Samochody elektryczne - poznaj 6 zalet i wad

Samochody elektryczne są coraz częściej kupowane w wielu częściach świata. Odkryj zalety i wady, o których należy wiedzieć przed zakupem.
Samochody elektryczne - poznaj 6 zalet i wad

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2023

Branża motoryzacyjna przechodzi w ostatnich latach poważną transformację. Podczas gdy pojazdy spalinowe nadal przodują na rynku, samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne w niektórych krajach. Jednak wybór często zależy od czynników takich jak lokalna infrastruktura, potrzeby i osobiste preferencje.

W dyskusjach na temat zrównoważonej mobilności często słyszy się, że przejście na silniki elektryczne to przyszłość miejskiego transportu. Chociaż liczby rosną, a zachęty rządowe do ich zakupu są korzystne, samochody elektryczne wciąż są dalekie od przejęcia dróg.

Wielu użytkowników wybiera pojazdy elektryczne ze względu na niską emisję zanieczyszczeń. Istnieją jednak również inne powody, które przemawiają za ich zakupem. Przyjrzyjmy się im.

Samochody elektryczne – 6 zalet

Jazda tego typu pojazdem ma wiele zalet. Jeśli chodzi o środowisko, zmniejsza się emisja gazów. Ponadto dzięki postępowi technologicznemu można zbliżyć się komfortem i osiągami do tego, co oferują tradycyjne samochody.

1. Środowisko

Działanie samochodów elektrycznych opiera się na ich baterii i przetwarzaniu energii elektrycznej na energię napędową. Oznacza to, że nie wykorzystuje paliw takich jak benzyna czy olej napędowy, które powodują znaczny procent zanieczyszczenia środowiska.

Zatrzymanie obecnego poziomu globalnego ocieplenia jest pilnym zadaniem ludzkości. Przyczyniają się do tego między innymi samochody elektryczne.

2. Zanieczyszczenie hałasem

Problemem wielu dużych miast jest wysoki poziom zanieczyszczenia hałasem. Samochód elektryczny jest cichszy od pozostałych, co wpływa na jakość życia indywidualnego i społecznego.

Mężczyzna zatyka sobie uszy. Zanieczyszczenie hałasem.
Zanieczyszczenie hałasem jest nadal problemem w miastach. Redukcja hałasu to także zaleta silnika elektrycznego.

3. Koszty i konserwacja

Jeśli chodzi o koszty korzystania z samochodu elektrycznego, istnieje wiele wariantów do przeanalizowania. Pod względem konserwacji zwykle mają przewagę nad tradycyjnymi samochodami. Ponieważ są mniej awaryjne i kompaktowe, silniki generują mniej problemów, co skutkuje niższymi kosztami naprawy.

Klocki hamulcowe również nie zużywają się tak szybko i wymagają mniej (i bardziej sporadycznych) wymian. Ponadto benzyna i inne paliwa są coraz droższe, więc przejście na energię elektryczną to kolejna korzyść ekonomiczna.

4. Samochody elektryczne zajmują mniej miejsca

Wiele samochodów elektrycznych może wyglądać na małe z zewnątrz. Zwykle jednak mają dużą i wygodną przestrzeń wewnętrzną do dyspozycji użytkownika. Wynika to z braku skrzyni biegów, sprzęgła i mniejszego rozmiaru silnika.

5. Ubezpieczenie i parking

Na ogół firmy ubezpieczeniowe oferują tańsze polisy na samochody elektryczne, ze względu na mniejsze ryzyko i niedogodności, które zazwyczaj generują. Z drugiej strony niektóre miasta zachęcają do korzystania z nich, tworząc bezpłatne parkingi.

6. Wydajność i ogólne oszczędności

Samochody elektryczne są o wiele bardziej wydajne niż samochody tradycyjne. Ponadto zużycie energii kosztuje znacznie mniej w porównaniu z silnikami spalinowymi. Ostatecznie pozwala to na oszczędzanie pieniędzy.

Szacuje się, że zużycie energii jest 6-krotnie niższe.

Samochody elektryczne – 6 wad

Oprócz wszystkich pozytywnych aspektów tych pojazdów istnieje również szereg wad, które u wielu osób budzą opór przed zakupem. Oczekuje się, że niektóre z nich zostaną usunięte w najbliższej przyszłości. Inne z kolei zależą od osobistych preferencji.

1. Autonomia

Jedną z najczęstszych wad przy porównywaniu samochodów elektrycznych i tradycyjnych jest ich autonomiczność. Chociaż na rynku dostępne są modele o zasięgu 600 kilometrów, takie jak Tesla Model 3, zwykle wiążą się one z wysokim kosztem zakupu. Jeśli chodzi o tańsze opcje, zasięg waha się od 150 do 450 kilometrów.

W każdym razie jest to kwestia, która poprawia się co roku dzięki postępowi technologicznemu. Ponadto w liczbach odgrywają również rolę czynniki, takie jak stan akumulatora, prędkość i korzystanie z klimatyzacji.

2. Czas i sposób ładowania

Jedną z głównych wad dotyczących samochodów elektrycznych jest czas ich ładowania. Ogólnie rzecz biorąc, wymagają od 5 do 7 godzin ładowania, gdy bateria jest pusta.

Z tego powodu wielu użytkowników decyduje się na instalację własnych stacji ładowania w garażu lub na przydomowym parkingu. Pozwala to na ładowanie pojazdu przez noc w stanie spoczynku.

Jeśli chodzi o sieć stacji umożliwiających ładowanie, zależy ona od infrastruktury każdego kraju. Nie wszystkie miejsca mają punkty ładowania. W Stanach Zjednoczonych firma Tesla jest odpowiedzialna za zwiększanie tej liczby z roku na rok. Jednak w innych krajach może to stanowić komplikację dla użytkowników.

3. Niższa moc

Jeśli chodzi o moc, wiele modeli nie osiąga liczby obrotów, mocy i prędkości porównywalnych z pojazdami spalinowymi. Jest to jednak kolejna kwestia, która nadrabia zaległości wraz z upływem czasu i z postępem technologicznym.

4. Warsztaty

Chociaż jest to mniej prawdopodobne, samochody elektryczne również mogą się zepsuć. W takim przypadku dostępność wyspecjalizowanych warsztatów jest znacznie mniejsza, więc naprawa może oznaczać wysokie koszty lub znaczne opóźnienia.

5. Cena sprzedaży

Jednym z aspektów, które sprawiają, że zakup pojazdu elektrycznego jest drogi, jest cena akumulatora. Choć w założeniu ma on funkcjonować od 7 do 10 lat (przebieg około 200 tysięcy kilometrów), to w momencie ich wymiany lub naprawy koszt jest bardzo wysoki.

Z tego powodu pojawia się coraz więcej opcji leasingu. Klient kupuje w takim układzie nowy model, bez baterii, za znacznie niższą cenę, a baterię wynajmuje w ramach leasingu.

Samochód elektryczny. Ładowanie
Ładowanie elektryczne tych pojazdów jest nadal powolne. Jest to wada, która uniemożliwia wielu użytkownikom podjęcie decyzji o ich zakupie.

6. Zanieczyszczenie

Chociaż wielu użytkowników wybiera te pojazdy, aby zmniejszyć swój indywidualny ślad węglowy, należy zauważyć, że nie są one w 100% przyjazne dla środowiska. Chociaż nie emitują one gazów i w porównaniu z samochodami benzynowymi, ich zanieczyszczenie środowiska jest mniejsze, zanieczyszczenie powoduje produkcja energii elektrycznej.

Przemysł ten często opiera się na wykorzystaniu paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa, co również odgrywa rolę w problemie globalnego ocieplenia. Jest to jednak problem, który można rozwiązać, przestawiając wytwarzanie energii elektrycznej na wykorzystanie energii odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Czy warto kupować samochody elektryczne?

Poza analizą zalet i wad korzystania z pojazdów elektrycznych widać, że potrzebna jest zmiana w branży. Podczas COP26, ostatniej konwencji przeciwko zmianom klimatycznym, przedstawiciele różnych narodów i producenci zaproponowali stopniową redukcję samochodów napędzanych silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2040 roku.

Te międzynarodowe zasady zachęcają użytkowników do zdecydowania się na samochód elektryczny. Obecnie jest to najlepsza opcja na bardziej zrównoważoną przyszłość.

Wszystkie te kwestie powodują, że poza wciąż szeroką dominacją tradycyjnych samochodów na rynku, z roku na rok wzrasta sprzedaż samochodów elektrycznych. W latach 2019-2021 nastąpił znaczny wzrost sprzedaży, zwłaszcza w takich krajach jak Hiszpania, Meksyk czy Stany Zjednoczone.

Szacuje się, że rynek tych samochodów stanowi około 2% całości. Jednak prognoza na 2025 rok wskazuje na wzrost nawet o 10%.

Użytkownicy polecają samochody elektryczne

Tysiące użytkowników samochodów elektrycznych poleca ich stosowanie, bagatelizując wady i podkreślając ich liczne zalety. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie rozwiązanych kilka ich wad, takich jak poziom autonomii i mocy.

Dokładna analiza w momencie zakupu pojazdu spalinowego lub elektrycznego, oprócz infrastruktury kraju zamieszkania, będzie zależała od osobistych upodobań i preferencji. Jednak nie ma wątpliwości, że te modele są coraz częściej polecaną opcją przemieszczania się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mercado, Alexis, Córdova, Karenia,  Desarrollo tecnológico en baterías e impulsión eléctrica ¿Sistemas tecnológicos disruptivos promovidos por imperativos ambientales?. Cuadernos del CENDES [Internet]. 2014;31(85):1-21. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=40331800002
  • Maks Davis, Michael, and Michael Maks Davis. “Más Allá Del Petróleo: Una Mirada Al Impacto de Los Autos Eléctricos En Las Tres Principales Ciudades de Ecuador.” Estoa. Revista de la Facultad de Arquitectura y Urbanismo de la Universidad de Cuenca 6.10 (2017): 202–214. Disponible en: http://scielo.senescyt.gob.ec/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1390-92742017000100202&lng=es&nrm=iso&tlng=es
  • TOBÓN-RAMÍREZ, Diego Alejandro; RESTREPO-LAVERDE, José Valentín. Desarrollo de estación de carga de vehículos eléctricos. Lámpsakos, [S.l.], n. 19, p. 22-29, dec. 2018. ISSN 2145-4086. Disponible en: https://doi.org/10.21501/21454086.2532
  • CARREÑO AGUILLÓN, ELSY DEL PILAR, VACCA MELO, EDWIN ALFONSO, LUGO ARIZA, INGRID,  Diseño y fabricación de un vehículo autónomo impulsado por energía solar. Tecnura [Internet]. 2012;16(32):91-106. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=257024143009
  • García Garnica, Alejandro, Reyes Álvarez, Juan,  Patentamiento, trayectoria y características de las baterias automotrices: el caso de los autos híbridos. Entreciencias: Diálogos en la Sociedad del Conocimiento [Internet]. 2015;3(6):41-56. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=457644944004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.