Fotelik samochodowy - czy dziecko może w nim spać?

Dzieci zasypiają podczas jazdy samochodem. Rodzice mają wtedy chwilę wytchnienia. Jednak czy foteliki samochodowe, zaprojektowane dla ich bezpieczeństwa, sprawdzą się jako miejsce snu? Dowiedz się dlaczego warto wtedy zachować czujność. 
Fotelik samochodowy - czy dziecko może w nim spać?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami wykorzystujemy wszystkie możliwe sposoby, jednak wciąż nasze dziecko nie zasypia i nie uspokaja się. Co więcej, prowadzi to do naszej desperacji i potęguje bezsilność. Wtedy wsiadamy do samochodu i zdarza się cud – nasze dziecko śpi. Zastanówmy się jednak, czy fotelik samochodowy jest odpowiednim do tego miejscem.

Oczywiście, biorąc pod uwagę długi proces usypiania, nawet przez myśl nie przejdzie Ci wybudzanie dziecka, które słodko zasnęło w foteliku. Naturalnie wolisz pozostawić go w tej bezpiecznej sennej pozycji. Ponownie pojawia się jednak pytanie – czy warto pozwolić dziecku spać w takich warunkach? Czy jest coś o czym musimy wiedzieć?

Jeśli sytuacja wydaje się znajoma, poniżej znajdziesz kilka interesujących faktów, o których warto pamiętać.

Dlaczego dzieci zasypiają podczas jazdy samochodem?

Kołyska i ciche, swojskie otoczenie, zazwyczaj nie ma nic wspólnego z tym czego dzieci doświadczyły podczas 9-miesięcznego pobytu w łonie matki. Wtedy miały możliwość nieustannego kontaktu, o niespotykanej bliskości ze swoją matką. Przez 24 godziny na dobę miały przy sobie rodzicielskie ciepło.

Słyszały serce matki, doświadczały procesów trawiennych, czuło jej oddech. Dziecko słuchało też matczynego głosu, czy muzyki. Kiedy matka poruszała się, chodziła po schodach – zawsze było z nią.

fotelik samochodowy dla dziecka 2

Dlatego też, w środku tego ciekawego wnętrza, pełnego wichru dźwięków i ruchów: dziecko nauczyło się zasypiać. Dlatego ogromne łóżeczko, w cichym pokoju nie stanowi dla niego przyjaznego środowiska. Taka sytuacja jest dla niego bezsprzecznie nowa i nieznana.

W samochodzie natomiast dziecko spotyka się ze znajomymi bodźcami: wibracjami, gwałtownymi, czy monotonnymi ruchami otoczonymi głosem silnika – właśnie to zamieszanie pozwala mu zasnąć. Dzięki temu przypomina sobie swoje beztroskie życie w łonie mamy.

Fotelik samochodowy a sen dziecka w podróży

Dziecięcy fotelik samochodowy jest podstawowym wyposażeniem podczas przemieszczania się samochodem wraz z dzieckiem. W wielu krajach, tak jak i w Polsce – foteliki wymagane są przez przepisy ruchu drogowego.

Fotelik stanowi bowiem podstawowy środek bezpieczeństwa dla Twojego dziecka, w przypadku kolizji czy wypadku. Zawsze lepiej jest zainwestować w bezpieczeństwo nasze i naszych potomków. Fotelik zapewnia większy spokój, od trzymania dziecka w ramionach przez całą drogę.

W przypadku zderzenia z innym pojazdem dziecko trzymane w ramionach najprawdopodobniej mogłoby wypaść ze wzmożoną siłą z samochodu, niwelując swoje szanse na przeżycie. Fotelik samochodowy redukuje to ryzyko. Problem pojawia się wtedy, kiedy wybieramy fotelik o nieodpowiednim dla naszego dziecka rozmiarze.

Fotelik samochodowy – czy należy go unikać?

Sen dziecka podczas jazdy samochodem jest nieunikniony. Nie powstrzymamy go przed zaśnięciem, z resztą najprawdopodobniej to ostatnia rzecz, na którą mamy ochotę.

Dziecko, szczególnie w okresie niemowlęcym wciąż nie kontroluje jednak swojego ciała. Jego pozycje mogą gwałtownie i nieporadnie zmieniać się podczas podróży.

Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość doskonałym rozwiązaniem jest podróż tuż przy dziecku, połączona z kontrolą jego zachowań i ewentualnych dyskomfortów. Mamy wtedy możliwość zadbania o odpowiednią pozycję podczas jazdy samochodem. Powinniśmy jednak unikać jazdy samochodem, z dzieckiem bez dodatkowego towarzystwa.

fotelik samochodowy dla dziecka 3

Istnieje cały szereg ryzykownych sytuacji, których nie możemy przewidzieć. Są też takie, którym należy przeciwdziałać. Oto kilka powszechnych scenariuszy, na które należy zwrócić uwagę podczas podróży dziecka w foteliku samochodowym.

Ryzykowne sytuacje w podróży z dzieckiem

  • Pamiętajmy, że dziecko nie ma kontroli nad głową, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Ruch samochodu powoduje, że głowa opada mu do przodu i blokuje drogi oddechowe, w skrajnych przypadkach prowadząc do duszenia się dziecka.
  • Dziecko w foteliku samochodowym powinno być objęte nieustanną kontrolą, szczególnie pod względem pasów bezpieczeństwa. W przeciwnym razie ciało dziecka może nadmiernie zginać się, uciskając klatkę piersiową i brzuch. Jeśli dziecko zasypia, uciskając klatkę z głową spuszczoną w dół – znacznie zwiększa ryzyko występowania problemów z oddychaniem.
  • Poziom nasycenia tlenem spada, kiedy dziecko nie wykazuje kontroli nad swoim ciałem, w pozycji siedzącej. Dlatego też, zaleca się aby dziecko nie siadało na dłużej, kiedy nie ma jeszcze siły, aby się samodzielnie utrzymać.
  • Co więcej, zimą należy unikać grubego odzienia dla dziecka, jeśli przewidujemy podróż w foteliku. Pasy bezpieczeństwa nie spełnią wtedy swojego przeznaczenia. Tym sposobem zwiększamy ryzyko poważnych konsekwencji nawet przy drobnej kolizji.

Powrót do domu, fotelik i śpiące dziecko

Głównym zaleceniem po powrocie do domu jest wyjęcie dziecka z fotelika samochodowego. Co za tym idzie odradzamy pozostawianie dziecka w foteliku i przenoszenie go w ten sposób do domu.

fotelik samochodowy dla dziecka sen

Fotelik samochodowy nie został zaprojektowany do spania, ale dla bezpiecznego podróżowania i ochrony przed ewentualnym wypadkiem.

Być może wynalazca nie spodziewał się, że jego mebel stanowić będzie najlepszy usypiacz dzieci na rynku. Mimo, iż nie chcesz rozbudzić dziecka po wycieczce – konieczne będzie przeniesienie go z fotelika do właściwego posłania. Ograniczamy tym sposobem ryzyko problemów zdrowotnych dziecka.

Jeśli Twój skarb obudzi się – kołysz go w ramionach, śpiewaj kołysanki, które słyszał już w Twoim łonie. Miłość i ciepło rodzica pomogą mu ponownie zasnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.