Sarsaparilla - zagrożenia, skutki uboczne i zalety

Sarsaparilla to roślina znana z różnorodnych zastosowań leczniczych. Jednak, podobnie jak w przypadku innych leków ziołowych, może również powodować pewne skutki uboczne. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat!
Sarsaparilla - zagrożenia, skutki uboczne i zalety
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2023

Sarsaparilla to roślina znana ze swoich właściwości zdrowotnych. Jest to roślina pnąca z rodzaju Smilax, która może osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości. Istnieją różne gatunki, ale najczęściej stosowane w fitoterapii są gatunki amerykańskie, między innymi: smilax ornata, smilax officinalis, smilax medica, smilax siphilitica.

Jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym w przeglądzie Pharmacological Research, zawarte w niej ekstrakty wykazały działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Chociaż jej działanie jest nadal badane, obecnie jest używana do produkcji suplementów. Czy znasz zalety sarsaparilli?

Sarsaparilla – korzyści zdrowotne

Według niektórych publikacji, takich jak The Pharmacopoeia of the United States of America, wiele przypisywanych jej korzyści wynika z jej roślinnego stężenia chemicznego, w tym triterpenów, sarsaparillozydu, parilliny, smitilbiny i związków fenolowych, pośród innych.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że badania sarsaparilli na ludziach nie są wystarczające, aby potwierdzić jej korzyści. W każdym razie umiarkowane stosowanie jest bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych i nie powinno stanowić problemu.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie jest to podstawowe leczenie przeciwko chorobom, dlatego nadal należy zwrócić się o pomoc lekarską. Poza tym, biorąc pod uwagę brak dowodów na jej bezpieczeństwo i skuteczność, najlepiej jest stosować ją rozważnie. Przyjrzyjmy się bliże jej podstawowym zastosowaniom.

1. Łuszczyca

Przez kilka dziesięcioleci ludzie używali korzenia sarsaparilli jako środka wspomagającego w walce z łuszczycą. W rzeczywistości jest to jeden z niewielu efektów działania rośliny, który jest poparty dowodami, jak widać w tym badaniu opublikowanym w International Immunopharmacology.

Według badań jeden ze steroidów występujących w roślinie, sarsoponina, może łączyć się z endotoksynami powodującymi zmiany chorobowe u pacjentów z tą chorobą skóry. Z tego powodu może pomóc złagodzić objawy.

Łuszczyca na rękach.
Możesz użyć korzenia Sarsaparilla jako środka wspomagającego w leczeniu łuszczycy.

2. Zapalenie stawów

W strukturze korzenia sarsaparilli znajduje się związek flawonoidowy zwany astilbiną. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, ten związek roślinny wykazał potencjał do zmniejszenia odpowiedzi zapalnej u zwierząt z indukowanym zapaleniem stawów.

Chociaż potrzeba więcej badań, aby przetestować ten wpływ na ludzi, wyniki są obiecujące. Ponadto istnieją anegdotyczne dowody sugerujące, że przyjmowanie tego suplementu, w postaci proszku lub mieszanki, może pomóc w zwalczaniu zapalenia stawów.

3. Kiła

Sarsaparilla wydaje się mieć korzystne działanie na niektóre choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła. Chociaż nie zastępuje leczenia antybiotykami i innymi lekami, może być środkiem wspomagającym hamującym rozwój bakterii.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Molecules roślina ta miała pozytywny wpływ na sześć rodzajów bakterii i jeden grzyb. Za działanie odpowiadały zawarte w nim związki fenolowe.

4. Zdrowie wątroby

W badaniu opublikowanym w The Journal of Membrane Biology odkryli, że roślina ta ma działanie ochronne na wątrobę. Dzięki związkom flawonoidów przyjmowanie go jako suplementu może pomóc zoptymalizować funkcje wątroby. Dodatkowo minimalizuje negatywne skutki działania wolnych rodników.

Kobieta. Problemy z wątrobą
Sarsaparilla ma działanie chroniące wątrobę.

Zagrożenia i skutki uboczne sarsaparilli

Pomimo braku dowodów sarsaparilla jest znana ze wspomnianych przez nas korzyści. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że w niektórych przypadkach wiąże się to z ryzykiem i skutkami ubocznymi. Ogólnie rzecz biorąc, zdrowi dorośli nie mają problemów, gdy przyjmują suplementy w umiarkowany sposób.

Mimo to zalecamy ostrożność w przypadku:

  • Kobiety w ciąży i karmiące.
  • Choroby przewlekłe – zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
  • Inne leki: chociaż nie ma żadnych informacji na temat interakcji z innymi lekami, nie możemy wykluczyć takiej możliwości. Dlatego, jeśli bierzesz inne leki, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Do tej pory nie ustalili bezpiecznej dawki suplementu do spożycia. Suplementy mogą zawierać od 100 do 1000 miligramów. Ważne jest, aby nie przekraczać tej dawki. Chociaż nie ma informacji o poważnych skutkach ubocznych, wiemy, że nadmiar może powodować podrażnienie żołądka.

Na koniec należy zauważyć, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła tego rodzaju środka z powodu braku dowodów dotyczących jego bezpieczeństwa i skuteczności. Dlatego należy stosować go z umiarem, jako uzupełnienie innych zabiegów.

To może Cię zainteresować ...
Najlepsze witaminy i suplementy na SM
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Najlepsze witaminy i suplementy na SM

Kilka badań sugeruje, że warto stosować witaminy i suplementy na SM. Dowiedz się, co ma do powiedzenia na ten temat nauka!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiang, J., Wu, F., Lu, J., Lu, Z., & Xu, Q. (1997). Anti-inflammatory activity of the aqueous extract from Rhizoma smilacis glabrae. Pharmacological Research36(4), 309–314. https://doi.org/10.1006/phrs.1997.0234
  • Di, T. T., Ruan, Z. T., Zhao, J. X., Wang, Y., Liu, X., Wang, Y., & Li, P. (2016). Astilbin inhibits Th17 cell differentiation and ameliorates imiquimod-induced psoriasis-like skin lesions in BALB/c mice via Jak3/Stat3 signaling pathway. International Immunopharmacology32, 32–38. https://doi.org/10.1016/j.intimp.2015.12.035
  • Kim, J. H., Kismali, G., & Gupta, S. C. (2018). Natural Products for the Prevention and Treatment of Chronic Inflammatory Diseases: Integrating Traditional Medicine into Modern Chronic Diseases Care. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2018/9837863
  • She T, Zhao C, Feng J, et al. Sarsaparilla (Smilax Glabra Rhizome) extract inhibits migration and invasion of cancer cells by suppressing TGF-β1 pathway. PLoS One. 2015;10(3):e0118287. Published 2015 Mar 5. doi:10.1371/journal.pone.0118287
  • Xu, S., Shang, M. Y., Liu, G. X., Xu, F., Wang, X., Shou, C. C., & Cai, S. Q. (2013). Chemical constituents from the rhizomes of Smilax glabra and their antimicrobial activity. Molecules18(5), 5265–5287. https://doi.org/10.3390/molecules18055265
  • Xia, D., Fan, Y., Zhang, P., Fu, Y., Ju, M., & Zhang, X. (2013). Protective effects of the flavonoid-rich fraction from rhizomes of smilax glabra roxb. on carbon tetrachloride-induced hepatotoxicity in rats. Journal of Membrane Biology246(6), 479–485. https://doi.org/10.1007/s00232-013-9560-9

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.