją przezwyciężyć

Czy zawsze wymawiasz się od uprawiania seksu lub boisz się nawet o nim myśleć? Być może cierpisz na tak zwaną erotofobię.
Seksofobia lub erotofobia: jak ją przezwyciężyć
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2023

Strach przed pająkami lub zamkniętymi przestrzeniami jest czymś, co uważamy za normalne. Jeśli jednak wspomnimy o fobii seksualnej, na ogół w odpowiedzi otrzymamy dziwne spojrzenia. Czy można bać się seksu z partnerem? Choć może się to wydawać mało prawdopodobne, odpowiedź brzmi: tak. Lęk ten znamy pod pojęciami seksofobia lub erotofobia.

Fobia seksualna lub erotofobia pojawia się stopniowo, ponieważ to lęki, niepewność i oczekiwania stopniowo kształtują tę fobię seksualną. Objawia się w momencie, w którym dana osoba najmniej się tego spodziewa.

Jak objawia się erotofobia?

Seksofobia ma więcej wspólnego z intymnością niż z samym aktem. Osoby, u których zdiagnozowano erotofobię, mogą się masturbować i odczuwać pożądanie seksualne. Problem jednak pojawia się, gdy zamierzają uprawiać seks z partnerem.

Najczęstsze objawy, które należy interpretować jako znaki ostrzegawcze, to znudzenie perspektywą seksu, uczucie odrazy i dyskomfortu oraz szukanie wymówek, by nie mieć kontaktu fizycznego. W niektórych przypadkach osoby z fobią seksualną unikają posiadania partnera.

Jak pokonać fobię seksualną

Badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że w latach 2011-2017 zarejestrowano prawie 200 000 przypadków seksofobii. Jednak musimy jeszcze poczekać na poznanie najnowszych informacji, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Chociaż może się to wydawać zadaniem niewykonalnym – a ludzie z fobią seksualną postrzegają to w ten sposób – istnieją sposoby na przezwyciężenie wszelkich lęków. Ale powinno być jasne, że nie stanie się to z dnia na dzień. Będzie to wymagało wiele wysiłku, chęci i cierpliwości.

Osoba z fobią seksualną.
Erotofobia to bardziej strach przed intymnością niż przed samym aktem.

Zakwestionuj swoje przekonania na temat seksu

Błędne oczekiwania lub błędne informacje na temat seksu mogą prowadzić do erotofobii. Osoba, która z nikim jeszcze nie miała kontaktu seksualnego, może obawiać się zranienia. Aby uniknąć frustracji i ograniczeń pragnienia, konieczne jest porównywanie informacji.

Są seksuolodzy, którzy odpowiedzą na każde pytanie. Nie zaleca się traktowania doświadczeń przyjaciół jako prawd absolutnych.

Przezwyciężanie traum

Wiele osób ma jakąś traumę, a fobia seksualna może być związana z bolesnym doświadczeniem, na przykład z powodu problemu z pochwicą w przeszłości lub niezwykle bolesnym pierwszym doświadczeniem stosunku płciowego. Konieczne więc może się okazać skorzystanie z pomocy profesjonalisty.

Psychologowie będący ekspertami w tego typu traumach mogą przyczynić się do znacznej poprawy relacji seksualnych. Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najbardziej polecanych, choć możliwości jest tak wiele, że ważne jest, aby każdy wybrał rodzaj terapii, który najlepiej na niego działa.

Naucz się relaksować podczas seksu

Mądrą radą jest nauczenie się relaksu podczas seksu. Seks tantryczny może być w tym bardzo pomocny. To powolny sposób uprawiania seksu, który zwraca uwagę na zapachy, dotyk i doznania ciała.

Pęd dnia codziennego, stres czy niepokój mogą sprawić, że seks stanie się mechaniczny, pełen lęków i przestanie nam sprawiać przyjemność. Dlatego uprawianie seksu powoli i spokojnie jest dobrą opcją. Weekend to dobry czas, aby to zrobić.

Para z problemami seksualnymi.
Jeśli nie ma relaksu, trudno jest osiągnąć przyjemność i radość w związku. Jest to element, który należy wdrażać świadomie i krok po kroku.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy, jeśli mam fobię seksualną?

W poradniach psychologów i seksuologów nierzadko spotyka się osoby z problemami związanymi z frustracją i niepewnością podczas seksu. Wiara, że akt seksualny jest czymś brudnym, że jest to bolesne doświadczenie lub myślenie, że pewne praktyki nie są prawidłowe, może wyrządzić wiele szkód.

Relacje seksualne mogą być satysfakcjonujące i przyjemne oraz mogą zbliżyć do siebie dwie osoby w ich związku. Ale aby tak było, musisz nauczyć się przezwyciężać fobię seksualną. Nie zawsze też jest dla nas łatwe przyznanie, że mamy w tej dziedzinie jakiś problem.

Stawianie czoła własnym lękom jest przerażające. Nie oznacza to jednak, że już dziś nie należy podejmować kroków w kierunku cieszenia się seksem i partnerem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Favero, M., & Costa, S. (2019). Erotofilia e erotofobia.
  • Ramírez Barajas, M. F. (2019). Sexo, tipología de género, erotofilia-erotofobia y asertividad sexual en estudiantes universitarios (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Nuevo León).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.