Samotność może być przyjemna, gdy jej potrzebujesz

Wiele razy słyszeliśmy, że ludzie są istotami z natury społecznymi. Dlatego też osoby, które potrzebują samotności, przyciągają uwagę innych.
Samotność może być przyjemna, gdy jej potrzebujesz

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zewsząd słyszymy, że ludzie to istoty z natury społeczne. Samotność może być przyjemna, choć dla wielu wydaje się to dziwne. Dlatego też osoby, które szukają samotności, przyciągają uwagę innych.

Biorąc pod uwagę fakt, że wydaje się to być nieprzyjemne, stworzono pewną mitologię wokół samotności, która uniemożliwia nam docenienie jej ,jako narzędzia o ogromnym potencjale rozwoju osobistego.

Fakt – jak wiele innych procesów, samotne życie ma swoje wady i zalety. Dlatego też chcemy przeanalizować podstawowe aspekty tego zjawiska i dogłębnie zastanowić się, czy samotność, gdy się do niej dąży, może być naprawdę przyjemna i korzystnie wpływać na ludzi.

Zalety samotnego życia

Pomimo piętna społecznego, które jest powiązane z samotnością, oferuje ona wiele korzyści – samotność może być przyjemna!

Wolność i autonomia

Często mamy wiele zobowiązań, których podejmujemy się w życiu, zwłaszcza wobec ważnych dla nas osób i rodziny.

Wychowywanie dzieci jest jednym z najbardziej wymagających i wyczerpujących zobowiązań. Samotność niesie ze sobą poważną zmianę.

Może się zdarzyć, że dana osoba od zawsze mieszkała sama lub przeżyła wyprowadzkę dzieci z rodzinnego gniazda, rozwód, śmierć współmałżonka lub krewnych.

Są jednak pewne rzeczy, które teraz może zacząć robić, ponieważ wcześniej poświęcała się swoim obowiązkom rodzinnym. To obejmuje takie ograniczenia, jak na przykład mieszkanie w miejscu, w którym chcą mieszkać inni członkowie rodziny.

samotność może być przyjemna

Bycie samemu, niezależnie od tego, czy jest czyimś wyborem czy nie, stanowi doskonałą okazję do osiągnięcia wszystkiego, co wcześniej musieliśmy odłożyć w czasie.

Rzeczywistość jest taka, że życie w pojedynkę daje nam absolutną odpowiedzialność za wszelkie decyzje, podejmowane w jakichkolwiek okolicznościach. Może się okazać, że to dla Ciebie niezwykle satysfakcjonujące – móc robić to, co chcesz i kiedy chcesz.

Życie samemu zapewnia Ci doświadczenie, jakim jest rozwój osobisty, które wzbogaca Cię jako osobę i promuje zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje społeczne.

Ilość wolnego czasu

Życie w pojedynkę, jeśli do tego dążysz, oznacza, że możesz sobie zrobić “wakacje” od przebywania z innymi ludźmi. Czasami bywa tak, że zobowiązania społeczne nie pozostawiają nam za dużo czasu na nasze sprawy osobiste.

Osoby w naszym życiu zawsze niejako kontrolują nasz wolny czas. Kiedy jednak spędzamy ten czas sami ze sobą, możemy go poświęcić na rzeczy, które wcześniej były nieosiągalne, a nawet więcej.

Poznawanie i odkrywanie siebie

Nie ma lepszego sposobu na poznanie samego siebie, niż spędzenie czasu ze swoimi myślami.

Kiedy jesteśmy sami ze sobą, nie mamy żadnych wymówek, aby uniknąć tego niekończącego się procesu, jakim jest poznawanie swojej osoby i swojego umysłu. Jest to dla nas szansa na poznanie naszego wnętrza i tożsamości, a także wprowadzenie pewnych zmian i ulepszeń.

poznawanie siebie

Odnajdywanie lub wzmacnianie duchowości

Niezależnie od tego, w co wierzysz, podczas duchowej podróży samotność jest bardzo dobrym sprzymierzeńcem.

Żyjąc w samotności możemy skupić się wyłącznie na duchowości i w spokoju odkryć swoje przekonania.

Jakościowe interakcje społeczne

Kiedy mieszkasz sam, bardziej doceniasz i czerpiesz więcej korzyści ze swoich relacji społecznych. Chwile, które dzielisz z przyjaciółmi i rodziną będą miały lepszą jakość, a nie częstotliwość spotkań.

Życie w spokoju

Cisza może przynieść Ci spokój. Wynika on z tego, że nie czujesz presji przebywania z kimś ani nacisków ze strony osób w Twoim otoczeniu. W takim stanie skutecznie nauczysz się na nowo wartości ciszy.

życie w spokoju

Są oczywiście osoby, które chcą wypełnić tę ciszę dźwiękami, które lubią, takimi jak muzyka, co poprawia ich samopoczucie.

Cieszenie się przyjemnościami życia

Bez wątpienia życie z drugą osobą jest przyjemne. Jednak życie w samotności daje nam możliwość poświęcenia się pasji lub czynnościom, które naprawdę sprawiają nam przyjemność.

samotność może być przyjemna - przekonaj się

Wady życia w samotności

Istnieje wiele uprzedzeń na temat życia w pojedynkę. Tak naprawdę rzekome niedogodności nie są związane z samotnością jako taką, tym bardziej, jeśli jest ona dobrowolna.

Niechciana samotność lub taka spowodowana trudnymi okolicznościami w życiu powoduje zwykle dyskomfort. W takich przypadkach musimy szukać środków do walki z depresją i smutkiem.

Może pojawić się strach, poczucie izolacji i nuda, które mogą być zakorzenione w uczuciu niskiej samooceny. W takiej sytuacji konieczne może być zwrócenie się o pomoc do psychologa lub krewnych i przyjaciół.

Odpowiednia dieta i codzienna aktywność fizyczna zawsze mają wpływ na Twoje samopoczucie. Podobnie uczestnictwo w grupach lub społecznościach związanych z Twoimi zainteresowaniami. Pamiętaj, że Twoje szczęście jest w Twoich rękach.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o samych siebie i zachowanie własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Porady dotyczące życia w samotności

Bardzo ważne jest, aby dobrowolne życie w pojedynkę było przyjemnym doświadczeniem. Samotność może być przyjemna, jeśli odpowiednio do niej podejdziemy.

Nie ma powodu, aby paść ofiarą ohydnych porównań lub rzucać się w łatwe związki, leżące pomiędzy samotnością a smutkiem, które są wciąż są obecne w naszym społeczeństwie.

życie w pojedynkę

Pamiętaj, że “konieczność” znalezienia sobie nowego partnera, jaką odczuwają niektórzy ludzie, NIGDY nie jest zdrowym podejściem. Najlepiej jest najpierw nauczyć się być szczęśliwym samym ze sobą, niż udawać szczęście z kimś innym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.