Sakralny dołek - jak się formuje i co warto o nim wiedzieć?

Niektóre dzieci mają małe wgłębienie w okolicy lędźwiowej, znane również jako sakralny dołek. Zobacz, co warto wiedzieć na jego temat.
Sakralny dołek - jak się formuje i co warto o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2022

Sakralny dołek to małe wgłębienie występujące u dzieci w okolicy lędźwiowej. Sacrum to kość znajdująca się w tym obszarze. Sakralny dołek może być prostym wgłębieniem, które nie powoduje żadnego dyskomfortu. Jednak czasem łączy się ono z kanałem kręgowym i może powodować problemy w układzie nerwowym.

W dzisiejszym artykule opiszemy go bardziej szczegółowo, a także omówimy jego leczenie.

Co to jest sakralny dołek?

Jak wspomniano powyżej, wgłębienie krzyżowe to wycięcie lub wcięcie, które pojawia się w dolnej części pleców. Jest obecny od urodzenia. Zwykle znajduje się tuż nad zagięciem pośladków.

Większość dołków tego rodzaju jest nieszkodliwa. Jednak znaczny odsetek jest związany z dysrafizmem kręgosłupa. Odnosi się to do pewnych wrodzonych anomalii, które powodują niecałkowite zamknięcie pewnych struktur, takich jak kręgosłup, zgodnie z artykułem w Acta Pediátrica.

To niejednorodna grupa wad rozwojowych, które odsłaniają tkankę nerwową. W tym samym badaniu stwierdzono, że od 40 do 95% dzieci z dysrafizmem kręgosłupa ma jakiś rodzaj choroby skóry. W wielu przypadkach jest to sakralny dołek.

Przede wszystkim załóżmy, że dołek krzyżowy jest poważny, jeśli znajduje się blisko kępki włosów lub bezpośrednio w jego pobliżu występują zmiany koloru skóry. Problem polega na tym, że w takich przypadkach mogą wystąpić problemy neurologiczne, moczowe, odbytnicze, a nawet ortopedyczne z powodu zmian nerwowych. Dlatego tak ważne jest, aby móc go odróżnić, poszukiwać i leczyć.

Rodzaje dołków sakralnych

Dołek krzyżowy może być typowy lub nietypowy. To właśnie to proste rozróżnienie pozwala odróżnić łagodną sytuację od czegoś poważnego. Sakralny dołek zazwyczaj jest niewielki i znajduje się w fałdzie między pośladkami.

Mają one zwykle mniej niż pół centymetra średnicy i znajdują się blisko krawędzi odbytu. Występują dość często i nie wiążą się z ryzykiem dysrafizmu. W rzeczywistości szacunki wskazują, że ma je prawie 5% zdrowych noworodków.

Istnieją też nietypowe wgłębienia, które są większe, głębokie na ponad 63 mm i dalej od odbytu. Mogą znajdować się blisko boków.

Nietypowy dołek jest czynnikiem ryzyka dysrafizmu kręgosłupa. W rzeczywistości może dojść do nieprawidłowej komunikacji z kanałem kręgowym, gdy są one zbyt głębokie. Kanał kręgowy jest wrażliwą strukturą, przez którą przebiegają liczne włókna nerwowe.

Tak więc ta komunikacja może prowadzić do uszkodzeń kręgosłupa i neurologicznych. Również temu typowi wgłębień mogą towarzyszyć zmiany w kolorze skóry, grudki, a nawet mogą pojawić się obszary z nietypowym wzrostem włosów.

Różnica między dołkiem krzyżowym a torbielą włosową

Torbiel włosowata zawiera wewnątrz naloty włosowe. Podobnie jak w przypadku dołka krzyżowego, występuje w okolicy międzypośladkowej, tuż nad pośladkami.

To, co dzieje się w torbieli włosowatej, polega na tym, że włosy, komórki, substancje odpadowe i płyn gromadzą się, co powoduje ich gromadzenie. Ponadto zwykle rozwija się po urodzeniu, częściej występuje u mężczyzn i często ulega zakażeniu. Rezultatem jest silny ból i obrzęk.

Przyczyny sakralnego dołeczka

Przyczyny powstawania dołków krzyżowych nie zostały jeszcze zidentyfikowane, ale wiemy, że są one wrodzone. Pozwala to odróżnić ją od torbieli pilonidalnej, o której wspomnieliśmy powyżej. Z tej wady w zamknięciu struktur linii pośrodkowej mogą wynikać nietypowe wgłębienia. Nie wiemy jednak, dlaczego tak się dzieje.

Objawy i diagnoza

Lekarz badający dziecko. Sakralny dołek

Na ogół dołeczki krzyżowe są bezobjawowe. To dlatego, że to tylko dołek, skórna zmiana w dolnej części pleców. Jednak nietypowe wgłębienia krzyżowe zwykle mają objawy, które zależą od tego, czy są spowodowane dysrafizmem kręgosłupa. Lekarz musi przeprowadzić dokładne badanie fizykalne, aby to wykryć.

Zwykle mierzą i sprawdzają charakterystykę wgłębienia i muszą przeprowadzić serię dodatkowych testów, jeśli jest zbyt duży lub głęboki. To samo dotyczy większej liczby wgłębień, przebarwień skóry lub zbyt dużej odległości od odbytu.

Według badań opublikowanych w Archives of Disease in Childhood ultradźwięki stanowią metodę badania wgłębień. Szacunki wskazują na sześciokrotny wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia problemów z kręgosłupem, gdy obecne są nieprawidłowości.

Ultradźwięki to preferowana technika, ponieważ jest szybka, bezpieczna i niedroga. Jednak zawsze istnieje możliwość wykonania rezonansu magnetycznego, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do diagnozy. To dlatego, że jest to dokładniejsze badanie tkanek.

Możliwe komplikacje

Nietypowe wgłębienia mają więcej powikłań i mogą być związane między innymi z rozszczepem kręgosłupa lub zespołem spętanego rdzenia kręgowego. Rozszczep kręgosłupa jest wrodzoną wadą rozwojową. To, co się dzieje, to nieprawidłowe zamknięcie cewy nerwowej. Istnieją różne typy, ale ten związany z dołkiem sakralnym to Spina Bifida Occulta.

Jego główną cechą jest niewielka szczelina w kręgosłupie, która pojawia się, ponieważ kręgosłup nie jest rozwinięty. Może przebiegać bezobjawowo i jest zwykle wykrywany w okresie dojrzewania lub dorosłości. W przeciwieństwie do tego zespół rdzenia kręgowego na uwięzi występuje, gdy tkanka bliznowata zakotwicza rdzeń kręgowy. Może prowadzić do nietrzymania moczu i stolca, osłabienia kończyn dolnych, a nawet trudności ze staniem.

Leczenie wgłębień krzyżowych

Nie ma leczenia prostego dołka krzyżowego i nie jest potrzebne. Jedyne, co musisz zrobić, to zapobiegać gromadzeniu się brudu w okolicy, aby zapobiec infekcjom. Dzieje się tak, ponieważ wgłębienie znajduje się zbyt blisko odbytu i bakterie jelitowe mogą go zanieczyścić.

Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie tej części ciała dziecka, zwłaszcza przy zmianie pieluszki. Nietypowy dołek może wymagać leczenia, w zależności od jego powagi.

Zakładanie pieluszki
Każdy przypadek musi zostać przeanalizowany i zbadany przez lekarza.

Procedura zależy od stadium dołka krzyżowego

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie noworodki zostały dokładnie zbadane przez lekarza, który powinien wykonać badanie dołków krzyżowych, jeśli je znajdą. Polega na pomiarze dołka wraz z innymi nieprawidłowościami. Dziecko powinno być w dobrym zdrowiu, jeśli wszystko inne jest w normie, a dołek krzyżowy jest mały. Jednak dziecko będzie wymagało specjalisty, jeśli wgłębienie jest nietypowe lub występują inne znaki ostrzegawcze.

Lekarze muszą dokładnie zbadać dołek, aby dowiedzieć się, czy występują jakiekolwiek zmiany neurologiczne lub wady rozwojowe. Należy również rozważyć najlepsze leczenie dla danego przypadku w zależności od konkretnych wyników.

Na koniec pamiętaj, że większość wgłębień krzyżowych jest nieszkodliwa i stanowi jedynie zmianę skórną. Musisz jednak skonsultować się z lekarzem i wykluczyć problem neurologiczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.