Seks po rozwodzie: co należy wiedzieć?

Seks po rozwodzie: co należy wiedzieć?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2023

Seks po rozwodzie wygląda inaczej w przypadku każdej osoby. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Zakończenie związku nigdy nie jest proste. Po rozstaniu wiele osób czuje się zagubionych i zdezorientowanych. Jednak z czasem może również pojawić się uczucie nadziei i ekscytacji nowymi możliwościami. To sprawia, że seks po rozwodzie może być postrzegany jednocześnie jako coś ekscytującego i przerażającego.

W zależności od Twojej osobowości i oczekiwań powrót do życia społecznego i seksualnego może okazać się bardziej lub mniej skomplikowany. Jednak zapewne w każdym przypadku będziesz czuła się do pewnego stopnia zdenerwowana i niepewna, chociaż takie emocje nie pojawiały się podczas wygodnego i stabilnego życia w parze.

W dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci jak najlepiej stawić czoła temu etapowi życia.

Jak powrócić do seksu po rozwodzie

Po rozwodzie należy zapewnić sobie określony czas na introspekcję oraz poznanie samego siebie. Taki czas pozwoli Ci poradzić sobie z uczuciem straty i żalu, jak również przemyśleć na nowo swoje preferencje i oczekiwania.

Przeanalizuj to, czego pragniesz, czego od tej pory oczekujesz dla siebie i jakie związki chcesz budować z innymi ludźmi. Wyjaśnienie tych aspektów i spokojne podejście do całej sytuacji pomoże Ci podejmować lepsze decyzje.

Nie ma określonego czasu, który musi upłynąć przed ponownym uprawianiem seksu po rozwodzie, ponieważ każdy jest inny. Jednak nawet kiedy poczujesz się gotowa, nadal mogą dręczyć Cię pewne wątpliwości i lęki.

Może Ci się wydawać, że nie pamiętasz już jak flirtować lub że nie jesteś tak atrakcyjna jak kiedyś. Zachowaj otwarty umysł i zachowuj się naturalnie, a z czasem zorientujesz się jak masz postępować.

Seks po rozwodzie: podpowiedzi i wskazówki

Seks po rozwodzie może być niesamowicie ekscytującym przeżyciem. Mimo tego musisz zachować odpowiednie środki ostrożności, aby uchronić się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.

Zadbaj o swoje ciało

W związku małżeńskim seks nie stanowi zbyt wielkiego problemu, ponieważ obie osoby znają się i sobie ufają. Rozpoczynając ponownie seks po rozwodzie musisz wykazać się odpowiedzialnością i maksymalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową oraz zajścia w niechcianą ciążę.

Dlatego też pamiętaj o tym, aby samodzielnie zadbać o wyżej wymienione kwestie. Nie zostawiaj ich w gestii drugiej osoby, ponieważ może ona kłamać. Zadbaj o siebie i o swoich partnerów seksualnych.

Zadbaj o swoje emocje

Niektóre osoby nie mają żadnego problemy z seksem bez miłości i zobowiązań. Z kolei dla innych nie jest on możliwy. Obie postawy są całkowicie dopuszczalne. Jednak należy być ze sobą szczerym w tej kwestii.

Wiele osób po rozwodzie wpada w ciąg doświadczeń seksualnych jedynie po to, aby poczuć, że są pożądane lub zmniejszyć swoje niedobory emocjonalne. Takie zachowanie na dłuższą metę sprawia, że zaczynają cierpieć.

Dlatego też zadbaj o swoje emocje i miej świadomość swoich ograniczeń oraz opcji dotyczących tego rodzaju relacji.

Dopasuj swoje oczekiwania

Część osób po rozwodzie cieszy się na myśl o możliwości poznania nowych osób i wchodzenie z nimi w interakcje w całkowicie swobodny sposób. Jednak niektórzy mają nadzieję, że będą w stanie ponownie wejść w poważny związek.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy, pamiętaj, że pierwsza osoba, z którą będziesz uprawiać seks po rozwodzie, może nie być ostatnią.

Dostosowanie swoich oczekiwań pod tym względem pomoże Ci uniknąć rozczarowania. Jednocześnie zawsze bądź szczera wobec osób, z którymi się spotykasz. Daj im znać czego oczekujesz i czego od nich potrzebujesz.

Czego możesz spodziewać się po seksie po rozwodzie?

Jeśli rozważasz wejście w kolejny związek oraz ponowne rozpoczęcie życia seksualnego po rozwodzie, zapewne odczuwasz sporą niepewność. Oto kilka uczuć, którym zapewne będziesz musiała stawić czoła:

Wszystko jest nowe

Jeśli dość długa znajdowałaś się w związku małżeńskim, to gdy wrócisz do funkcjonowania w szerszej społeczności przekonasz się zapewne, że zmieniło się wiele założeń. W dzisiejszych czasach niektóre osoby oczekują seksu na pierwszej randce. Jednak nie oznacza to wcale, że musisz ulegać takim oczekiwaniom, jeśli tego nie chcesz.

Pamiętaj, że każda osoba, którą spotkasz i każde doświadczenie społeczne i seksualne będzie nowe i stymulujące. Po rutynie związanej z życiem w parze otwarcie nowych horyzontów może okazać się odświeżające i ekscytujące.

Podniesienie swojej samooceny

Rozpoczęcie interakcji z innymi osobami i chodzenie na randki może doprowadzić do wzrostu Twojego poczucia własnej wartości. Dzieje się tak, ponieważ życie w związku jest pod wieloma względami bezpieczne i stabilne, ale często nie jest zbyt namiętne.

Z czasem małżonkowie przestają prawić sobie komplementy i zauważać różne rzeczy. Jednak gdy otworzysz się na nowe związki, zapewne będziesz otrzymywać je częściej.

Pojawi się proces przystosowania

Na początku myśl o ponownym uprawianiu seksu z nowymi osobami może okazać się bardzo ekscytująca i zapewne będziesz cieszyła się każdym takim doświadczeniem.

Jednak z czasem przyzwyczaisz się do nowej sytuacji. Co więcej, możesz nawet zapragnąć ponownie wejść w związek.

Jeśli się wahasz, skontaktuj się z profesjonalistą

Seks po rozwodzie może budzić lęk i prowadzić do pojawienia się niepewności. To całkowicie normalne i nie powinno sprawiać, że zaczniesz od siebie wymagać więcej niż możesz dać czy też będziesz się krytykować.

Jednak jeśli taki lęk prowadzi do wystąpienia zaburzeń seksualnych lub jakiegokolwiek dyskomfortu, koniecznie poszukaj pomocy u profesjonalisty. Praca nad niektórymi aspektami Twojego umysłu może pomóc Ci na nowo cieszyć się seksem, który stanie się o wiele bardziej satysfakcjonujący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cáceres, C., Manhey, C., & Vidal, C. (2009). Separación, pérdida y duelo de la pareja: Reflexiones imprescindibles para una terapia de divorcio. De familias y terapia27, 41-60.
  • Bonavitta, P. (2015). El amor en los tiempos de Tinder. Cultura y representaciones sociales10(19), 197-210.
  • Labrador, F. J., & Crespo, M. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para las disfunciones sexuales. Psicothema, 428-441.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.