Rzeczy, których nie należy robić podczas przerwy w dostawie prądu
Awaria zasilania to nagła, chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej. W większości przypadków nie wiadomo, kiedy nastąpi, dopóki to się nie stanie. Potem w pewnym momencie elektryczność wraca. W kontekście niepewności istnieje szereg rzeczy, których nie należy robić podczas przerwy w dostawie prądu, ponieważ konsekwencje mogą pogorszyć chaos.
Bez względu na to, ile czasu zajmie powrót energii, minuty stają się godzinami, a godziny często przechodzą w wieczność. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to zachowanie spokoju. Następnie upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny czują się dobrze i unikaj następujących czynności.
1. Nie czekaj na kontakt z dostawcą energii
Nigdy nie zakładaj, że awaria ma charakter ogólny i dotyczy wszystkich, a firma energetyczna jest tego świadoma. Możliwe, że przerwa w dostawie prądu została zaplanowana na prace konserwacyjne, ale możliwe jest również, że firma nawet o tym nie wie.
Być może w środku silnej burzy upadło drzew i przerwało linie energetyczne, a firma nie wie o tym, dopóki nie otrzyma zgłoszenia.
Nawet jeśli zauważysz, że awaria ma charakter ogólny i dotyczy całego bloku, nigdy nie przestawaj dzwonić. Nie zakładaj, że inni to zrobią, ponieważ mogą myśleć tak samo i w ten sposób nikt nie zgłosi awarii. Im więcej telefonów otrzyma firma, tym lepiej.
2. Unikaj zapalania świec
Zapalenie świecy w środku ciemności nie jest dobrym pomysłem z różnych powodów:
- Świece często nie dają dobrego światła
- Szybko się kończą
- Mogą łatwo wywołać pożar
Dlatego zawsze warto mieć pod ręką latarkę i to w tym samym miejscu, zarezerwowanym tylko dla nagłych przypadków. Na wszelki wypadek umieść obok niego także nowe baterie.
3. Podczas przerwy w dostawie prądu nie pozwól na rozładowanie baterii telefonu komórkowego
Jedynym ekranem dostępnym podczas przerwy w dostawie prądu jest telefon komórkowy. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką robimy, aby zabić nudę, jest używanie naszych telefonów do rozrywki, czytania książek lub oglądania filmów. Jednak niepotrzebne marnowanie baterii komórki jest jedną z rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić podczas przerwy w dostawie prądu.
Lepiej oszczędzaj baterię, aby można było skorzystać z telefonu, gdy okaże się potrzebny – to znaczy do komunikowania się z kimś lub w nagłych wypadkach.
Zoptymalizuj żywotność baterii, odłączając Wi-Fi, zamykając nieużywane aplikacje i zmniejszając jasność ekranu. Możesz także zadbać o to, aby mieć zawsze pod ręką przenośną ładowarką, oczywiście zawsze naładowaną.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak zainstalować gniazdka elektryczne z portami USB
4. Nie trzymaj podłączonych urządzeń elektrycznych
Nawet podczas burzy elektronikę należy odłączyć, aby uniknąć uszkodzenia w wyniku uderzenia pioruna. Chociaż jest mało prawdopodobne, że piorun uderzy dokładnie tam, gdzie znajduje się sprzęt elektroniczny, zjawisko to powoduje silne wyładowanie elektryczne w zewnętrznych przewodach i kablach, które mogą trafić do pomieszczeń w Twoim domu.
Gdy tylko zacznie się przerwa w zasilaniu, jeśli nie masz wyłącznika centralnego, pamiętaj o odłączeniu wszystkich urządzeń elektronicznych.
5. Nie otwieraj lodówki cały czas
Nuda może nam płatać figle. Jeśli nie wiemy, co robić, często z przyzwyczajenia idziemy do lodówki, żeby zobaczyć, co możemy zjeść. W ten sposób popadamy w łatwy błąd, jakim jest ciągłe otwieranie drzwi.
W ten sposób chłód ucieka za każdym razem, gdy otwieramy lodówkę i jedzenie może się zacząć psuć. Należy pamiętać, że możemy utrzymać niską temperaturę w rządzeniu przez około 4 godziny, o ile drzwi pozostają zamknięte.
6. Nie włączaj generatora w zamkniętym miejscu
Generator pracuje na paliwie kopalnym. Kiedy się pali, wydziela toksyczne gazy, takie jak tlenek węgla, dlatego musi znajdować się na otwartej przestrzeni.
Musimy być bardzo ostrożni w tej sytuacji, bo ten gaz jest cichym zabójcą. Nie ma zapachu i nawet nie zauważysz, że cierpisz na zatrucie, które może być śmiertelne.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć sztuczek rozjaśniających ciemne przestrzenie bez elektryczności
7. Utrzymuj zapasy na odpowiednim poziomie, aby zapobiec brakom podczas przerwy w dostawie prądu
Ponieważ przerwy w dostawie prądu są niespodzianką, nigdy nie zaszkodzi zaopatrzyć się w wodę i nie psujące się zapasy żywności w ramach rezerw. W takich sytuacjach skala awarii jest nieznana i może przez dłuższy czas wpływać nawet na dostawy wody i gazu.
Szacunkowe ilości zapasów to 4 litry wody na osobę dziennie, plus woda dla zwierząt domowych.
8. Nie zapomnij o bramach automatycznych
Niektóre kondominia używają automatycznych bram, które działają na energię elektryczną. Chociaż można je otworzyć ręcznie, często nie wiemy, jak to zrobić i nie możemy wejść ani wyjść, dopóki nie otrzymamy pomocy od sąsiada.
Dlatego zalecamy, aby nauczyć się ręcznego manewru otwierania lub zamykania tych bram. W ten sposób unikniesz nieprzewidzianych zdarzeń podczas przerwy w dostawie prądu.
To, czego nie należy robić podczas przerwy w dostawie prądu, opiera się na przewidywaniu
Przewidywanie potrzeb, które możemy mieć podczas braku elektryczności, jest kluczem do przetrwania tego okresu bez poważnych niedogodności. Nie zapomnij o lekach, które należy schłodzić i postaraj się zadbać o dostęp do gorącej wody, jeśli jest podgrzewana energią elektryczną.
W tym artykule wymieniliśmy tylko kilka rzeczy wartych rozważenia. Jednak zawsze jest więcej spraw, które każda rodzina powinna przemyśleć indywidualnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez, J., & Valcarce, F. (2003). Tóxicos detectados en muertes relacionadas con fuegos e intoxicaciones por monóxido de carbono. Revista de Toxicología, 20(1), 38-42.
- GIRALDO, J. M. M. (2003). Apagones: ingeniería y economía desacopladas. DYNA, 78(9), 63-70.
- Montealegre, J. F. R., & ELECTRICA, E. D. T. (2014). Análisis de colapsos en sistemas eléctricos de potencia(Doctoral dissertation, Universidad Tecnológica de Pereira. Facultad de Tecnologías. Tecnología Eléctrica).
- Wiesner Morales, L. R., & Wills Herrera, E. (1996). El apagón del sector eléctrico. El sistema frente a las regiones. Ediciones Universidad de los Andes.
- CALDERA M, E (1999). El gran apagón de un sector de la ciudad de Buenos Aires: Cronología y reseña de un gran tango del mercado eléctrico en Argentina. Problemas del Desarrollo, 30(117), 193-199.
- Díaz, E. (2019). Una mirada a los generadores eléctricos y al consumo eléctrico. Hojitas de Conocimiento. Energía; n° 40.